Šumava Litera letos nabídne téměř sto knižních titulů. Připomene osudy učitelů i železnou oponu

/19.9. 2023/ Jedinečné propojení regionu s literaturou a třemi rozdílnými kulturami. To vše nabídne již 9. ročník festivalu Šumava Litera, který se koná od 13. do 18. listopadu 2023. Akce se dlouhodobě zaměřuje na popularizaci české, německé a hornorakouské literatury s důrazem na obě části Šumavy. Letošní ročník má podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese a objeví se na něm o téměř polovinu víc knižních titulů než loni, z toho 61 českých a 31 německých. „Smyslem festivalu je setkávání lidí z obou částí jednoho regionu a zviditelnění současných literárních děl s vazbou na Šumavu, Bavorský les a Mühlviertel,“ říká programový ředitel festivalu Martin Sichinger. Na programu je řada doprovodných koncertů, výstav, filmových projekcí, setkání s pamětníky nebo přednášek. A zároveň je Šumava Litera příležitostí k objevování krás historického města Vimperk, dějiště festivalu. Akce jsou zdarma přístupné široké veřejnosti. Více na www. sumava-litera.cz.

Podtitul Učitelé a školy na Šumavě a v Bavorském lese zvolili pořadatelé u příležitosti 100 let od úmrtí českého spisovatele a učitele Karla Klostermanna.

„Festival oživuje kulturní a historickou paměť tohoto krásného a v minulosti i drsného regionu,“ vysvětluje Sichinger, vimperský rodák a spisovatel. Dodává, že právě kultura spojuje národy, které v minulosti společné šumavské území obývaly. „Festival chce seznámit veřejnost každý rok s jedním vybraným tématem. Rovněž propojuje, a to na obou stranách hranice, nakladatele, spisovatele, knihkupce, výtvarníky, fotografy, filmaře, hudebníky, pracovníky v muzeích, galeriích a kulturních institucích. Slouží jako platforma i inkubátor budoucí přeshraniční spolupráce,“ doplňuje Sichinger. Zároveň připomíná, že součástí festivalu je celotýdenní program v několika městech a závěrečná sobotní série přednášek a výstav, velký předvánoční knižní trh v hotelu Zlatá hvězda a 18. listopadu slavnostní galavečer s udílením cen v Městském kulturním středisku ve Vimperku.

Cena Johanna Steinbrenera, vimperského rodáka, se na festivalu udílí ve čtyřech kategoriích: Beletrie a poezie, Populárně naučné publikace, Výtvarné publikace a Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese. Hlavní cena Šumava Litera je pak mezinárodním oceněním za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci. Hodnocení udílí mezinárodní i česká porota.

Příběhy šumavských chalup, učitelé v legiích i komedie o cestování za železnou oponu

„Návštěvníci se i letos dozví o Šumavě něco nového, například na přednáškách o potulných učitelích nebo o učitelích v legiích. Zároveň načerpají inspiraci k výletům a v neposlední řadě tipy na dobré čtení. Určitě také zaujme komedie českoněmecké režisérky, která sama zažila emigraci, o cestě za železnou oponu,“ zve produkční festivalu Marie Poláčková, podle které panuje na festivalu příjemná rodinná atmosféra. „Pokud to mají zájemci do Vimperka daleko, mohou navštívit na našem webu sekci podcastů. Tam najdou rozhovory se zajímavými hosty minulých ročníků,“ pokračuje Poláčková a doplňuje, že letos poprvé bude festival dvojjazyčný.

Návštěvníci mohou také navštívit výstavy Karel Klostermann a zrod Evropy nebo Bavorsko – šumavští učitelé. „Do Šumavy Litery se se svým programem zapojí i knihovna, která připravila pro školy besedy s podtitulem „Šumava Litera dětem“, na kterých se představí autoři šumavské literatury určené dětem, “ doplňuje Poláčková.

