Hitler už je tady zas. Zatím naštěstí jen v nové hře Divadla Na Jezerce

/11.12.2016/První novinkou roku 2017 bude v pražském Divadle Na Jezerce adaptace hry podle stejnojmenného bestseleru Timura  Vermese „Už je tady zas!“. Hra si brilantně pohrává s představou, co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul. A co kdyby se probudil v současnosti? A právě tak v reálném čase jednoho dne procitne v parku na lavičce Adolf Hitler – pochopitelně za zvýšeného zájmu všech kolemjdoucích. „Je to mimořádně zábavná, ale také těžce aktuální hra“, říká principál Divadla Na Jezerce  Jan Hrušínský a dodává „přinášíme divákům tragikomedii, které rezonuje s dnešní dobou,dokáže zesměšnit negativa naší současnosti a ukázat na ně prstem. Když v závěru hry Adolf Hitler pronáší výrok: Ale za nás přece všechno nebylo jen špatné!, mohou si diváci uvědomit, že tuhle větu už někde slyšeli.“Už je tady zas! Divadlo Na Jezerce uvede hru v české premiéře 16. března 2017 – den po  78. výročí okupace Československa hitlerovským vojskem.

Režie se ujme Matěj Balcar.V hlavní roli Adolfa Hitlera se objeví Ondřej Kavan „Ondřej je proměnlivý a tvárný herec. Myslím, že pro diváky by mohl být jeho zjev i jeho výkon v téhle roli velkým překvapením“, říká režisér Balcar. Obsazení doplňuje Kristýna Hrušínská, Zdeněk Hruška, Michal Kern, Miluše Šplechtová, Martin Sitta a Tereza Němcová a v dotočených video sekvencích Daniela Drtinová, Lea Surovcová a Václav Kopta. Premiéru v Nuslích plánují na 16. března 2017. „Chtěli jsme samozřejmě symbolické datum 15. března, na které připadá 78. výročí okupace Československa nacistickým Německem, ale z provozních důvodů musíme premiéru o den posunout – na den, kdy byl Adolf Hitler v Praze,“vysvětluje principál DNJ Jan Hrušínský a dodává: „Když se podíváme kolem sebe, vidíme, že náš svět hrubne. Co bylo před několika lety nevyslovitelné, je dnes běžnou součástí našeho života. Tolerujeme fašismus i komunismus, jako kdybychom nevěděli, o co jde. A tak raději děláme, že se nás to netýká.“

Dramatizace bestselleru Timura Vermese „Už je tady zas!“ navazuje na inscenaci Shylock s výtečným Milanem Kňažkem, kterého nuselská scéna uvedla také v české premiéře v dubnu 2016.

Matěj Balcar (nar. 30. 4. 1991 v Praze) pochází z umělecké rodiny hudebníků, malířů a architektů. Je absolventem Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku v oboru režie, scenáristika a dramaturgie. Za dobu studia natočil několik úspěšných filmů, z nichž za zmínku stojí především Podoba lásky (nominace na cenu Magnesia Český lev za Nejlepší studentský film 2013). V DNJ režíroval komedii Tři v tom. Nedávno sklidil úspěch u diváků i recenzentů za režii muzikálu Alenka v kraji zázraků. Jeho tvorba je charakteristická dobře vystavěnými příběhy s poetickým černým humorem.

Ondřej Kavan  se narodil 3.4.1978. v Českých Budějovicích, vystudoval herectví na DAMU. První angažmá získal v roce 2000 ve Středočeském divadle Kladno, od roku 2006 byl v Divadle pod Palmovkou. Televizním divákům je známý např. z Ordinace v růžové zahradě 2, zahrál si mj.v TV seriálech Vraždy v Kruhu, Policie Modrava, Soukromé pasti, či Doktoři z Počátků a v TV filmech Polojasno, Jan Hus, Smyčka, Zločin v Polné, 10 způsobů lásky a dalších. Kavan je  také členem Originálního pohybového divadla Veselé Skoky, které získalo řadu ocenění v zahraničí a hraje také v Divadle v Řeznické. Jeho bratr Martin je populárním Pošťákem Ondrou z pořadu ČT Pošta pro Tebe.

Více informací na www.divadlonajezerce.cz

mediální servis a PR: Jana Bryndová, jana@mediatraining.cz

FOTOGALERIE (náhledy):

 

 

Přílohy ke stažení

Share