YMCA chystá letní tábory pro děti, ožije i Masarykův tábor v Soběšíně

/29.3.2017/ Slavnostní vatra se v létě rozhoří v Masarykově táboře YMCA v Soběšíně u řeky Sázavy. Připomene tak už 110. výročí konání vůbec prvního dětského tábora na světě. Ten organizace YMCA zorganizovala v roce 1907 na ostrově Brownsea v Anglii.  V současné době YMCA, nejstarší a největší mládežnická organizace na světě, pořádá v Česku každý rok více než 50 letních táborů. Ten nejznámější, Masarykův tábor v Soběšíně založený uprostřed romantické posázavské přírody, má za sebou už téměř stoletou historii – své jméno mu kdysi propůjčil první československý prezident T.G. Masaryk. Od 9. do 16. července přivítá tábor opět děti od 7 do 14 let. 

Plavbu na lodičkách, dobrodružství ve stylu románových příběhů Jaroslava Foglara, ale i napínavou celotáborovou hru, umělecké aktivity a sportovní soutěžení v duchu fair play – to vše nabídne dětem v létě Masarykův tábor v Soběšíně. V „Ráji hochů na Sázavě“, jak se táboru za první republiky říkalo, je dnes 50 chatek, rozsáhlé sportoviště i krásná společenská místnost s krbem, u kterého se scházeli a bavili už naši pradědečkové. „Vše moderně zrekonstruované a přizpůsobené dětem dnešní doby,“ říká táborový vedoucí Janek Makarius.

Na programu bude letos mimo jiné celotáborová hra Cesta tam a zase zpátky, děti se budou věnovat sportu, hudbě, tanci, divadlu či výtvarným workshopům. „Velkou výhodou všech ymkařských táborů je přístupnost a otevřenost pro všechny děti: už od dob první republiky na ně proto jezdily děti bez rozdílu sociálního statutu i vyznání. Tábory také vždy vedli zkušení, pro věc zapálení vedoucí, kteří teď s dětmi v YMCA pracují v nejrůznějších kroužcích a skupinách i během roku.  Takže pokud se dětem na táboře některá z aktivit zalíbí, anebo tu najdou nové kamarády, mohou se pak s nimi v YMCA sejít i po prázdninách,“ říká Janek Makarius.

Od jiných letních kempů se Masarykův tábor liší i tím, že je v tichém prostředí, snadno dostupný vlakem i autobusem z Prahy a nechybí mu rodinná atmosféra. Během sezóny, která tu začíná už 28. dubna a potrvá až do 2. října, tu proto dovolené a prázdniny často tráví i celé rodiny s dětmi.   Tábor v Soběšíně bude letos uspořádán pro čtyřicet dětí. Stojí 3.390,- Kč (pro členy YMCA je za 3.190,- Kč).

YMCA jako „Prostor pro tebe“

Soběšín ale není zdaleka jediná možnost, kterou dětem YMCA toto léto nabídne. Organizace pořádá přes padesát dalších táborů, jichž se každoročně zúčastní okolo 3 000 dětí.  „Některé tábory jsou velké, jiné mají jen kolem dvaceti dětí. Různé je také jejich zaměření: nejčastěji skautské, sportovní, výtvarně kreativní, hudebně-divadelní. Pořádali jsme už ale i tábor modelářský či baletní, takže vybrat si může opravdu každá rodina a každé dítě, “ uvádí Janek Makarius a dodává: „Heslem YMCA je „Prostor pro tebe“, takže ať děláme cokoli, vždy nám jde o vytvoření motivujícího, přátelského a bezpečného prostředí, které děti zároveň chrání i rozvíjí.“

Více na www.letnitabor.ymca.cz

Víte, že?

    • Za získání překrásně položeného místa v údolí Sázavy mezi Kácovem a Českým Šternberkem pro dětský letní tábor se kdysi zasadil sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk, velký příznivec a propagátor YMCA. Pozemek pak daroval organizaci YMCA ze svého majetku hrabě Sternberg ze starobylého šlechtického rodu, z jehož velkorysosti se děti a mládež mohou těšit až do dnešních dnů. Tábor dnes stíní vzrostlé stromy, původní rozestavění chatek však zůstává stejné, jako tomu bylo při založení tábořiště v roce 1921.
    • Všechny tábory YMCA se vždy vyznačovaly specifickým ymkařským duchem, vychovávaly děti a mladé lidi k samostatnosti, k pevnému charakteru a rozvoji jejich duše, ducha i těla. Program táborů byl ve své době velmi pestrý a novátorský. Objevovaly s v něm nové sporty jako volejbal, soft ball či lukostřelba, které YMCA přivezla do tehdejšího Československa ze zahraničí. Na programu byla také výuka plavání a záchrana tonoucích.
    • YMCA v Československu byla od první republiky známa svou otevřeností. Letních táborů tak se účastnily děti nejrůznějších národností – Češi, Slováci, Poláci, Němci, Židé a také z rodin různých vyznání – katolíci, protestanti, pravoslavní, ale také bez vyznání či židé a mormoni.
    • Dnes vlastní YMCA v ČR čtyři tábořiště. Je to Masarykův tábor YMCA na Sázavě u Soběšína, Veverská Bítýška u Brna, Vlčice u Staňkovského rybníka a Pastviny u Pastvinské přehrady. Mimo ně ale YMCA využívá řadu krásných míst po celém území republiky.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share