Vršovické divadlo Mana chystá Mléčné sklo. Detektivku Marka Epsteina uvede ve světové premiéře

/4.11. 2019/ Kriminální drama Mléčné sklo vyhledávaného televizního a filmového scénáristy Marka Epsteina bude novoroční novinkou Vršovického divadla Mana. V napínavém příběhu plném nečekaných zvratů i emocí se mimo jiné představí Michaela Badinková a Miroslav Etzler. Světová premiéra původní české hry Mléčné sklo v inscenaci zkušeného režiséra Pavla Kheka proběhne na vršovické scéně 8. ledna 2020.

Lapač příběhů

Marek Epstein, vyhledávaný autor desítek TV i filmových scénářů o sobě skromně říká, že je pouhým „lapačem“.  Tentokrát talentovaného scénáristu, spisovatele, dramatika a příležitostného herce inspiroval novinový článek a skutečný příběh matky, která nedokázala odložit nemocného syna, ale zároveň už neměla sílu se o něj starat. „Milovala ho jako matka a nenáviděla jako žena, které zničil život. Těch několik lakonických řádků bylo tak nabitých emocemi, že jsem příběh už nedokázal odložit,“ prozrazuje autor hry.

Také režiséra Pavla Kheka aktuální Epsteinovo kriminální psychodrama zaujalo okamžitě. V chystané inscenaci Mléčného skla zdůrazňuje téma složitého hledání pravdy v dnešním světě plném dezinformací a divákům slibuje napínavou podívanou. „Je to dobrá detektivka a já jsem docela vášnivý obdivovatel tohoto žánru. Navíc pro divadlo jich zas tolik nevzniká,“ konstatuje režisér Khek, od nové sezóny také nový umělecký šéf hradeckého Klicperova divadla.

Vina a trest

Hlavním tématem je podle inscenátorů otázka viny a trestu. Silný příběh nabídne divákům mnoho nečekaných zvratů, překvapivou katarzi i skvělé herecké příležitosti. V inscenaci hraje Michaela Badinková, Miroslav Etzler, Vilém Udatný, Jan Hofman a Radim Madeja.

Text Marka Epsteina mě oslovil hned u prvního přečtení, byla jsem napjatá až do posledního řádku. Moc se mi líbí příběh plný zvratů. Velmi nevtíravě ho obohatil i různými duchovními odkazy, které nás nutí k zamyšlení. Moje postava je tak barevná, že tuhle nabídku nešlo odmítnout,“ prozradila herečka Michaela Badinková, známá teď především z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. S režisérem Khekem se dobře zná, naposledy spolu pracovali před 17 lety, tehdy ještě jako spolužáci na DAMU. „Jsem moc ráda, že po letech můžeme navázat spolupráci a velmi se těším na kolegy, se kterými se díky Mléčnému sklu budeme potkávat,” dodala.

Miroslav Etzler se na zkoušení Mléčného skla těšil hned z několika důvodů: „Jednak jsem nadšený z textu Marka Epsteina, věřím dramaturgyni Věře Maškové, rád se nechám vést talentovaným mladým režisérem Pavlem Khekem a taky se poprvé na jevišti potkám s Míšou. Navíc v tak krásném, znovu obnoveném divadle ve Vršovicích, které má jedinečnou atmosféru i ducha. Snad to ocení i diváci,“ věří známý herec.  

Pravda skrytá v detailech

A jak celý příběh začíná? Suspendovaný policista Schwarz je nasazen na banální případ daňového úniku. Ale začne o případu pochybovat. Jeho léty bystřeným smyslům neujdou detaily, jež se kolegům z kriminálky zdály nedůležité. „Smrt autistického chlapce v něm probudí dávno potlačenou touhu po pravdě. Ovšem cesta, po které se rozhodne vydat, odkryje nejen zrůdný zločin, ale i jeho vlastní vyprázdněný svět,“ prozrazuje podrobnosti ze své nové divadelní hry Mléčné sklo její autor Marek Epstein.

 „Potřeba důsledně poměřovat naše běžné chování optikou věčnosti, kterou Marek Epstein realizuje ve svých prózách i řadě filmových scénářů napříč žánry, je dominantním momentem i jeho nové divadelní hry Mléčné sklo. Na pozadí rozplétání kriminálního případu se dozvídáme něco hodně podstatného o světě, v němž žijeme, o tom, jak nakládá s pravdou, o ztrátě morálky, o tom, jak se žije tam, kde neexistují zločiny, ale jen činy,  jimž můžeme každý přisoudit vlastní hodnotu,“ uzavírá pozvánku na Mléčné sklo další z tvůrců inscenace, dramaturgyně Věra Mašková. Umělecká šéfka Vršovického divadla Mana si ještě pamatuje Epsteinův debut jako dramatika s hrou Veterán v divadle Rokoko. V současné době podle jeho scénáře natáčí stejnojmenný film i režisér Jan Hřebejk.

Světová premiéra Mléčného skla proběhne 8. ledna, nejbližší repríza 26. ledna 2020. 

