Zápasník Karlos Vémola testoval své zdraví, podstoupil komplexní screening

/5.2. 2019/ Karlos Vémola. Novodobý gladiátor, hvězda zápasů smíšených bojových umění (MMA), považovaných za vůbec nejtvrdší sport na světě, se chystá na svůj další velký duel. Už 16. března ho svede s Martinem Šolcem, veteránem, který se tak rozloučí s aktivní kariérou. To však pro třiatřicetiletého Vémolu zdaleka neplatí: dvojnásobný šampión UFC, kde bojoval jako vůbec první Čech v historii, je na vrcholu sil. A protože si chce formu a zdraví dál udržet, podstoupil v rámci přípravy na březnový zápas komplexní screening. Série zhruba dvaceti vyšetření, provedených během jednoho dne lékařským týmem z Kliniky GHC Praha, přesně ukázala stav jeho organismu. A dala „českému Terminátorovi“ návod, jak může své tělo i zdraví dál posílit.

Třiatřicáté narozeniny byly pro Karlose Vémolu mezníkem. „Aktivně zápasím už sedmadvacet let, trénuju šest dnů v týdnu, tréninky mám čtyřikrát denně. Nakládám si maximum a je mi jasné, že pokud chci vyhrávat dál, musím se o svoje zdraví víc zajímat a starat,“ říká Karlos Vémola. Od screeningu na Klinice GHC Praha očekával především posílení imunity, tipy na regeneraci a doplnění chybějících minerálů a živin. A také podrobnou informaci o svém celkovém zdravotním stavu i o jednotlivých orgánech, na které by mohl navázat dlouhodobým plánem zdravotní péče.

„Komplexní screening ukázal, že tělo pana Vémoly je navzdory mimořádné námaze ve výborné kondici, což může svědčit o správně nastaveném tréninkovém plánu i dobré genetické výbavě,“ uvádí MUDr. Renata Virtová, primářka interního a kardiologického oddělení Kliniky GHC Praha. „Například křivka EKG je v jeho případě ukázková. Radost může mít z nadprůměrné odolnosti kostí, z kapacity a výkonu svých plic, a hlavně mu dobře vyšly zátěžové testy zaměřené na srdce a oběhový systém.“

Právě kardiologická vyšetření jsou v rámci komplexního screeningu velmi důležitá, protože hektický život, stres a nepravidelná strava vedou u mnoha lidí ke zvýšenému riziku ischemické choroby srdeční neboli nedokrvení srdečního svalu. „Každý by měl proto pravidelně kontrolovat hladiny cholesterolu, krevního tlaku a podstupovat EKG neboli elektrokardiografii, která odhalí srdeční funkci, pohyblivost srdečních stěn i přítomnost srdečních vad,“ doporučuje MUDr. Renata Virtová.

Vedoucí lékařka s týmem dalších specialistů provede na Klinice GHC Praha i několik komplexních screeningů denně. Zájem o ně mají zejména tvrdě pracující manažeři, podnikatelé a lidé s vysokým pracovním zápřahem – muži i ženy. Ti všichni totiž svoje tělo dlouhodobě zatěžují – a často i přetěžují – jak fyzicky, tak psychicky. „A stejně jako pan Vémola nemají čas, takže chtějí stihnout všechna vyšetření během jediného dne,“ dodává lékařka.

Vyšetření nemocí, které ještě nepropukly

Komplexní screening zahrnuje dvacet vyšetření, která slouží k diagnostice onemocnění ještě ve fázi, než se u člověka objeví klinické příznaky. „Tedy z něj poznáme rozvíjející se onemocnění dříve, než plně propukne,“ upřesňuje doc. Lubomír Novák, zkušený internista z antiagingové a genetické ambulance Kliniky GHC Praha.  Screening je sestaven na základě poznatků moderní medicíny a zaměřuje se zejména na včasné podchycení kardiovaskulárních, onkologických, ale také civilizačních onemocnění. „Komplexní screening nám dá obraz toho, kde má dotyčný nejslabší článek a jak rychle bude stárnout. V obecné rovině totiž platí, že jsme tak staří, jak starý je náš nejslabší článek,“ upozorňuje doc. Novák.

Kliniku GHC Praha si Karlos Vémola vybral i proto, že tu kromě specialistů, zkušených lékařů s praxí na renomovaných pracovištích, stihl všechna vyšetření rychle, pohodlně a bez čekání. Včetně snídaně a odpočinku na pokoji, připomínajícím více hotel než zdravotnické zařízení. „Mám rád rychlá auta, a když chci, aby mašina jela, taky musí občas do nejlepšího servisu na technickou,“ směje se Vémola.

