Malevičův obdélník od 10 milionů korun, Fillovo zátiší od 8 milionů i díla ukrajinských malířů dražená na podporu utečenců. Aukce u Hejtmánků nabídne díla s poutavými příběhy

/16.5. 2022/ Obraz kyjevského rodáka Kazimira Severinoviče Maleviče Černý obdélník na bílém pozadí vyvolávaný za 10 milionů korun, Zátiší se samovarem Emila Filly od 8 milionů korun i monumentální plastiku Oracle za 450 000 korun významného českého sochaře Františka Bělského, který portrétoval čtyři generace britské královské rodiny. I tato díla nabídne aukce v Arthouse Hejtmánek, která se uskuteční 14. června v 16 hodin v zahradě aukčního domu v Praze 6 – Bubenči. Předaukční výstava, při níž si lze vedle dražených děl prohlédnout i jednu z nejkrásnějších vil v Praze, se koná od 30. května do 13. června.

Aukce zahrnuje také užité umění, sochy, starožitnosti a nábytek. Dražit se budou díla pozoruhodných autorů. K takovým patří uhrančivý Radegast Vítězslava Maška, Svítání po Velikém pátku Emanuela Krecence Lišky nebo Diktátor Aleše Veselého. Do aukce jde i kolekce šesti malířů pocházejících z Ukrajiny. Část výtěžku z jejich prodeje věnují manželé Hejtmánkovi běžencům prchajících z této země.

„S online aukcemi významně vzrostl počet lidí, kteří se odvážili si umění pořizovat. Hodně kupců chce také tímto způsobem ochránit své peníze před rostoucí inflací,“ uvádí Tomáš Hejmánek, majitel aukčního domu. „Zajímavé obchody se teď mohou uskutečnit za nižší sumy, tedy do milionu nebo i do 100.000 či 50.000 korun,“ potvrzuje Hejtmánek, který i taková díla v aukci nabídne.

Malevičův obdélník poprvé na středoevropském trhu

Největší pozornost chystané aukce přitahuje Malevičův obraz Černý obdélník na bílém pozadí (po r. 1915) vyvolávaný od částky 10 milionů korun. „Jde o jeden z prvních Malevičových abstraktních obrazů a velmi působivou variaci na jeho slavný Černý čtverec. I díky tomuto obdélníku se v malířství zrodila abstrakce,“ vysvětluje Tomáš Hejmánek. Podle něj jde o vůbec první malbu tohoto autora, která se objevuje na našem i na celém středoevropském aukčním trhu. „V 90. letech byl obraz součástí výstavy Die neue Wirklichkeit v německém Ludwigshafenu, kde byl pojištěn na 2,5 milionu dolarů. Unikátní je i proto, že Malevič obdélníky nemaloval tak často, známější jsou spíše čtverce,“ dodává Hejtmánek o díle potomka polských rodičů narozeného v Kyjevě. Zajímavý je i věnováním: Malevič jej daroval příteli, malíři Kljunovi k šedesátým narozeninám.

Malevičův obraz věnuje do aukce spolek Olgy Boris Imayevy, starající se o prchající ukrajinské matky s dětmi. „Vydražení Malevičova obrazu podpoří rovněž ukrajinské umělce a studenty, jimž pomůže uhradit stipendia,“ uvádějí Hejtmánkovi, sami rodiče čtyř potomků.

Do aukce jde i kolekce šesti ukrajinských malířů a malířek, jejichž osudy často určila právě emigrace. K nim patří například Tanec (1946) Alexandry Exterové, představitelky futurismu, žijící později v Paříži (od 90 000 korun). A řadí se k nim i Toskánská krajina (1927) malířky Natalie Gerken-Rusové (od 60 000 korun). „Část výtěžku z jejich prodeje věnujeme Ukrajině. I zde aukce pomůže zemi, z níž po nástupu bolševiků Gerken-Rusová téměř před sto lety uprchla,“ potvrzuje Hejtmánek. „Azyl našla v tehdejším Československu, v Rumunsku se pak stala dvorní dekoratérkou interiérů rumunského krále,“ říká Hejtmánek. „Jsme rádi, že její obraz máme a 14. června, přesně v den umělčiných nedožitých 135. narozenin, ho budeme moci nabídnout,“ uvádí majitel aukční síně.

Filla, Bělský, Mašek i Liška

K významným aukčním položkám patří dále Zátiší se samovarem (1914) Emila Filly dražené od 8 milionů korun. „Filla patří k nejžádanějším malířům. Mezi deseti nejdráže prodanými obrazy roku 2021 na domácích aukcích se jeho jméno ocitlo hned dvakrát. Zátiší zdobilo sbírku významného milánského sběratele a nyní se po téměř šedesáti letech znovu vrací do země svého vzniku,“ uvádí Hejmánek.

