Památník Karla Čapka připravuje setkání na téma Peroutka, věnované výročí Rádia Svobodná Evropa

/24. 5. 2021/ Do éry vynikajícího novináře Ferdinanda Peroutky se 12. června vrátí Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Setkání v tamní zahradě, které se uskuteční od 14 do 18 hodin, se zúčastní známí žurnalisté, spisovatelé, historici a další zajímaví hosté. Ti všichni připomenou 70 let od zahájení československého vysílání Rádia Svobodná Evropa (RFE), v jehož čele stál v letech 1951-1961 právě Peroutka. Akce bude přístupná veřejnosti, budou  k vidění unikátní dokumenty ze sbírek Památníku Karla Čapka jako například Peroutkův průkaz z Rádia Svobodná Evropa, jeho imigrační karta z USA, očkovací průkaz, peněženka a další osobní předměty. Setkání pořádá Památník Karla Čapka ve spolupráci se Společností Ferdinanda Peroutky a Českým centrem Mezinárodního PEN klubu.

Sobotní setkání na téma Peroutka

 „Rozhlasové komentáře Ferdinanda Peroutky patří do zlatého fondu nezávislé žurnalistiky.  Československé vysílání na Rádiu Svobodná Evropa vstoupilo do éteru před 70 lety, už 1. května 1951.  V den výročí jsme ale ještě museli mít kvůli protiepidemickým opatřením zavřeno. Proto jsme zvolili sobotu 12. června,” přibližuje ředitel Památníku Zdeněk Vacek. A připomíná, že právě Peroutka byl na Strži pravidelným hostem: „Ve svém letním domě mu dal Karel Čapek k užívání podkrovní pokoj, kterému se přezdívalo Peroutkárna. Tato místnost tvoří zajímavou součást stálé expozice.“

„Na Strži přivítáme 12. června zajímavé hosty: účast přislíbil například politolog a historik Martin Nekola, který pohovoří o počátcích Rádia Svobodná Evropa. Vystoupí také předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman, historik Michal Stehlík a laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky – Jindřich Šídlo a Petr Fischer. Jedním z hlavních témat je nikdy nekončící boj demokracie s totalitními režimy,“ říká Vacek. Přednášky doprovodí i komentovaná projekce dosud neznámých barevných diapozitivů z pozůstalosti slavného novináře.

Podle ředitele Zdeňka Vacka nabídne památník v letošní sezóně řadu novinek, včetně rozšíření stálé expozice věnované právě životu a dílu Ferdinanda Peroutky. „Návštěvníci si nově budou moci prolistovat sadu kopií dobového časopisu Přítomnost z kritického období od podzimu 1938 do podzimu 1939. Tedy od Mnichova do začátku druhé světové války. Po jejím vypuknutí byl Peroutka coby šéfredaktor zatčen a následujících šest let strávil v koncentračním táboře,“ vypráví. V pohodlném křesle si bude možné přečíst nezkrácené Peroutkovy články – přesné kopie původních vydání. Přiložený QR kód umožní zájemcům snadný přístup ke kompletnímu digitálnímu archivu časopisu Přítomnost z období 1924-1939.

https://capek-strz.cz/

www.facebook.com/PamatnikKarlaCapka

www.instagram.com/pamatnikkarlacapka/

Kontakt pro média: Jana Bryndová, jana@bryndova.cz

 

Víte, že…

… Památník Karla Čapka je známý jako Čapkova Strž – nachází se totiž pod hrází stejnojmenného rybníka ve Staré Huti u Dobříše? Spisovateli se dramatické označení Strž líbilo víc než historické označení Josefodol.

… právo k doživotnímu užívání letního sídla získal světoznámý spisovatel, dramatik a novinář Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, význačnou herečkou a spisovatelkou, v roce 1935 jako svatební dar od majitele místního velkostatku a svého příbuzného Václava Palivce?

… Karel Čapek na Strži v posledních třech letech svého života (1935-1938) trávil většinu času? Vznikala tu díla jako Válka s Mloky, Cesta na sever, Bílá nemoc, První parta, Život a dílo skladatele Foltýna.

…v podkroví nechal Čapek zařídit hostinské pokoje pro své nejbližší přátele, z nichž tu nejčastěji a nejdéle pobýval novinář Ferdinand Peroutka? Jeho místnost přezdívaná Peroutkárna je dnes vybavena řadou původních předmětů, které Památníku Karla Čapka věnovala poslední žurnalistova manželka Slávka Peroutková. Památník obdarovala i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

… článek „Hitler je gentleman“ údajně podepsaný Ferdinandem Peroutkou se nikomu nepodařilo dohledat, přestože za jeho nalezení vypsal Hrad odměnu 100 000 korun? Část veřejnosti přesto dodnes mate útržek „objevený“ v roce 2015 v pražské vile bratří Čapků, který článek s tímto titulkem a jménem Ferdinanda Peroutky obsahoval: novodobý list papíru s řadou překlepů a chyb vytištěný na inkoustové tiskárně umístil do vily publicista a literární kritik Jaromír Slomek s cílem pobavit kolegy novináře. Duplikát tohoto fragmentu, který J. Slomek zapůjčil, bude v Památníku vystaven.

FOTOGALERIE:

Přílohy ke stažení

Share