V Paláci YMCA vystaví Betlémy pro radost

/21.11.2017/ Pocházejí z různých koutů světa, jsou cínové, keramické, ze skla, háčkované nebo ručně šité, papírové, ale i z prvorepublikové reklamy na kávu nebo s Ježíškem v podobě červeně svítící diody… I takové betlémy představí výstava „Betlémy pro radost“ od 29. listopadu do 10. ledna v pražském Paláci YMCA v ulici Na Poříčí 12. Vedle domácí lidové tvořivosti tu návštěvníci uvidí i vzácný poválečný dřevěný polychromovaný betlém z Nové Paky, který na výstavu zapůjčilo Sdružení českých betlémářů. Mezi unikáty patří rovněž něžný háčkovaný betlém či betlém skautský. Tuzemské exponáty doplní oblékaný keramický betlém z Itálie, papírový rozkládací z Velké Británie a další díla pocházející třeba z Ameriky nebo z Indonésie. Výstava je instalována v přízemí Paláce a otevřena bude pro veřejnost každý den od 8 do 20 hodin. Vstup je zdarma.

Na výstavě jsme vedle sběratelsky cenných betlémů shromáždili zejména ty betlémy, které vznikly z radosti – jako výraz tvůrčího ducha jejich autorů. Ti je vytvořili pro potěšení svoje i ostatních, aby jimi šířili radostnou zvěst o narození Božího děťátka,“ uvádí ředitelka Paláce YMCA Petra Otřísalová.

Nápad uspořádat výstavu „radostných betlémů“ právě v pražském Paláci YMCA nevznikl náhodou. „Křesťanské základy i dobře strávený volný čas, prodchnutý duchem radosti, pospolitosti a humoru, jsou principy vlastní i samotné organizaci YMCA, která se už od svého založení až do dnešních dnů stará právě o volnočasové aktivity dětí a mladých lidí,“ dodává Otřísalová.

Z více než padesáti vystavených exponátů upozorňuje Petra Otřísalová například na betlémy Jiřího Jaromíra Kubáta: betlém ze stavebnice Merkur, Betlém s bleskojistkou, Betlém nezaměstnané montážní dělnice Tesly Orava či Betlém s elektronkami. Ten vytvořil jejich autor technikou asambláže ze starého elektromateriálu. Práce J. J. Kubáta, původně soustružníka v Motorletu a nyní pracovníka Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jsou zastoupeny mimo jiné ve sbírce významného českého umělce Jiřího Koláře. Jedno jeho dílo vlastní také zakladatelka Muzea Kampa Meda Mládková.

www.palacymca.cz

Palác YMCA, v němž se výstava uskuteční, byl vybudován v centru Prahy ve stylu moderního klasicismu. Celý palác je dnes součástí pražské památkové rezervace. V tomto domě na dobré adrese si také rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace. V paláci sídlí české a evropské ústředí i pražská organizace YMCA (Young Men’s Christian Association). Ta se v duchu své křesťanské tradice zaměřuje na sociální a volnočasové programy pro děti, mládež i celé rodiny. Organizuje nejrůznější sportovní akce, amatérské hudební a divadelní aktivity, provozuje mateřská centra a pořádá také oblíbené letní tábory. Samotná YMCA se v tuzemsku mimořádně rozšířila ve dvacátých letech minulého století a má zde slavnou tradici. Podporoval ji mimo jiné i první československý prezident T. G. Masaryk spolu s dcerou Alicí. YMCA je nejstarší a největší celosvětovou mládežnickou organizací na světě. Má 58 milionů členů a je činná ve 119 zemích světa.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share