Tři jízdenky do Dobrodružství. Vtipný a laskavý bestseller Geralda Durrella o výpravě za exotickými zvířaty znovu na knižních pultech

/22.10. 2020/ Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky do Dobrodružství světoznámého přírodovědce a spisovatele Geralda Durrella. Milá, laskavá a zároveň jiskřivě zábavná knížka plná vtipných historek o zvířatech, za nimiž se autor tentokrát vypravil až do exotické Guyany, vydává Nakladatelství ZEĎ 20. listopadu. Objednat ji lze už teď na www.knihyzed.cz. Titul s půvabnou obálkou známé ilustrátorky Kateřiny Bažantové vychází ve spolupráci se Zoologickou zahradou hl. m. Prahy: 10 korun z každého prodaného výtisku tak podpoří ochranářské projekty, na nichž se pražská zoo podílí.

Pes krabožrout, pimplačuně i sakivíčk se vracejí, aby potěšili a rozesmáli milovníky zvířat, divoké přírody i odvážných cestovatelských výprav. A jak to všechno začalo? Devětadvacetiletý mladík Gerald Durrell, nadšený zoolog a v té době už i začínající spisovatel, se vydal do jihoamerické džungle, aby tam pro britské zoologické zahrady nachytal vzácné exotické živočichy. Jeho cesta však rozhodně nepřipomíná žádnou nudnou vědeckou výpravu! Chytit mravenečníka, elektrického úhoře, miniaturní opičku nebo lenochoda totiž není jen tak. A co teprve když potkáte anakondu, která je zrovna úplně bez nálady, nebo se utkáte s kapybarou, tropící po svém úspěšném zajetí příšerný hluk…

Čtivá a přitažlivá Durrellova knížka, sepsaná s láskou ke všemu živému, slavila úspěch už v roce 1954, kdy se poprvé objevila na knižních pultech. „Z každé stránky je znát, že Durrell přírodu se všemi jejími podivuhodnými bytostmi miluje a je jejich zkoumání naprosto oddán. Jsme přesvědčeni, že jeho milá, legrační a zároveň vlídná a laskavá knížka vychází v ten nejlepší čas. A že po ní v předvánoční nabídce sáhnou všichni milovníci zvířat, exotických krajin, nestárnoucích příběhů a hlavně dobrého, naději přinášejícího čtení,“ shodují se Jan Pergler a Jan Dražan z Nakladatelství ZEĎ.

A prozrazují, že v nejbližší době chystají vydat ještě další Durrellovy knihy. Reedice se tak dočká titul Růženka je z příbuzenstva vyprávějící o mladém nevýbojném úředníčkovi, který zdědí cvičenou slonici. V edičním plánu je rovněž Přetížená archa, vůbec první Durrellova kniha zachycující dobrodružství sběratelské expedice do západoafrického Kamerunu. Také těmto knihám vytvoří obálky Kateřina Bažantová, ilustrátorka proslulá svými nezaměnitelnými kresbami zvířat.

Spolu se Třemi jízdenkami do Dobrodružství napsal G. Durrell téměř třicet knih, na nichž vyrostlo už několik generací malých i velkých čtenářů. Ty si autor získal zejména zaníceným popisem divoké přírody a humorným líčením nástrah, která na zoology při jejich cestách čekají. Setkání se zvířaty i domorodci totiž přináší nejedno překvapení. A buďte si jistí, že ani v amazonské Guyaně s deštným pralesem, řekami a savanami tomu nebylo jinak…

Tři jízdenky do Dobrodružství. Gerald Durrell, 208 stran, 329 korun, vydává Nakladatelství ZEĎ 

www.knihyzed.cz

Gerald Durrell

Britský spisovatel, humorista, zoolog a popularizátor ochrany přírody se narodil 7. ledna 1925 v indickém Džámšedpúru coby čtvrté dítě anglických přistěhovalců. Po brzké smrti otce se rodina vrátila zpátky do Evropy a až do konce 30. let se usadila na řeckém ostrově Korfu. Durrell už od dětství miloval přírodu a jeho snem bylo vlastnit zoologickou zahradu.

Ve svých jednadvaceti letech uskutečnil první sběratelskou expedici do Kamerunu, kde odchytili více než sto savců, ptáků a plazů, které se svým společníkem prodali Londýnské zoologické zahradě. V roce 1949 podnikl další sběratelskou expedici do Afriky a Jižní Ameriky a jelikož zvýšená péče o zvířata vyčerpala všechny jeho finanční možnosti, začal o svých pozoruhodných cestách psát knihy. Už jeho první díla Přetížená archa i Bafutští chrti zaznamenala mimořádný úspěch, díky kterému si milovník přírody splnil svůj dětský sen a otevřel si vlastní zoologickou zahradu. K psaní a dalšímu cestování přidal i natáčení rozhlasových a televizních pořadů, stále také pečoval o zvířata, která po úspěšném rozmnožení v jeho zoo často vracel zpátky do volné přírody. Gerald Durrell zemřel v lednu 1995, pár dnů po svých 70. narozeninách.

Víte, že…

…na konci knihy Tři jízdenky do Dobrodružství najdou čtenáři pečlivě sestavený jmenný rejstřík zmiňovaných zvířat, včetně jejich latinských názvů?

…Durrell začal psát proto, aby měl prostředky na své dobrodružné výpravy a sláva jeho knih předčila veškerá očekávání?

…v roce 2010 byl na jeho počest pojmenován nově objevený masožravý druh šelmy galidie Durrellova?

…Durrell získal Řád britského impéria?

…Tři jízdenky do Dobrodružství napsal Durrell v roce 1954, v češtině ale poprvé vyšly až v roce 1995?

…Geraldova matka údajně tvrdila, že jeho první slovo bylo „ZOO“?

…své nesporné zásluhy v oblasti chovu ohrožených zvířat a jejich navracení do volné přírody Durrell údajně zhodnotil lakonickou větou „Můj úspěch se podobá pokusu odhrabat Mount Everest pomocí čajové lžičky.“?

FOTOGALERIE:

Přílohy ke stažení

Share