„Za devět let existence jsme vytvořili největší databázi titulů tematicky spjatých se šumavským regionem. Knihovna na webu Šumava Litera shromažďuje aktuálně přes 1000 titulů různých žánrů se šumavskou tematikou. Vyrobili jsme více než 20 epizod šumavského literárního podcastu, který má aktuálně přes 1500 poslechů. Databázi knih, podcastů a záznamů z přednášek na kanálu youtube pravidelně rozšiřujeme, a umožňujeme tak lidem čerpat informace o šumavských tématech,“ uzavírá Martin Sichinger s tím, že festival slouží zároveň jako platforma pro setkávání milovníků Šumavy, kulturních institucí, neziskového sektoru z obou stran hranice nebo i starostů měst a obcí.

Festival Šumava Litera získal letos poprvé záštitu ministra kultury a stejně jako v minulých letech záštitu 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje Františka Talíře.

Vstup na všechny akce je zdarma. 

Víte že…

… Vimperk má velmi bohatou knihtiskařskou tradici? Místní rodák Johann Steinbrener, po kterém je pojmenována hlavní cena, rozvíjel dávnou knihtiskařskou historii?

cena Šumava Litera je mezinárodní cena, která se dává za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci? Oceněné vybírá mezinárodní porota.

 Cena Johanna Steinbrenera se zase udílí ve čtyřech kategoriích?
– Beletrie a poezie
– Populárně naučné publikace
Výtvarné publikace
– Nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě a Bavorském lese

Oceněné vybírá česká (první tři kategorie) a německá (čtvrtá kategorie) porota.

síň slávy je určena pro osobnosti či projekty se zásluhami o šumavskou regionální literaturu? Může být udělena pouze žijící osobě – jen jednou.

zvláštní cena se udílí za významný počin v regionální literatuře Šumavy a Bavorského lesa? Udílejí ji poroty a organizační výbor.

cena Šumavská ozvěna je ocenění vzešlé z hlasování návštěvníků webu?

Šumava virtuální je ocenění pro weby či projekty existující v digitální formě?

Kdo je kdo:

Martin Sichinger (1967) se narodil ve Vimperku, kde chodil na gymnázium. V Plzni absolvoval pedagogickou fakultu. Pobýval na malých městech i v zahraničí, nyní žije v Praze. Je ženatý, má tři děti. Živí se jako učitel angličtiny a češtiny.

Je programovým ředitelem mezinárodního festivalu Šumava Litera.

Za svůj románový debut Cukrový klaun získal roku 2008 Literární cenu Knižního klubu a vítězství si zopakoval i letos s románem Zítra přijde Olah. Vydal šestici románů o svém milovaném Vimpersku: Smrt Krále Šumavy (2011), Duchové Šumavy (2012), Meyrovo sklo (2014), Poslední šumavská pastvina (2016), Kocovina šumavského léta (2018) a Divocí sekáči (2022).

Marie Poláčková (1985) se narodila v Prachaticích. V Praze vystudovala židovská studia na Husitské teologické fakultě. Žila v Praze, Litomyšli a v zahraničí (Polsko, JAR). Několik let vedla Portmoneum – Museum Josefa Váchala a produkčně stála u zrodu kulturního festivalu Litomyšl – lázně ducha. Dnes žije v jižních Brdech, živí se autorským šperkem pod značkou ko-ra-le a provozuje s kamarádkou v Praze na Letné obchod Tvorba Store s výrobky českých designérů. Festivalu Šumava Litera se produkčně věnuje druhým rokem z lásky k Šumavě a literatuře. Spoluorganizuje také festival židovské kultury a malých míst ve Čkyni.

Ráda chodí krajinou, zajímá se o lokální historii a kulturu, setkává se s lidmi u piva a čte.

HLAVNÍ FESTIVALOVÝ TÝDEN

Pondělí 13. 11. 

18.30 Vimperk, MěKS

slavnostní zahájení

vernisáž česko-německé výstavy Učitelé na Šumavě a v Bavorském lese (Šumavský spolek)

Josef Pecka, průvodce po Šumavě, komponovaný pořad Školy na Šumavě

Úterý 14. 11.

