Divadlo Na Jezerce oslaví sto let republiky: Res publica znovu ožívá

/5.10. 2018/Divadlo Na Jezerce u příležitosti 100 let od založení republiky uvádí nové představení Res publica III.  „Navazujeme na slavná představení předrevolučního Realistického divadla z let 1988 a 1989 Jak jsme nezažili 20. léta a Jak jsme zažili 60. léta. A přidáváme další titul – Jak bychom nechtěli zažít budoucí léta,“  říká principál a herec Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. A dodává, že volné pásmo Res publica se zaměří především na další perspektivy českého státu. Dvouhodinové představení bude na nuselské scéně uvedeno pouze v jediném večeru 16. listopadu od 19. hodin,  v předvečer svátečního dne sametové revoluce.

Res publica neboli Věc veřejná v Divadle Na Jezerce zahrnuje výňatky z her, úryvky z Ottova slovníku naučného, ale i myšlenky těch, kteří republiku svými slovy i činy ovlivnili: zazní tu slova Masaryka, Čapka, Voskovce & Wericha, Havla, Suchého, Holana, Skácela, Hraběte, Radoka, Procházky, Krejči, Ginsberga, Kerouaka, Chruščova i Kennedyho, ale také Klause, Zemana nebo Babiše. S humorem i bez se představení zaměří na roky s osmičkou v letopočtu – od založení republiky až po aktuální rok 2018. Dramaturgie večera se ujala šestice tvůrců Karel Kříž, Vlasta Gallerová, Petr Vacek, Jan Hrušínský, Zdeněk Hruška a Jan Hřebejk.

Dalším představením nuselské scény, které reaguje na letošní rok významných „osmičkových“ výročí, je i úspěšné monodrama Kanaďana Marka Leinera-Younga Shylock, které už má Jezerka na repertoáru. V režii Radka Balaše v něm jedinečným způsobem exceluje slovenský herec Milan Kňažko. Za ztvárnění herce Jona, jenž vede s diváky zábavnou, ale i znepokojující debatu, obdržel jeho představitel Cenu Thálie. Shylocka uvede Divadlo Na Jezerce 17. a 29. října.

www.divadlonajezerce.cz

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

 • 1 jpg 1_Jan Hrusinsky 2018_foto archiv DNJ_repro zdarma
  1_Jan Hrusinsky 2018_foto archiv DNJ_repro zdarma
  Datum přidání: 4 října, 2018 7:12 pm Velikost souboru: 773 KB
 • 2 jpg 2_DNJ
  2_DNJ
  Datum přidání: 4 října, 2018 7:12 pm Velikost souboru: 934 KB
 • 3 jpg 3_RES_PUBLICA
  3_RES_PUBLICA
  Datum přidání: 4 října, 2018 7:12 pm Velikost souboru: 1 MB
Share