Je to tu. Ve Švandově divadle uvedou tragikomedii o životě a smrti

/18.10.2016/Tragikomedii Je to tu věnovanou posledním věcem člověka chystá ve Studiu Švandova divadla režisérka Viktorie Čermáková. Komorní hra o třech dějstvích od momentálně nejhranější současné britské dramatičky Caryl Churchill tu bude mít premiéru 22. října.

Je málo věcí v životě, které jsou naprosto jisté. Kromě vlastní smrti. Naštěstí ani na něco tak osamělého, jako je smrt, nejsme sami – nemusíme být… I o tom vypráví pozoruhodná hra

Je to tu (Here We Go) autorky Caryl Churchill (1938), která se řadí k nejlepším britským dramatikům od Shakespeara po Becketta.

Poslední věci člověka

„Co bude, až to přijde? Jak se o nás bude mluvit na našem pohřbu? Z čeho máme strach a k čemu je dobrý humor? Co je po smrti? Co ještě zbývá říci nebo udělat? Tyhle a další otázky najdeme ve hře Caryl Churchillové,“ říká režisérka Viktorie Čermáková. „Její hra vypráví mimo jiné i o tom, že možná právě teď je ten pravý čas zamyslet se nad tím, jakými činy, myšlenkami a emocemi dláždíme svou cestu,“ říká režisérka.

„Je to tu je první inscenací v rámci tematického cyklu „Intimita – Anonymita – Agresivita“ Studia Švandova divadla. Zkoumá téma lidské intimity a pozornost diváků obrací k problematice posledních věcí člověka dnešní doby,“ dodává dramaturg Libor Vodička.

Těšit se tedy můžeme na nečekaně pojaté téma, silnou myšlenku, vybroušené repliky i na herecké obsazení. To tvoří Robert Jašków, Tomáš Petřík, Andrea Buršová, Tomáš Červinek a hostující Miluše Hradská. Za pozornost stojí také scéna a kostýmy Barbary Wojtkowiak, pohybová spolupráce Halky Je Třešňákové a hudba, pod níž je podepsán muzikant a komiksový autor Myko. Hru přeložila Lucie Kolouchová.

Caryl Churchill, hvězda současného dramatu

„Naše psychika je po tisíce let nastavena tak, že se stále zabývá vedle života i smrtí. Ve chvíli, kdy ji vyřadíme, vytěsníme a nemluvíme o ní, nevídáme ji, nepřipouštíme si ji, myslím, že pak naše duše strádá. Onemocní, různě se pitvoří a nadouvá. I proto jsme se do této hry ve Švandově divadle pustili,“ říká Viktorie Čermáková. Ta už ve Studiu Švandova divadla zrežírovala například Šamana, povedenou adaptaci stejnojmenné povídky Egona Bondyho, podepsána je i pod autorskou hrou Putin a Biľak u trezoru.

Text Caryl Churchill jí nyní nabízí každopádně velmi kvalitní a inspirativní předlohu: hru Je to tu (Here We Go) v roce 2015 s úspěchem uvedlo například Národní divadlo v Londýně. Do Švandova divadla se tak dostává necelý rok po její celosvětové premiéře.

Ovace od publika i kritiky už ale mnoho let sklízí i samotná autorka: „Je nemožné představit si krajinu současného dramatu bez Caryl Churchill“, napsal v roce 2012 The Guardian, který dramatičku vyzdvihuje mimo jiné proto, že „změnila jazyk současného divadla“. List The Telegraph ji pro její novátorský přístup označil dokonce za „Davida Bowieho současného dramatu“.

Premiéra hry Je to tu ve Studiu Švandova divadla je v sobotu 22. října, první a druhá repríza jsou naplánovány na 26. října a 3. listopadu.

