Zařizování dětských pokojíčků určuje hlavně cit

/2.4.2019/ Už patnáct let působí na českém trhu studio Viabel vedené Šárkou Richtrovou, které se specializuje na návrhy a zařizování dětských pokojíčku. V době vzniku byli v České republice vůbec prvním studiem zaměřeným na design pokojíků pouze pro děti. Jak se změnil trh s bydlením pro děti a jak se proměnili jeho zákazníci?

„Začínali jsme jako exklusivní franšíza jedné luxusní francouzské nábytkové firmy a začali vytvářet pokojíky navržené na míru, podle stylu rodiny a osobnosti dítěte. Zpočátku k nám chodila hlavně vrstva nejzámožnějších lidí, včetně několika miliardářů, a většinu klientů tehdy tvořili cizinci,“ líčí počátky podnikání Šárka Richtrová, kdy její studio prodávalo originálně sestavené dětské pokojíky i za víc než milion korun.

Dnes Viabel vytváří zakázkové dětské pokojíčky především pro rodiny z vyšší střední třídy, kterým je dokáže nabídnout zhruba za cenu jednoho manažerského platu. „Vsadili jsme na exkluzivní zastoupení většího počtu značek od prověřených evropských výrobců. A to se nám vyplatilo, protože jsme s naší širší nabídkou dokázali oslovit mnohem větší spektrum klientů,“ říká Richtrová. „Pro ty, co nechtějí rovnou celý pokojík na klíč, máme i několik perfektních solitérů: nově třeba postýlku Wood Mini+ pro miminko, z níž lze časem udělat postel pro batole, předškoláka, a nakonec i vysoké lůžko pro starší dítě,“ dodává Šárka Richtrová. Podle ní už rodiče přestávají vnímat dětský pokoj jen jako barevnější zmenšeninu pokoje pro dospělého, případně odkladiště nábytku určeného k demolici. „Pokojík má děti rozvíjet, kultivovat a bavit. A musí být navržen tak, aby respektoval individualitu dítěte a zohledňoval životní styl konkrétní rodiny,“ zdůrazňuje.

Studio Viabel dnes jako jediné u nás nabízí například krásně barevný španělský nábytek Asoral nebo minimalistický dánský nábytek Oliver Furniture – obě značky se jinak prodávají hlavně v Západní Evropě. Jejich výrobky se pyšní se mimo jiné vlastním a originálním designem, který vedle kvalitního zpracování zaručuje nábytku nadčasovost a trvanlivost.

Trendy a trvalky

Pro „zakázkové pokojíčky“ chodí dnes do Viabelu výrazně více českých a smíšených rodin, které se také čím dál častěji zajímají o jejich příběh a původ. „Nábytek i doplňky s eko a bio certifikáty, dřevo vytěžené v rámci šetrného hospodaření z evropských lesů, koberce a dekorace vyráběné za férových podmínek, ale i kusy, které lze upravit pro další použití – filosofie udržitelného rozvoje přichází i k nám,“ vypočítává Šárka Richtrová a jedním dechem dodává, že v čím dál víc globalizovaném světě klienti oceňují osobitost a bytový design vytvořený přímo na míru.

Právě požadavek na individuální přístup, sladění přání rodičů se sny jejich ratolestí a respekt k jedinečnosti každého dítěte je podle Šárky Richtrové to, co se zřejmě ani za dalších 15 let nezmění. Lidé budou ale stále vyhledávat kvalitu, osobně zaměřený servis a služby profesionálů, kteří jim přes počáteční investici v dlouhodobém horizontu vždycky nakonec nejvíc vyplatí,“ věří Šárka Richtrová, jejíž studio Viabel má za sebou už stovky zrealizovaných pokojíčků a heren pro děti a teenagery.

 „Stále si také potvrzujeme, jak nám v práci pomáhá naše vlastní nadšení a náš vřelý vztah k dětem, které ve studiu vidíme s jejich rodiči opravdu rádi. I proto, že našim designérům často přinesou opravdu výborné nápady,“ říká Šárka Richtrová, kterou k navrhování a prodeji dětských pokojíků původně přivedlo její vlastní mateřství. Nebývá to totiž vždycky jenom rozum, ale hlavně cit, který hraje v našem nákupním rozhodování rozhodující roli – zvlášť když jsou koncovými zákazníky naše vlastní děti. 

www.viabel.cz

Víte, že?

Původně vysoce postavenou manažerku v nadnárodní firmě Šárku Richtrovou přivedlo k obchodování s dětskými pokojíky narození jejího prvního syna, pro něhož tehdy marně sháněla hezký a funkční nábytek. A narazila na studio, jehož vedoucí, cizinka, zrovna plánovala opustit… Šárka Richtrová odjela na designérskou stáž do Francie a po návratu obchod převzala. S pevným přesvědčením, že navrhovat a prodávat bydlení pro děti je její osud i specifická disciplína s vlastními pravidly.

Studio Viabel v Klimentské ulici v Praze se vedle prodeje jednotlivých nábytkových kusů už od dob svého vzniku specializuje na komplexní služby: pokojíček tu umějí nakreslit (barvičkami a ručně), a pak celý zařídit – od nábytku až po koberce, tapety, textilie a další interiérové doplňky. A průběžně ho pak dokážou i přestavovat podle toho, jak dítě roste a mění se jeho potřeby, vkus a někdy i počet sourozenců.

FOTOGALERIE (snímky v tiskové kvalitě ke stažení):

 

Přílohy ke stažení

Share