17.30 Vimperk, MěKS

Rena Dumont, nominovaná za knihu Mühle, představí svůj film Honza má pech (30 min, české titulky), následně talk show, uvádí Martin Sichinger a beseda s diváky

20.00 Vimperk, MěKS

Heinrich Vierlinger představí svůj film Glas im Wandel der Zeit (90 minut, české titulky), následně beseda s diváky

Středa 15. 11.

10.00 Vimperk, MěKS

Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích pro základní školy a gymnázium

12.00 Čkyně, základní škola

Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích

17.00 Stachy, obecní sál

Miloslav Voldřich – Učitelé na Šumavě – talk show s kronikářem Michalova, uvádí Martin Sichinger

18.00 Vodňany, městská galerie

Josef Pecka, průvodce po Šumavě – komponovaný pořad Školy na Šumavě

19.00 Vimperk, MěK

Dalibor Vácha, spisovatel a historik – přednáška Učitelé v legiích a talk show s autorem, uvádí Jaroslav Maryška

19.00 Volyně, kino

Heinrich Vierlinger uvede svůj film Glas im Wandel der Zeit (90 minut, české titulky) a Karel Skalický, ředitel Muzea Volyně, představí sklo ze sbírek muzea, uvádí Martin Sichinger

Čtvrtek 16. 11.         

18.00 Vimperk, hotel Zlatá Hvězda

Tak jako kdysi – učitelé hrají

koncert šumavských undergroundových kapel – Ďáblovi včelaři, P.N.P., Krwavý koleno, Psychedelická barborka, Umělá hmota a BBP Podzemní orchestr

Pátek 17. 11. 

17.00 Vimperk, městská knihovna

(Ne)obyčejný život pana učitele Adolfa Pintíře ve víru událostí 20. století – vernisáž výstavy Angeliky Pintířové a komentovaná prohlídka

18.30 Vimperk, MěKS

Angelika Pintířová o svém otci, šumavském učiteli – talk show, moderuje Martin Sichinger

20.00 Vimperk, MěKS

neformální setkání knihkupců, nakladatelů, spisovatelů, fotografů, porotců a hostů festivalu

SOBOTA – 18. 11. – hlavní festivalový den

Vimperk, Hotel Hvězda

10.00 – 16.00 předvánoční knižní trh

11.00 Jan Lakosil – Šumava jako bojiště studené války

12.00 Jan Fischer – Vzpomínka na Emila Kintzla

13.00 Mikuláš Zvánovec – Menšinové školy v českoněmeckém pohraničí

14.00 Jindřich Špinar a Helmut Wagner – Thomas Galistl a jeho Vlastivědná čítanka

15.00 Heinrich Lippert – Winkelschulen und Wanderlehrer – přednáška o potulných učitelích

16.00 Veronika Faktorová a Michal Hořejší – Karel Klostermann a zrod Evropy – přednáška + komentovaná výstava s autory

Vimperk, MěKS

19.00 Galavečer – vyhlášení a udílení ceny Šumava Litera, ceny Johanna Steinbrenera a dalších ocenění

provází Josef Kudrna, hraje skupina Aprés Vu

 

Doprovodný program festivalu 

Středa 1. 11.

16.00 Vimperk, městská knihovna

Veronika Faktorová a Michal Hořejší – Karel Klostermann a zrod Evropy – vernisáž výstavy a komentovaná prohlídka

Čtvrtek 9. 11.

17.00 Plzeň, Knihovna města Plzně, Polanova síň

Josef Pecka, průvodce po Šumavě, komponovaný pořad Školy na Šumavě

Pátek 10. 11.

19.00 Vimperk, Hotel Zlatá hvězda

Lokálka údolím Volyňky aneb 130 let železnice ve Vimperku – komponovaný večer Stifterova pošumavského železničního spolku

mediální servis: Jana Bryndová, jana@bryndova.cz

FOTO:

Přílohy ke stažení

Share