Aukce u Hejtmánků už tradičně nabízí i sochy a plastiky. K nejpozoruhodnějším se řadí třímetrová plastika Oracle (1973) od Františka Bělského, uznávaného českého sochaře, který se prosadil v Británii. „Bělský byl mimořádný talent a už jako šestnáctiletý vyhrál soutěž uspořádanou Topičovým Sochařským časopisem. V Británii, kam po roce 1948 definitivně emigroval, pak vytvořil mnoho plastik, včetně busty Winstona Churchilla. Pohyboval se v nejvyšších kruzích a byl jediným umělcem, který portrétoval čtyři generace královské rodiny. S tříletým princem Williamem prý lezl po koberci, aby si na něj chlapec zvykl a on mohl zachytit jeho podobu. Když před dvěma lety zemřel, Alžběta II. jeho ženě kondolovala,“ vypráví Hejtmánek. Vyvolávací cena Oracle je 890 000 korun.

Mezi draženými díly se dále objeví uhrančivý Radegast (1913) Karla Vítězslava Maška. Obraz symbolistně secesního umělce srovnávaného ve své době s Alfonsem Muchou bude dražen od 1 200 000 korun. „Radegast je rozhodně nejzajímavějším dílem, které se od tohoto autora objevilo na trhu,“ říká Hejtmánek. „Mašek je zastoupen třeba v pařížském Muzeu Orsay, známé jsou jím navržené pražské domy nebo překrásné lunety v Uměleckoprůmyslovém museu. Mistrovsky vyzdobil i dvoranu sídla České pošty v Jindřišské ulici,“ připomíná.

Dražit se bude také monumentální plátno Svítání po Velikém pátku (1903), šťastnou náhodou objevený obraz předčasně zesnulého malíře Emanuela Krecence Lišky (od 800 000 korun). „Liškovo plátno, bylo mnoho let srolováno ve skladu obchodníka s nábytkem, který mi je nabídl. Jde o úplně poslední dokončený Liškův obraz: truchlivý, s plamínkem naděje v podobě červené záře vycházejícího slunce,“ líčí Hejtmánek. „I sám autor zaplál na uměleckém nebi bohužel jen krátce: jeho lunety v Národním divadle schvátil požár, jeho další dílo shořelo v Mnichově. On sám zemřel v pouhých padesáti letech, údajně přechodil zápal plic,“ vypráví Hejtmánek.

Zajímavou historii má i objekt Diktátor (1963) sochaře Aleše Veselého, nabízený u Hejtmánků od 220 000 korun. Rozšklebenou hlavu její autor poskládal při svém pobytu Itálii z nalezených předmětů a odpadu. „Veselý proslul jako tvůrce monumentálních kovových plastik, známá je například Brána nenávratna na nádraží Praha-Bubny. Diktátora vytvořil Veselý z plechovek a dalšího železného odpadu jako dárek.  Sám Veselý ztratil během holocaustu většinu rodiny a ani za minulého režimu neměl lehký život, přesto vytvořil dílo světového významu. Škoda jeho zpustlého atelieru ve Středoklukách, který i s jeho plastikami zarůstá kopřivami,“ říká Hejtmánek.

Z oblasti užitého umění se bude licitovat například o černo-bílý čajový kubistický servis s kuličkovými oušky od Pavla Janáka z roku 1911 (od 180 000 korun) a červeno-bílou kubistickou vázu ze stejného období od Vlastislava Hofmana (od 190 000 korun): Janák i Hofman dosáhli u Hejtmánků už několika autorských rekordů a sběratelé si je jistě nenechají ujít.

Lákadlem mohou být i originální fotografie Františka Drtikola, včetně původního skleněného negativu, nebo díla současných výtvarníků střední i mladší generace. Z těch je v akci zastoupen třeba Michal Gabriel, František Skála, Michal Škapa nebo Studio My dvě – Monika Matějková a Veronika Watzková.

Aukce v Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici č. 17/2 zahrnuje více 200 položek v celkové vyvolávací ceně přes 25 milionů korun. Kromě obrazů se jako vždy zaměří i na starožitnosti, sochy, porcelán, sklo, šperky, hodiny a užitý design. Připojit se k ní bude možné i online prostřednictvím serveru livebid.cz.

www.arthousehejtmanek.cz

Víte, že…

Podle nedávno vydané ročenky Art+ utratili lidé za umění za loňský rok rekordních 1,5 miliardy korun? A dosavadní aukce s novými rekordy potvrzují, že chuť umění kupovat trvá i letos.

dobré obchody teď mohou udělat zájemci o starožitnosti, sochy, užité umění a nábytek? Všechny kategorie u Hejtmánků nabízejí jako jedna z mála aukčních síní u nás: „Díla a předměty dekorativního charakteru i starožitný nábytek se dnes prodávají za mnohem nižší ceny, než bylo na trhu ještě před pár lety obvyklé, takže je výhodný čas si je pořídit,“ radí Hejtmánek.

FOTO:

Přílohy ke stažení

Share