Vychází Můj rodný blázinec, životní příběh populárního psychiatra Radkina Honzáka

/20.9. 2021/ Můj rodný blázinec. Tak se jmenuje čtivý a vtipný knižní rozhovor, v němž publicistka Daniela Brůhová zpovídá nestora české psychiatrie Radkina Honzáka. A představuje ho tak, jak ho ještě neznáte. Kniha plná dosud nepublikovaných příhod a postřehů je rozhodně čtením, při kterém se občas budete smát nahlas. Honzákův příběh je ale i poutavou kronikou 20. a začátku 21. století. A také inspirací, jak dobře žít i v nejistých časech a jak čelit překážkám s elánem a humorem. Kniha Můj rodný blázinec vychází koncem října v nakladatelství Bílá pole.

„Dělat rozhovor s Radkinem Honzákem byla radost, zábava i dobrodružství. Udivoval mě svou fenomenální pamětí a schopností věci trefně pojmenovávat. Jeho nadhled je inspirující stejně jako jeho neúnavně pozitivní pohled na svět,” říká autorka knižní novinky Daniela Brůhová. A přidává i vysvětlení, proč tomu tak je: „Pan doktor Radkin má rád život a lidi a je skvělý pěstitel. Pěstuje dobré vztahy v rodině, v práci, s přáteli a známými. Okopává, hnojí, zalévá a také sklízí.”

Osobní příběh Radkina Honzáka, osud jeho pozoruhodné rodiny, vzdorování neustálému tlaku režimu i nekonečný boj s obyčejnou lidskou blbostí, činí z knihy Můj rodný blázinec až románovou četbu. Dozvíme se tak třeba, jak Honzák vnímal bombardování Prahy v roce 1945, kdy mu rodiče za vytržené mandle nekoupili slíbenou zmrzlinu. Jak prožil vojenskou okupaci v roce 1968 i jak hodnotí výslechy StB. Dozvíme se také, k čemu došel při experimentování s drogou LSD, co zjistil při zkoumání nespavosti i proč člověk podle něj potřebuje ke spokojenému životu řád, smečku ostatních lidí a několik pohlazení denně. A také nás přesvědčí, že blázinec je super místo…

„Myslím, že mám kliku. Znám spoustu lidí, kteří by mohli mít docela pěkný život, ale zvolili si jiný životní program a tím je: být nešťastní. Skoro bych řekl, že nejsou spokojení, dokud nejsou nešťastní. Můj životní program je úplně opačný, a k tomu mám ještě to štěstí, že se potkávám s lidmi, kteří mi v tom jdou naproti,” shrnuje své životní krédo v novince Můj rodný blázinec Radkin Honzák.

Jeden z našich nejznámějších, nejzkušenějších a u pacientů i neoblíbenějších psychiatrů při tom sám sebe nešetří, nestylizuje se a svou profesi komentuje s nadhledem a ironií: „Zjistil jsem, že daleko lepší než psychiatr, je pes,” uvažuje například MUDr. Honzák. „Když na vás kouká váš pes, teče vám oxytocin a vzniká atmosféra důvěry a pohody, ve které se může váš životní program začít přenastavovat k lepšímu. Takový pes dokáže zázraky.”

„Přála bych si, aby optimismus a radosti ze života Radkina Honzáka byly hodně nakažlivé a aby se tento pozitivní virus přenesl na co nejvíce čtenářů. Dobré slovo v pravou chvíli totiž dokáže zázraky a Radkin je kouzelník, který ho mistrně ovládá,“ dodává autorka Daniela Brůhová.

https://www.kosmas.cz/knihy/294483/muj-rodny-blazinec/

Můj rodný blázinec: Životní příběh známého českého psychiatra, Daniela Brůhová, Radkin Honzák. Počet stran 160, doporučená cena 250 Kč, vydalo nakladatelství Bílá pole.

Kdo je kdo

Daniela Brůhová (*1964)

Moderátorka, publicistka, dramaturgyně. Spolupracuje s Českým rozhlasem, Českou televizí a TV Noe. Vystudovala pedagogiku a teologii. Zaměřuje se na problematiku občanské společnosti a neziskových organizací. Několikrát byla oceněna za pořad Českého rozhlasu Paprsky naděje, je nositelkou ocenění Výboru dobré vůle Olgy Havlové, Ceny Fóra dárců pro novináře, za dlouhodobý přínos k rozvoji filantropie v ČR. Napsala knihu rozhovorů s herečkou a později poslankyní Táňou Fischerovou Nežít jen pro sebe. V létě 2021 se s týmem českých archeologů a teologů zúčastnila vykopávek v Izraeli, které možná přepíší biblické dějiny: základy svatyně z doby krále Davida a Šalamouna vzdálené jen pár kilometrů od Jeruzaléma totiž odpovídají popisu prvního jeruzalémského – čili Šalamounova chrámu… K jejím koníčkům patří jóga, propadla vášni otužování, které praktikuje i při cestování (navštívila například Indonésii), baví ji vařit zejména italská a indonéská jídla. Je vdaná a má dvě děti, dcera je architektkou a designérkou, syn, absolvent AVU, se věnuje projektům na pomezí umění a vědy, jejichž tématem je mimo jiné klimatická změna.

MUDr. Radkin Honzák, CSc. (*1939)

Známý český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. Specializuje se na psychoterapii a je zastáncem psychosomatického (biopsychosociálního) přístupu. Absolvoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1962. Od roku 1966 pracoval jako psychiatr v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu). Po sloučení výzkumných ústavů působil v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti je asistent ÚVL 1.LF UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr REMEDIS. Publikuje, přednáší, píše blogy a jako autor je podepsán pod více než dvaceti knihami o psychologii. Vydal už také sbírku básní.

Víte, že…

medicínu si jako své budoucí povolání Radkin Honzák vybral již v dětství? Chtěl být praktickým lékařem, pak ovšem s překvapením zjistil, že má obě ruce levé!

i v 82 letech přednáší na univerzitě, pomáhá pacientům v transplantačním programu v pražském IKEMu a píše blog, ve kterém trefně komentuje dění u nás?

Radkin Honzák píše básně? Vydává je v malých knížečkách o několika listech pro radost svou i svých pacientů. Psaní básní mu také pomohlo doléčit vážnou nemoc. „Nebojím se žádných virů/ nebojím se lupičů/ v jedno ale ztrácím víru/ mám strach z blbejch voličů.“

je jediným nositelem jména Radkin u nás? Jde o změněnou podobu jména Jana Ratkina, hlavní postavy Šrámkova Stříbrného větru. „Naši byli šílení,“ komentuje známý psychiatr tento nevšední nápad svých rodičů.

FOTOGALERIE:

Přílohy ke stažení

Share