Inscenaci pro Vršovické divadlo Mana nastuduje režisér Pavel Khek, který byl shodou okolností Epsteinovým prvním divadelním režisérem a také iniciátorem scénického čtení této hry.

www.vrsovickedivadlo.cz

PR kontakt: Jana Bryndová, jana@bryndova.cz

Kdo je kdo:

autor Marek Epstein (*30.září 1975)

Uznávaný scénárista, dramaturg a spisovatel se narodil v Praze. V dětství se věnoval sportu, aktivně běhal sprinty a za pražskou Slavii dokonce závodil. Původně vystudoval herectví, určující však byla studentská léta na FAMU. Obor scenáristika a dramaturgie absolvoval v roce 2003. Ve stejném roce už získal Cenu Sazky v rámci Českého lva za nejlepší nerealizovaný scénář Rebarbora a úspěšný byl i o rok později s textem Roming. Ten posléze jako film natočil režisér Jiří Vejdělek. Jejich úspěšná spolupráce pokračovala snímkem Václav. O rok později, v roce 2008 si odnesl Elsu (cena za nejlepší televizní scénář k filmu BrainStorm) a vstoupil tak do dalšího úspěšného, tvůrčího tandemu s režisérem Jiřím Strachem.  Koncem první dekády nového milénia přednášel na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku a napsal další scénáře, podle nichž vzniklo např. drama Ve stínu (rež. David Ondříček), komedie Vrásky z lásky (rež. Jiří Strach) a Signál (rež. Tomáš Řehořek), pohádka Anděl Páně 2 (rež. Jiří Strach). Aktuálně točí podle jeho scénáře životopisné drama Šarlatán polská režisérka Agnieszka Holland.

Je také autorem více než desítky TV scénářů, mj. Bůh ví, Brainstar, Šejdrem, Poste-restante, Šťastný smolař, Clona, Osmy (cena Prix Europa 2014), Klec, divadelních her Veterán či Mléčné sklo i rozhlasových her: Pro nepřekonatelný odpor, Pescho (Grand Prix Nova 2015), Na věky věků. Jeho knižní debut Ohybač Křížů vyšel v r. 2006), podepsán je i pod tituly Ocucanej konec, Dravec, Srabáček.

režisér Pavel Khek (*5.listopadu 1978)

Z profesního hlediska jsou pro něj důležitá studia na FFUP v Olomouci a na FFUK v Praze – následně studium na DAMU a pedagogické vedení režiséra Karla Kříže a herečky Jaroslavy Adamové.
Už během studií se začal věnovat vlastním projektům (Sen noci svatojánské v přírodním divadle v Lokti, Dostojevského Něžná v A studiu Rubín). Posléze navázal spolupráci s mnoha českými divadly, z nichž s většinou spolupracuje dodnes – Městská divadla ve Zlíně, Mostě, Kladně – Národní divadlo moravskoslezské aj. Nejintenzivněji spolupracoval s Městským divadlem v Mladé Boleslavi, kde se stal po dobu 3 let uměleckým šéfem. Nakonec vyslyšel nabídku Městských divadel pražských a byl kmenovým režisérem této scény. Nastudoval zde např. inscenace Želary, Čapek, Evžen Oněgin, Tančírna 1918-2018.
Od srpna 2019 je novým uměleckým šéfem hradeckého Klicperova divadla.

 herečka Michaela Badinková (* 25. ledna 1979)

Vystudovala Státní konzervatoř v Bratislavě a DAMU v Praze. Účinkovala v dětském divadle Úsmev v Bratislavě, v Divadle Andreja Bagara v Nitře a v Bábkovom divadle v Žilině. Zahrála si také na českých scénách (např. Divadlo Na Fidlovačce, Městská divadla pražská, Divadlo pod Palmovkou, A studio Rubín, Divadlo Palace, Divadlo J. K. Tyla Plzeň aj.), v současnosti je k ve Švandově divadle a nejnověji na prknech Vršovického divadla Mana. Na svém kontě má několik nominací na Cenu Thálie v kategorii muzikál i činohra. V roce 2018 vyhrála 5. řadu televizní soutěže Tvoje tvář má známý hlas.

Popularita přišla s filmem Jak básníci neztrácejí naději, dále ji diváci znají ze seriálů Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2, Sestřičky, Cesty domů aj. V Zelenkově filmu Karamazovi ztvárnila roli Kateřiny. Zahrála si také ve slovenské pohádce Juraj Kováč.

S partnerem Janem Teplým ml. vychovává dvě dcery Evelínu a Emílii. Má ráda moře, přírodu, dobré jídlo, zpěv a tanec.

herec Miroslav Etzler (* 22. prosince 1964)

Začínal jako elév v Severomoravském divadle Šumperk, vystudoval JAMU a nastoupil do angažmá v brněnském Státním divadle. Poté byl členem činohry Národního divadla, odkud odešel na volnou nohu. Spoluvlastnil a vedl divadelní agenturu a zahrál si mj. v Divadle v Řeznické, Divadle pod Palmovkou, Státním divadle Ostrava, Městském divadle Brno, Východočeském divadle Pardubice, Klicperově divadle Hradec Králové, Divadle Na Jezerce, na Letních shakespearovských slavnostech či v Divadle Ungelt. Nejnověji potěší diváky Vršovického divadla Mana.
Život mu změnila hlavní role v televizním seriálu Pojišťovna štěstí. Od té doby se v TV objevuje pravidelně (např. seriály Ordinace v růžové zahradě, Život je ples, Labyrint, Doktorka Kellerová atd). Příležitosti dostal i ve filmu, mj. Román pro pokročilé, Jak se krotí krokodýli, Bestiář, Zemský ráj to napohled, Čas sluhů a mnohé další.
Má čtyři děti. Jeho bratr je novinář a televizní zpravodaj Tomáš Etzler.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share