Bratři Čapkové ve světě dětí. Přednáška v Paláci YMCA

/24.10.2017/ Bratři Čapkové mládeži a dětem. Pod tímto názvem se v úterý 14. listopadu od 18 hodin uskuteční přednáška v pražském Paláci YMCA Na Poříčí 12. Kristina Váňová, ředitelka Památníku Karla Čapka ve Staré Huti, se v ní zaměří na vztah Karla i Josefa Čapka k dětem a mladým lidem.  Kromě připomenutí jejich výtečné tvorby přímo pro děti tu zazní i některá méně známá fakta z dětství a dospívání obou umělců, včetně jejich pozdějšího angažmá ve prospěch chudých rodin. Po skončení přednášky si bude možné prohlédnout i jindy uzavřenou střechu Paláce, pyšnící se ojedinělým výhledem na Prahu. Zájemcům o přednášku i prohlídku střechy pořadatelé doporučují registraci předem na adrese jednatel@palacymca.cz. Vstupné je dobrovolné, výtěžek jde jako už tradičně v případě organizace YMCA na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže.

Přestože Karel ani Josef Čapek nebyli dětmi vyloženě obklopeni – Karel vlastní potomky neměl a Josef byl otcem jediné dcery Alenky -, do světa dětství se vraceli celý život a pro děti vytvořili mnoho vynikajících děl,“ říká Kristina Váňová. Jak ale vzápětí upozorňuje, nebyl to ale zdaleka jen Josefův Pejsek a Kočička, Karlova Dášenka a mnoho dalších oblíbených pohádek nebo obrázků, které oba bratři pro malé čtenáře napsali či nakreslili. „Jejich rozhled, životní zkušenost a také jejich soucitná srdce je vždy vedla k tomu, aby aktivně upozorňovali i na otázku sociální, včetně nesnadného života chudých dětí a chudých rodin,“ říká Váňová. 

Ta v přednášce připomene jak Karlovy známé reportáže z chudinské kolonie, tak třeba unikátní návrh nerealizované dobročinné známky jeho bratra Josefa, nacházející se v depozitáři Poštovního muzea. „Dobročinné známky byly vždy o pár haléřů dražší než známky běžné a výtěžek z jejich prodeje šel právě na pomoc dětem pocházejícím ze skromných poměrů,“ vysvětluje Kristina Váňová. 

Přednáškami k charakteru

Podle Petry Otřísalové, ředitelky Paláce YMCA, nebylo čapkologické téma zvoleno náhodou. „Karel a Josef Čapek vždy reprezentovali hodnoty, jako je demokracie, kultura, svoboda, ale i poctivost, pracovitost, úcta k člověku a pomoc potřebným. Což jsou věci, které je dobré si v dnešních turbulentních dobách znovu připomenout. Vždy je ostatně prosazovala také YMCA, největší a nejstarší celosvětová organizace zaměřená na výchovu, vzdělání a všeobecný rozvoj mladých lidí,“ upozorňuje Petra Otřísalová.

Současná přednáška podle ní navazuje na tradici populárních vzdělávacích cyklů, které se v Paláci YMCA konaly ve 30. let minulého století. Jejich cílem bylo propagovat zdravý životní styl a vedle těla utužovat také charakter mládeže. „Přednášky v Paláci YMCA, který v té době sloužil jako moderní ubytovna mladých mužů, byly tehdy velmi oblíbené a podílelo se na nich mnoho významných osobností. Přednášel zde například přírodovědec, filosof a přesvědčený demokrat Emanuel Rádl, jeden ze zakladatelů Akademické YMCA, což je sdružení fungující dodnes. Chlapecký klub v Paláci YMCA navštívil například i Edvard Beneš, tehdejší ministr zahraničí a vyznavač „ymkařských“ hodnot,“ říká Petra Otřísalová. 

Podle ní byl vzorem ymkařů byl vždy takový člověk, který výrazně převyšoval svými povahovými vlastnostmi a činy všední průměr kolem sebe. „Takovým hrdinou hodným následování byl i současník a přítel bratří Čapků, první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Jeho životní příběh i jeho názory na humanitu, demokracii a sociální spravedlnost byly tehdy vnímány jako cílevědomé zrání k zodpovědnosti a síle. Byl symbolem silného charakteru, ideálu rytířskosti a gentlemanství,“ uzavírá Otřísalová.

Palác na dobré adrese

Multifunkční palác YMCA v centru Prahy, v němž se přenáška o bratrech Čapcích uskuteční, je šestipatrová, památkově chráněná budova, postavená ve stylu moderního klasicismu v roce 1928, která si stále zachovává své architektonické přednosti. Kromě plaveckého bazénu je v ní tělocvična s unikátní běžeckou dráhou s klopenými zatáčkami. Působí tu také mateřská školka rodinného typu a pro veřejnost je zde otevřena restaurace s jedinečnými vysouvacími okny. Na zdejší dobré adrese si dnes rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace a intenzívně se využívají i čtyři přednáškové sály.

www.palacymca.cz

 Víte, že…?

Prvorepubliková YMCA měla po Československu mnoho poboček, pořádala populární letní tábory pro děti a vlastnila také četné nemovitosti. Pražský Palác YMCA postavený podle návrhu architekta Eduarda Hniličky byl a stále je největší z nich. Všestranně vybavená ubytovna pro mladé muže byla zároveň centrem nejrůznějších programů – sportovních, vzdělávacích a kulturních. Pro roce 1989 dostala YMCA zpět do vlastnictví jenom zlomek původního majetku.  Budova v centru Prahy na prestižní adrese jí ale byla vrácena a slouží dnes jako hlavní zdroj prostředků na podporu činnosti všech šestadvaceti místních sdružení po celé České republice.

Kromě mnoha komerčně pronajatých prostor se v Paláci nachází sídlo pražské, české i evropské YMCA. Funguje zde sportovní centrum s posilovnou, tělocvičnou a bazénem. V budově je také malé předškolní zařízení, česko-anglická mateřská školka, a dodnes zde jezdí výtah páternoster, jeden z nejstarších v Praze.

Hned při vstupu do budovy se v přízemí můžete seznámit s informacemi o současné české YMCA a připomenout si, že využíváním služeb tohoto domu můžete přispět na práci s dětmi a mládeží.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share