Mezi soupeři i fanoušky je známý jako neúnavný dříč. Ani nejtvrdší příprava ale nezabránila tomu, aby hvězdu bojového sportu, přitahujícího nejtvrdší muže této planety, občas neskolila jeho vlastní imunita. Některé zápasy tak musel odvolávat kvůli banální viróze nebo nachlazení. Tělo borce MMA dostává zabrat i přísnými dietami bez ovoce a zeleniny. A podepisuje se na něm i shazování váhy, které kolísá v rozmezí až třiceti kilogramů, shozených a znovu nabraných během pár měsíců. „Posledních čtyřiadvacet hodin před zápase, jsem schopen vyběhat a vypotit až sedm kilo a po něm pak rychle nabrat třeba dvanáct,“ otevřeně líčí Vémola, který v roce 2015 uvažoval, že kvůli zlomenině ruky pověsí už zápasnické rukavice na hřebík.

Ale nevzdal to. S českou vlajkou na trenýrkách vybojoval v mezinárodně obsazených zápasech UFC už dvě vítězství, a i doma posbíral snad všechny trofeje, co jen mohl. „Ještě před pár lety nás lidé považovali za pár bijců odněkud z garáže, dnes plníme stadiony,“ konstatuje Karlos Vémola, hvězda smíšených bojových umění, která jsou považována za vůbec nejrychleji se rozvíjející sport s největším nárůstem příznivců jak u nás, tak ve světě. „Chci zápasit ještě alespoň deset let a chci to dělat špičkově, takže musím zůstat co nejvíc a taky co nejdéle zdravý,“ uzavírá Vémola. Ten při šlapání na rotopedu během ergometrie lékařům prozradil, že jako kluk byl spíš „měkký“ a prohry zpočátku i obrečel. Dnes jeho přímočarému a ostrému stylu s těžko ubránitelnými downy – chvaty, jimiž dostává soupeře na zem – dokáže vzdorovat jen málokdo.

www.ghc.cz

Víte, že…?

Soukromá Klinika GHC Praha založená v roce 1996 sídlí v klidném místě nedaleko Václavského a Karlova náměstí. Nachází se v krásné budově bývalého kláštera, je však vybavena klasickým interiérem a moderní špičkovou lékařskou technikou. Její výjimečnost spočívá zejména v tom, že na ní působí atestovaní lékaři s praxí z uznávaných pracovišť, kteří tak mohou klientům poskytnout opravdu účinnou a všestrannou pomoc a péči. Od konkurence se Klinika GHC Praha odlišuje i nadstandardními operačními sály a lůžkovým oddělením, umožňujícím revitalizační pobyty i klidné zotavení po zákrocích. Je zde interna a chirurgie – všeobecná, gynekologická, urologická, stomatologická a ORL. Působí zde elitní plastičtí chirurgové a zkušené estetické dermatoložky, vyhledávaná je ambulance endokrinologická, ale i například antiagingu. Velkou výhodou je navazující péče v podobě fyzioterapie, rehabilitace i diskrétní možnost pomoci psychologa či psychiatra. Srdce kliniky tvoří rozlehlé atrium s fontánou a živými stromy, které tu rostou a kvetou po celý rok.

Karlos „Terminátor“ Vémola (narozený 1.7. 1985 v Olomouci, výška 183 cm, váha 98 kg), vlastním jménem Karel Vémola, je český bojovník smíšených bojových umění (MMA), bývalý kulturista, zápasník a člen Sokolu. Jako první Čech se dostal do prestižní organizace Ultimate Fighting Championship (UFC). Je držitelem několika titulů ve střední a v polotěžké váze, a to jak v anglických, tak českých organizacích. Je hrdým otcem dvou dětí, které vyrůstají s jejich matkou v Londýně. Jeho koníčkem je chov vzácných motýlů a ryb, převážně žraloků. Má také psa a dva krokodýly. Střídavě žije v Praze a v Londýně. Jeho přítelkyní je vnadná playmate Lela Ceterová.

MMA – smíšená bojová umění, nazývaná také nejtvrdším sportem na světě nebo sportem tisíciletí. Jde o bojový sport, v němž zápasníci využívají nejefektivnější techniky různých bojových umění a stylů. Cílem různých úderů, kopů a chvatů je dostat soupeře na zem a udržet ho tam.

Mezinárodně obsazený zápas UFC se letos poprvé koná koncem února 2019 v Praze. A přestože Karlos Vémola tu nakonec nevystoupí, považuje už samotný fakt, že tu UFC bude, za vítězství: ne sice přímo svoje, ale sportu, který i díky němu dosáhl takové popularity.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share