Pracovní kout pro malé i velké studenty

Nové trendy v bydlení pro děti přinášejí nejen neotřelé barevné kombinace, ale především chytré a pohodlné místo pro malé i velké školáky v podobě pracovních koutů. Nejlépe se v nich uplatní variabilní pracovní stoly s prostornou deskou, které se dají do pokoje zasadit přesně na míru. Pro studium i pořádek jsou nutné i dobře vyřešené úložné prostory, pomůže i  sladění všech doplňků do jednotného designu. 

Důležitý je vždy stůl a výškově nastavitelná židle, ale také osvětlení a dostatek místa na všechny školní potřeby, a to i na minimálním prostoru.  „Vždycky se najde pár tipů, jak dětem jejich pracovní místo vylepšit, i když je pokojíček malý, a musí se o něj třeba dělit sourozenci,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, které se na navrhování a zařizování dětských pokojů specializuje už více než deset let.

Cílem je vždy zkombinovat kvalitní, nadčasový design s praktickou stránkou, umožnit dětem, aby se v pokoji cítili dobře, a přitom splnit všechny zdravotní požadavky. Nejlepší investicí je nábytek, který funguje jako stavebnice a lze k němu snadno dodávat další prvky, takže může růst spolu s dětmi. Základem pracovního koutu je pak vždy stůl s dostatečně velkou, rovnou deskou, z kvalitního materiálu a jednoduše nastavitelnou židlí.

 

Studium, které roste spolu s dětmi

„Zejména u prvňáčka a menších školních dětí se vyplatí uvážit, jestli se ke stolu vejde i židle pro mámu nebo tátu: jinak budete s psaním úkolů zbytečně zápasit za vysokým kuchyňským stolem,“ říká Šárka Richtrová, která si oblíbila španělský nábytek značky Asoral – z dřevěného masivu, takže vydrží pěkný mnoho let, s možností postupného dokupování dalších prvků tak, jak děti rostou, a ve škále čtyřiadvaceti pastelových barev, ze kterých lze vytvářet krásně sladěné kombinace.

Zatímco malí školáci rodičovskou pomoc potřebují a často i sami vyžadují, u větších ratolestí je situace jiná. „Větší děti se už neučí jen u stolu, takže velmi ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, hře nebo relaxaci. Velmi oblíbené jsou např. barevné sedáky typu Bool, připomínající velký tenisový míček, “ radí specialistka na dětské bydlení. Radost větším dětem obvykle udělají v pokoji i tlumenější a méně „dětské“ barvy a naprostým hitem bývá  vysoká postel, která jim navíc v pokojíku ušetří mnoho vzácného místa: při šikovném řešení lze ostatně pracovní kout umístit právě pod ní.

V pokojíčku sourozenců či dvojčat se pak vždy vyplatí pracovní zóny alespoň opticky či barevně rozdělit, aby se zabránilo zbytečným strkanicím.

 

Chytrá úložiště

Zásadní pro zdárné studium je dostatek úložných prostor na učebnice a školní potřeby: trendy jsou oblíbené jezdící kontejnery, ale uplatní se třeba i skryté šuplíky ve schodech k vysoké posteli. Výborně slouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti či hračky.

Skvělým doplňkem je také magnetická tabule, která dětem poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, oblíbené fotografie a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku. Tabule v podobě kytičky, obdélníku s oblými rohy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní.

 

Barvy, které pomáhají

Svou roli hrají i zvolené barvy: studiu prý svědčí žlutá, ale i modrá nebo zelená. Zatímco první jasná barva aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, druhé dvě napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace.

V holčičím pokojíku se uplatní i všechny odstíny růžové, od cukrátkové, přes pudrovou až po svítivě lízátkovou – uvedené odstíny jsou teď nejen módní, ale mají v pokojíčku i harmonizační a uklidňující efekt. A vyhýbat se nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo barvě tyrkysové: právě ta prý podporuje spontaneitu a lze jí tak rozveselit pokojíček méně smělých dětí. 

www.viabel.cz

Přílohy ke stažení

Share