Hřebejk se vrací na Jezerku s úchvatnou komedií

/04.04.2018/ Divadlo Na Jezerce chystá hudební komedii Petera Quiltera „Je úchvatná!“. Neskutečný příběh o nejhorší zpěvačce všech dob, která si přesto získá zájem a srdce publika, připravuje pro nuselskou scénu režisér Jan Hřebejk. V hlavní roli operní hvězdy bez talentu uvidíte Jitku Sedláčkovou, dále hrají Miroslava Pleštilová, Libuše Švormová, Václav Tobrman a Jan Hrušínský.  Zkoušet se na Jezerce začalo 19. března, na premiéru inscenace „Je úchvatná!“ se diváci můžou těšit už 26. dubna 2018.

Hlavní postavou příběhu, jenž se opravdu stal, je Florence Foster Jenkinsová, která je přesvědčena, že je obdařena talentem pro zpěv. Její hlas je výjimečný – výjimečně příšerný. A představte si – vyprodá Carnegie Hall! Jak je to možné? Přijďte si pro odpověď do Divadla Na Jezerce. „Je tam hodně legrace, chceme, aby se lidi bavili a Jitka jako Florence bude určitě skvělá. Motivem hry je aktuální otázka: O co se opírá sebevědomí diletantů? A odpověď může znít: O pokrytectví jejich okolí!“ prozrazuje o chystané novince „Je úchvatná!“ Jan Hřebejk.

Bez talentu až ke hvězdám  /  Ani notu čistě!

„Postavu Florence vnímám jako osobu žijící ve své bublině s naditou peněženkou, která si koupí vše, po čem touží. A uvěří vlastní lži. Je obklopena svou partičkou a ti lidé pracují pro její věc. Nakonec právě díky tomu vyprodá zpěvačka Florence Carnegie Hall. Zaplatí si sál, publikum, recenze… Je to bláhová a z mého pohledu až tragická postava. Ovšem materiál pro herce k nezaplacení,“ vypráví Jitka Sedláčková, které role sedí jako ulitá. A zpívat bude hned ve čtyřech jazycích.

Jitka Sedláčková se do Divadla Na Jezerce vrací po úspěšné inscenaci „Poslední aristokratka“. Za sebou má už řádku muzikálových rolí, ale tahle je jiná než všechny ostatní. Musí tu totiž zpívat špatně. Partnerem Jitky Sedláčkové v inscenaci „Je úchvatná!“  je principál Jan Hrušínský. A další výraznou postavou v chystané novince je také vynikající multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman, jenž patří mezi nejlepší české pianisty. Přestože působí v několika profesionálních hudebních tělesech, stále hraje také ve svých oblíbených pražských restauracích, kavárnách a barech a jeho vystoupení je vždycky strhujícím zážitkem. Scénu a kostýmy má na starosti Jan Štěpánek.

Nuselská verze diváka překvapí

„V našem provedení není Božská Florence jednoznačně kladná postava. V představení je i jiná hudební dramaturgie než ve filmu. A Cosmu McMoona hraje Vašek Tobrman – což je zase odlišná energie a fyziognomie,“ popisuje Jan Hřebejk, na co se diváci mohou těšit ve srovnání s filmem, v němž „Božskou Florence“ hrála Meryl Streepová a jejím partnerem byl Hugh Grant.

V minulých sezónách Jan Hřebejk nazkoušel pro nuselskou scénu divácké hity „Manželské vraždění“ (inscenace je na repertoáru DNJ 12 let a má na kontě přes 300 repríz), „Kumšt“, „Na dotek“, „Musíme si pomáhat“ nebo zlodějskou komedii čtyř obkladačů „Práskni do bot“.

Saturnin – nestárnoucí klasika

Neméně očekávanou novinkou roku 2018 je „Saturnin“ podle stejnojmenné knihy Zdeňka Jirotky. Divadelní inscenace Saturnina bude zároveň režisérským debutem herce Petra Vacka na nuselské scéně. Zkoušky startují 3. dubna, prvního uvedení se pak diváci v Divadle Na Jezerce dočkají 30. května 2018.

Pro herce Petra Vacka je „Saturnin“ první režisérskou zkušeností. „V době nacistické okupace napsal Zdeněk Jirotka “jen humoristickou” knihu, která je ve skutečnosti oslavou slušnosti, poctivosti a demokratických hodnot. Proto je Saturnin vždycky aktuální,“ říká Vacek, který si sám kdysi v Saturninovi zahrál jak na divadelních prknech, tak i ve filmu.

Více informací na www.divadlonajezerce.cz

FOTOGALERIE (náhledy):

 

 

Přílohy ke stažení

Share