KDO JE KDO

Viktorie Čermáková (1966)

Herečka a režisérka stála poprvé před kamerou jako tříletá (Lucie a zázraky). Ve filmu se objevila ještě několikrát (My tři a pes z Pětipes, Družina černého pera aj.), ale učarovalo jí divadlo. Ve čtrnácti letech byla přijata do amatérského souboru A studio při pražském Divadle na okraji. Do roku 1989 zůstala členkou A studia a pracovala zde pod vedením herců Evy Salzmannové a Ondřeje Pavelky. Spolu s režisérem Davidem Czesanym pak vedla A studio II, v němž uskutečnila svou první samostatnou režii (Lorca: Dům doni Bernardy).

Na jednu sezónu byla angažována v brněnském Divadle na provázku, v letech 1991 – 1994 byla členkou divadelního souboru Kašpar, který působil v MDP Rokoko a v Divadle v Celetné. Odsud odešla s částí souboru v roce 1994 do Divadla Komedie, kde hrála v inscenacích režisérů M. Dočekala, J. Nebeského, J. Pokorného, J. A. Pitínského a dalších.

V roce 2006 byla spoluzakladatelkou Divadelního studia Továrna, působícího převážně v holešovické La Fabrice. Od roku 2005 vytvořila řadu inscenací v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, pražském Rubínu, Divadle v Celetné, Ta Fantastika, Středočeském divadle Kladno, Národním divadle v Praze aj. Na svém uměleckém kontě má dosud na čtyři desítky divadelních režií. Spolupracuje také se studiem Alfréd ve dvoře. Výraznou část její režijní práce tvoří soudobá česká a světová dramatika i autorské projekty.

V roce 2007 byla na festivalu Příští vlna/ Next Wave oceněna za přínos českému divadlu a v témže roce byla nominována na Cenu Nadace Alfréda Radoka jako Talent roku.

Caryl Churchill (1938)

Vysoce ceněná a i ve světě nejznámější současná britská dramatička se narodila v Londýně, otec byl karikaturista, matka modelka. Vyrůstala v Kanadě, ale studovala pak angličtinu

a literaturu v Oxfordu. V roce 1961 se vdala za spolužáka z Oxfordu, později londýnského právníka, se kterým má tři syny. Po absolutoriu psala hry pro BBC a tato práce ovlivnila její pozdější divadelní styl – naučila se být úsporná a zároveň si zvykla na svobodu při změně místa a času. První aktovku napsala v roce 1958. Od 70. let spolupracuje s londýnským Royal Court Theatre. Na kontě má víc než padesát titulů, většinou divadelních her, ale i her pro rozhlas a televizi.

Vychází z feministicky orientované levice a zaměřuje se na aktuální témata, které jí umožňují dramaticky je komentovat. Zajímá jí všednodennost a každodennost běžného člověka v dnešní západní civilizaci, jeho úzkosti, potřeby i patologie… Velmi důsledně pracuje s formální výstavbou svých her, které pak zůstávají otevřené k rozmanité interpretaci.

Nepočítáme-li titul Cloud Nine, který na podzim roku 1998 představil v Divadle v Řeznické anglicky mluvící soubor Black Box Praha, čeští diváci se s touto autorkou mohli důkladněji seznámit až v roce 2004. Tehdy u nás byly uvedeny hned dvě inscenace: Top Girls (Prvotřídní ženy) v pražském Národním divadle a Number (Řada) v Divadle Na Vinohradech. V rámci scénických čtení v Divadle Na zábradlí byly nastudovány ještě tituly Cloud Nine (Lehká pohoda) a Far Away (Daleko odsud). Hru Love and Information (Láska a informace) režírovala v roce 2016 Petra Tejnorová na Nové scéně v ND Praha. Here We Go (Je to tu) z roku 2015 uvádí necelý rok po její londýnské premiéře pražské Švandovo divadlo v režii Viktorie Čermákové.

www.svandovodivadlo.cz

Magdalena Bičíková, mediální servis a PR

press@svandovodivadlo.cz

Přílohy ke stažení

Share