Výstavu Sauna/Architektura požitku v pražském Paláci YMCA završí otevření nové sauny

/13.8.2018/ Zdravé využívání sauny nejen v Česku, ale i v nejrůznějších koutech světa. Takové je téma výstavy fotografií Sauna/Architektura požitku, která je stále k vidění v Paláci YMCA v centru Prahy. Volně přístupná expozice v přízemí paláce, který letos slaví 90 let od svého otevření, tu je k vidění denně od 8 do 20 hodin až do 13 září. Ve stejný den se tu pro veřejnost slavnostně otevře nová finská sauna.

Jak uvádí Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA, otevření sauny završuje dlouholeté úsilí udržet a rozvíjet Palác YMCA coby místo zasvěcené sportu a zdravému životnímu stylu. “Sedmipatrová, památkově chráněná budova nabízela rozmanité sportovní aktivity už svého otevření v roce 1928, o čemž svědčí její stále populární plavecký bazén, patřící k nejdéle fungujícím krytým halám v Praze, ale i tělocvična s unikátní visutou běžeckou dráhou, na níž trénovala třeba zlatá olympionička Eva Čáslavská,” říká Petra Otřísalová. „Předností našeho sportovního centra je jeho široký záběr – je tu velká tělocvična, bazén, posilovna a další místnosti. A jakmile k tomu přibude i příjemná relaxační zóna s novou saunou, budou jeho služby kompletní. Vyzkoušet novou saunu a ledový bazének si budou moci nejen lidé z firem, které tu mají pronajaté kanceláře, ale i všichni, kteří se budou chtít v centru Prahy od letošního září zdravě a příjemně osaunovat,“ dodává.

Uvést palác do současného stavu přitom nebylo vůbec jednoduché.  „O svoje hlavní sídlo u nás přišla YMCA nejprve v době okupace a po krátkém období naděje na další rozvoj pak i po únoru 1948. Palác převzal Československý svaz tělesné výchovy s sportu, za jehož éry zde došlo k nejrůznějším a ne vždy zdařilým přestavbám,“ vzpomíná Petra Otřísalová.

Hned po roce 1989 se organizace YMCA snažila získat jedinečný dům zpět. „A jakmile se to podařilo, započaly v Paláci různé úpravy – tak, jak to dovolovaly aktuální finanční možnosti. Zásadní rekonstrukcí prošel nejprve bazén se šatnami a sprchami, podobně jako Sportcentrum YMCA umístěné v suterénu. V posledních deseti letech se dočkal rozsáhlé repase také unikátní výtah páternoster. A opravila se i plochá střecha, kterou při nejrůznějších příležitostech otevíráme veřejnosti. Následovala renovace historických mosazných vitrín spolu s původním prvorepublikovým krámkem dole v pasáži, kde je nyní kavárna a kde od roku 2012 pořádáme výstavy,“ pokračuje Petra Otřísalová. Tu aktuální – expozici Sauna/Architektura prožitku – do paláce zapůjčila Galerie Jaroslava Fragnera. 

Dům v ulici Na Poříčí 12 sloužil původně jako ubytovna pro mladé svobodné muže. Ti zde obývali celkem 170 ložnic s 300 lůžky. Zároveň tu sídlily ústředí organizace YMCA v Československu, pražská YMCA a centrum aktivit pro tělesný a duševní rozvoj mládeže. Na dobré adrese v centru Prahy se už dnes nebydlí, sídlí tu ale mnoho firem a institucí. A výtěžek z pronájmů jde stále na dobrou věc: na práci s dětmi a mládeží, o jejichž volný čas se organizace už od dob svého založení YMCA stará. YMCA, která je největší a nestarší organizací mládeže na světě, vznikla jako křesťanské sdružení mladých lidí již v roce 1844. Dnes má 58 milionů členů ve 119 zemích světa. V Česku působí s přestávkami od roku 1921. V současnosti v zemi funguje 26 poboček v jedenácti krajích.

www.palacymca.cz

Víte že….?

Pobyt v sauně je zdravý i v letních parnech? Zlepšuje totiž termoregulaci těla, které pak snáze vedra zvládá.

„Saunování“ snižuje únavu a pomáhá lépe zvládat stres. Dokonce i v létě působí proti pocitům únavy a malátnosti.

Sauna přispívá k regeneraci unavených svalů a kloubů, takže je také ideálním doplňkem ke cvičení.

Velmi dobrý vliv má „saunování“ na hydrataci a regeneraci kůže, přináší úlevu pro dýchací ústrojí a účinně napomáhá k odolávání nemocem.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share