Umělecké unikáty z bývalé československé ambasády ve Stockholmu se po více než 40 letech vrací zpět do Česka. Na výstavě a poté v aukci je představí galerie Arthouse Hejtmánek

/22.11. 2023/ Monumentální třímetrový obraz Zahrada malíře a grafika Albína Brunovského, autora posledních československých bankovek, světelné objekty legendární dvojice sklářských výtvarníů, manželů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové nebo elegantní nábytek od architekta Jana Bočana vytvořený z ohýbaného dřeva a udivujícího i po čtyřiceti letech svoji bytelností a ladnými křivkami. I tato díla zdobila dříve interiér československé ambasády ve Stockholmu: architektonicky výjimečná budova dokončená počátkem 70. let 20. století je názývána „brutalistním klenotem“ a zapsána na seznamu švédských kulturních památek. Všechny zmíněné unikáty si lze nyní na vlastní oči prohlédnout od 27. listopadu až do 6. prosince na výstavě v galerii Arthouse Hejtmánek v Praze-Bubenči. Otevřena je denně od 11 do 18 hodin. Díla dovezená zpět do Česka se pak spolu s dalšími obrazy a uměleckými předměty dostanou k novým majitelům, kteří je 7. prosince vydraží.

„Albín Brunovský patří k nejzajímavějším poválečným slovenským autorům a monumentální Zahrada je dosud největší známou malbou, jakou kdy vytvořil,“ říká Tomáš Hejtmánek, malíř, restaurátor, sběratel a majitel Arthousu. Právě on díla vytvořená tehdejšími českými a slovenskými umělci a designéry ze Švédska dovezl zpět „domů“.

Ozdobou výstavy i následné aukce bude také Světelná krajina (Passage luminieux) (1963) Josefa Šímy. Obraz jednoho z největších českých malířů 20. století, jehož celý svět zná jako francouzského Josepha Simu, nabídne aukce od 5 milionů korun. Brunovského Zahrada začne na částce 4 miliony korun.

Předaukční výstava nabídne také díla autorů jako je Kamil Lhoták, Adolf Born, František Drtikol či Jiří Anderle. Už tradičně zde budou k vidění i rarity z oblasti starožitností a designu. Mezi ně patří třeba ojedinělá kubistická váza Vlastislava Hofmana, která se v aukci objeví zcela poprvé.

www.arthousehejtmanek.cz

FOTO:

Přílohy ke stažení

Share