Výstava Minky Podhajské v Arthouse Hejtmánek

/12.7. 2021/ Veselé barvy, radost ze života, moderní eleganci, smysl pro humor i dotek vídeňské secese. To vše najdeme v tvorbě Minky Podhajské (1881-1963), pozoruhodné ženy, malířky, výtvarnice a designérky, od jejíhož narození uplyne letos právě 140 let. Dosud největší výstavu této autorky pořádá od 10. září do 10. října galerie a aukční síň Arthouse Hejtmánek. Dílo, ale i život Minky Podhajské tak představuje v dosud nebývalé šíři.

Česká umělkyně narozená ve Vídni, členka skupiny okolo Gustava Klimta a později významná tvůrkyně družstva Artěl stála v nové Československé republice u zrodu moderní české hračky. Byla však i talentovanou malířkou a jako činovnice výtvarných spolků prošlapávala cestu i dalším ženám, které se v té době odvážně vydávaly na dráhu umění. Výstava tak vedle kouzelně navržených hraček představuje i její fascinující „portréty květin“, kresby, grafické listy, keramiku i unikátní skříň významného vídeňského návrháře Kolomana Mosera, kterou Podhajská dekorovala pro slavné dílny Wiener Werkstätte. Součástí expozice je také pokoj umělkyně zařízený autentickými předměty a nábytkem v duchu krásné epochy začátku 20. století.

Výstava sestavená z děl soukromých sběratelů i předmětů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze je zároveň jedinečnou příležitostí, jak si spolu s dílem Minky Podhajské prohlédnout i interiér a zahradu bubenečské vily Arthouse Hejtmánek, patřící k nejkrásnějším domům v Praze.

Minka Podhajská, 10.9.-10.10. 2021, Arthouse Hejtmánek, Goetheho 17/2, Praha 6 – Bubeneč. Otevřeno po-ne 11-18 hodin, základní vstupné 100 korun, snížené 50 a rodinné 150 korun.

www.arthousehejtmanek.cz

FOTOGALERIE:

Přílohy ke stažení

Share