V Arthouse Hejtmánek chystají večerní aukci, nabídne umělecké rarity

/2.11.2016/Svou první večerní aukci,  určenou pro náročné klienty,  připravuje na čtvrtek 1. prosince od 18 hodin  galerie Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Aukce přinese skutečné unikáty z výtvarného umění, uměleckého řemesla, užitého umění i designu počátku 20. století. Celková vyvolávací cena bude více než 30 milionů  korun. Dražba výjimečných děl, inspirována světoznámými síněmi jako Sotheby´s  a Christie ´s, se u nás v této šíři bude konat poprvé. Předaukční výstava, na které bude možno si prohlédnout všechny nabízené předměty, se uskuteční v prostorách galerie od 18. do 30. listopadu, otevřena bude každý den včetně soboty a neděle od 10 do 18 hodin.

Nejvýznamnější draženou položkou je obraz Judita s hlavou Holoferna, rozměrné plátno vynikajícího malíře Johannese Spilberga (1619-1690) s vyvolávací cenou 7 milionů korun. Zastoupena budou také nevšední díla českých malířů jako je Antonín Slavíček, Jan Preisler, Václav Brožík, Otakar Kubín nebo v Čechách dlouhodobě působící Vlaho Bukovac.

Jak uvádí galerista Tomáš Hejtmánek, večerní aukce nabídne především díla objevná – ať už proto, že byla dosud neznámá, jsou mimořádně cenná nebo něčím překvapivá, a tím pádem i sběratelsky přitažlivá. „Večerní aukce je určena zejména pro náročnější klientelu: sběratelům a těm, kteří mimořádná díla umí ocenit. Cílem je nabídnout méně položek, avšak mimořádné kvality za vyšší hodnoty, říká Tomáš Hejtmánek.

Rarity na aukčním trhu

Nejvýše vyvolávanou položkou za 7 000 000 korun je Judita s hlavou Holoferna, obraz zachycující Juditu s uťatou hlavou velitele Nabukadnezarova vojska. Dech beroucí výjev ze Starého zákona namaloval okolo roku 1650 ceněný německý mistr Johannes Spilberg, patřící ke „druhé generaci” Rembrandtových žáků. Obraz má i zajímavou historii. Od generála z Amsterdamu jej získal anglický král Karel II., a poté se jako svatební dar královny Viktorie dostal až na dvůr Mikuláše II..Car pak obraz věnoval za věrné služby jednomu ze svých významných poddaných. S dalšími generacemi se dílo dostalo až do Prahy.„Kupec tak nezíská jen nádherné umělecké dílo, ale současně i kus historie spolu s potvrzenou legendou, která toto plátno provází,“ upozorňuje Hejtmánek, který obrazu chystá aukční premiéru.

Objevem je i dosud neznámý obraz Antonína Slavíčka Cesta ve Hvězdě, na němž malíř ve svém raném období, přibližně kolem roku 1895, zachytil podzimní cestu k letohrádku Hvězda. Obraz bude nabízen za vyvolávací cenu 2 000 000 Kč.

V nabídce je i neznámé dílo mistra české moderní malby z doby kolem roku 1908, Jana Preislera Na vyjížďce ve Stromovce, a jeho vyvolávací cena bude 1800 000 Kč.

Dalším unikátem je Zátiší s konvicí a ovocem od Václava Brožíka. Obraz je výjimečný především svým žánrem, samostatné zátiší se totiž v autorově tvorbě vyskytuje jen velmi vzácně. Malířsky bravurní dílo se začne vyvolávat za cenu 800 000 Kč.

Moderní malba bude zastoupena i Otakarem Kubínem a jeho neznámým dílem Mezi slunečnicemi z roku 1907. Malba pochází z jeho ranné tvorby a na trhu s uměním se jedná o vzácnost. Vyvolávat se začne cenou 750 000Kč.

Aukce nabídne i obraz chorvatského malíře a významného profesora pražské Akademie výtvarných umění Vlaho Bukovace s názvem Studentky v ateliéru. Obraz z roku 1918, ovlivněný francouzským impresionismem a pointilismem, zachycuje obě malířovy dcery.  Vyvolávat se bude za 1 800 000 Kč.

Dvoumilionovou hranici bude atakovat i charizmatické dílo Kompas Josefa Šímy, z roku1928 (vyvolávací cena 1 600 000 Kč), které bylo na konci 60. let minulého století vystavovánov Paříži. Vzácností je i obraz od Marie Čermínové  Dubrovník z roku 1923, kdy svá díla signovala svým civilním příjmením a nikoliv uměleckým jménem Toyen (vyvolávací cena 1 100 000 Kč).

Vzácné starožitnosti: turnajová zbroj i Rothschildova puška

Jak je v Arthouse Hejtmánek už dobrým zvykem, v žádné aukci nechybí ukázka výjimečných starožitností, které nejednou vytvořily aukční rekord. K raritám patří vzácná renesanční turnajová zbroj (vyvolávací cena 850 000 Kč) a renesanční dvouruční meč (vyvolávací cena 280 000 Kč) – předměty, které jsou vzácné i na světových trzích.

Sběratelsky je zajímavá Rothschildova puška z dílny známého pražského puškaře Matyáše Macha z doby kolem 1870 (vyvolávací cena 240 000 Kč)  i o něco starší párové pistole Antonína Kehlnera (vyvolávací cena 160 000 Kč).

Kubistický design, Malich i Saudek

K výjimečným položkám patří také soubor kubistického nábytku Josefa Gočára a to kubistická sofa s původním čalouněním a bufé s černou mramorovou deskou. Každý kus startuje na ceně 600 000 Kč. Čalouněná kubistická židle sebude dražit za 90 000 Kč. Stolní kubistické hodiny, připisované Otakaru Novotnému, se budou vyvolávat za 70 000 Kč.

Umění generace 60. let až do současnosti bude zastoupeno Jiřím Kolářem a jeho dvěma objekty-  Hvězdné jablko (80 000 Kč) a Objekt (60 000 Kč). Nabízena bude Černá plastika  – jedno z prvních děl, které Karel Malich provedl z tehdy nového materiálu, z plexiskla (450 000 Kč). V nabídce je dále plastika z pálené hlíny sochařky Zdeny Fibichové Moje okno (90 000 Kč) nebo rozměrově velká práce Oko I Adrieny Šimotové (320 000 Kč). Z nedávné současnosti to pak bude veselé dílo Jana Saudka – kráva Malér z CowParade 2004 (300 000 Kč).

Arthouse Hejtmánek, dům prostoupený krásou a uměním

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale vždy nabízí i zajímavé a cenné artefakty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory veskrze prostoupené duchem umění a úctou ke všemu krásnému, slouží i jako prodejní galerie. Ačkoli aukci pořádá zatím pouze jednou ročně, její obrat ji během čtyřletého působení na českém trhu vynesl na 7. místo a je držitelem několika aukčních rekordů.

Arthouse Hejtmánek vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánkovými funguje také jako soukromá výstavní galerie, která se orientuje na výjimečné a neznámé autory.  Na své tradiční jarní aukci v červnu 2016 nabídla více než 300 položek z kolekce cenných starožitností, výtvarných děl, nábytku, soch, historických zbraní a designu z období od 13. do 21. století. Celkem se zde už vydražila díla za více než 100 miliónů korun. 

www.arthousehejtmanek.cz

Přílohy ke stažení

Share