Unikátní obraz Zahrada Albína Brunovského z bývalé československé ambasády ve Stockholmu byl v aukci Arthouse Hejtmánek vydražen za rekordních 7 milionů korun

/7.12. 2023/ Rekordním prodejem velkoformátového obrazu autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada (1972) vyvrcholila večerní aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu a vydražilo se za 7 068 000 korun. K lákadlům aukce patřil i obraz Světelná krajina Josefa Šímy, jednoho z největších českých malířů 20. století. Vydražen byl za 8 556 000 korun.

Aukce nabídla 272 položek, prodáno jich bylo 203 za celkem 39 097  000 korun. Všechny sumy jsou už uvedené s aukční přirážkou 24 %.

Mezi další díla dotvářející kdysi interiér ambasády ve Stockholmu, která je nazývána klenotem brutalistní architektury, patřily i dva světelné skleněné objekty vytvořené slavnou dvojicí sklářských výtvarníků Stanislavem Libenským a Jaroslavou Brychtovou. Dva metry vysoké plastiky se dražily od částky 600 000 korun za kus a obě se shodně zastavily na 1 364 000 korunách.

Zájemci si nenechali ujít ani na míru navržený nábytek od architekta ambasády Jana Bočana: nejvýše ocenili párová designová křesla TON z ohýbaného dřeva prodaná za celkem 86 800 korun.

Potlesk v sále zazněl po odklepnutí černo-bílé kubistické vázy (před rokem 2014) od Vlastislava Hofmana. Ta se po napínavé licitaci prodala za 1 984 000 korun a překonala tak dosavadní Hofmanův rekord držený právě u Hejtmánků.

Další autorské maximum padlo v případě prodeje ranně kubistického Zátiší s houslemi (1920) Zdenka Rykra – prodáno bylo za 930 000 korun.  Nejvyšší prodej na českém aukčním trhu zaznamenal i Zdeněk Tůma, jehož Přístav ve Francii (1937) odklepl licitátor za 359 600 korun.

Také obraz Sakrální prostor (60. léta 20. století) Pavly Mautnerové, české malířky žijící v Izraeli, zaznamenal autorský rekord v hodnotě 186 000 korun.

Kolář, Kolářová, Vojkůvka i habánská keramika

Z kvalitně zastoupené kolekce 19. století zaujalo muzeální dílo Maximiliana Josepha Haushofera s názvem U jezera. Krajinářský výjev ze 40. let 19. století se prodal za 744 000 korun.

Velkoformátový obraz Antonína Kybala s názvem Ležící akt (50. léta 20. století) licitátor odklepl za 161 200 korun.

K výrazným položkám patřila i Košilka (okolo roku 1992) sochařské legendy Věry Janouškové, jejíž dílo ze smaltovaného plechu se vydražilo za 520 800 korun

Aukce nabídla i dílo Jiřího Koláře. Jeho koláž s názvem Jiný Jing-Jang (1967) dosáhla částky 496 000 korun. Ještě lépe si vedla Běla Kolářová, jejíž asambláž Dámy a kouzlo uniformy z roku 1979 vystoupala až na 582 800 korun.

Vášnivě se licitovalo o ironický výjev Kočičí hra (1981) naivisty Libora Vojkůvky, který získal nový majitel za 595 200 korun.

Už tradičně se v Arthouse Hejtmánek dražila pozoruhodná kolekce habánské a holíčské keramiky, v jejímž prodeji u nás tato aukční síň suverénně kraluje. Nejvyšší ceny dosáhly dva habánské talíře (okolo roku 1700), oba prodané po 68 200 korunách

Prodán byl i náhrdelník s říčními perlami a tyrkysy – Cena Medy Mládkové pro výrazné umělce střední generace. Laureátka ceny a majitelka šperku Eva Koťátková jej věnovala do dražby ve prospěch zvířecích útulků. Náhrdelník byl vydražen bez aukční přirážky a celá suma 35 000 korun tak putovala na dobročinné účely.

www.arthousehejtmanek.cz

FOTO:

Přílohy ke stažení

Share