Od gotiky po op-art: Letní aukce u Hejtmánků nabídne Špálu, Váchala i Napoleonův dopis

/15.5. 2025/ Zářivě barevný obraz Václava Špály Berounka a kopce, gotickou pietu českého řezbáře nebo vzácný dopis Napoleona Bonaparta napsaný těsně před slavnou bitvou u Slavkova. Zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne tentokrát umění napříč staletími a styly v různých cenových relacích, které je určeno pro široký okruh zájemců. Aukce se koná 5. června od 16 hodin v bubenečské usedlosti. Dražit se budou nejen obrazy, ale i sochy, starožitnosti, nábytek, design, sklo, hodiny nebo starožitné koberce. Předaukční výstava se uskuteční od 23. května do 4. června v sídle Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici 17 v pražské Bubenči. V aukci je celkem 240 položek za více než 14 milionů korun.  

Bubenečský Arthouse se na trhu s uměním pohybuje už 12 let. Funguje rovněž jako galerie a patří mezi nejúspěšnější aukční domy u nás. Na kontě má mimo jiné prodej plátna Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko) za 57 milionů korun. Loni v prosinci tu rekordně vydražili také obraz Velký terč Kamila Lhotáka. S cenovkou 7,44 milionu korun se stal tehdy nejlépe aukčně prodaným obrazem tohoto malíře.

Obrazy za miliony i díla za tisíce

Jedním z vrcholů aukce bude expresivní olej Berounka a kopce od Václava Špály z roku 1925 s vyvolávací cenou 2,2 milionu korun. „Obraz patří do autorova nejcennějšího období. Jeho jásavě zeleno-modré tóny a dynamická kompozice jsou ukázkou Špálova mistrovství,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně.

Vedle děl české moderny nabídne aukce i cenově dostupné položky vhodné třeba pro začínající sběratele. „Začít se dá třeba grafikou nebo historickým nábytkem,“ radí Hejtmánek. „Nemyslím si, že člověk musí být milionář, aby mohl sbírat umění – rozhodně ne u nás,“ dodává. „I tentokrát očekáváme zájem investorů a zkušených sběratelů, kteří obvykle cílí na nejdražší položky. Pestrou nabídkou s rozumně nastavenými cenami bychom však rádi přilákali i srdcaře a ty, kteří jsou s nakupováním umění teprve na začátku,“ vysvětluje Hejtmánek, jenž je sám sběratelem, malířem a restaurátorem. Pro takové kupce nabízí aukce třeba kresbu Villon (1990) od Ludmily Jiřincové s vyvolávací cenou 16 tisíc korun.

„V Arthousu se orientujeme nejen na obrazy od známých autorů, ale rádi objevujeme i umělce pozapomenuté, najdete u nás také starožitnosti nebo design. Z tuzemských aukčních domů máme asi nejrozmanitější výběr. V rámci středoevropského umění začínáme gotikou a končíme až u současných tvůrců. Zaměřujeme se také na nábytek, porcelán, sklo, staré tisky, šperky, sochy či hodiny… Prostě na všechno, čím se doma lidé obklopují a s čím rádi žijí,“ líčí Hejtmánek.

Staré umění i dopis Napoleona

Ze starého umění bude dražena něžná gotická Pieta (okolo roku 1420) vytvořená českým mistrem, o níž se zájemci budou moci „poprat“ od 220 tisíc korun. V nabídce je i barokní komoda z 1. poloviny 18. století z Francie za vyvolávací cenu 40 tisíc korun. Impozantní rokoková lavice ze zhruba téže doby zdobila kdysi známou prvorepublikovou sbírku doktora Antonína Macka. Dražit se bude od 65 tisíc korun. K nejníže vyvolávaným položkám bude naopak patřit barokní lustr – aukce ho nabídne už od 5 tisíc korun.

K raritám patří trojice dopisů Napoleona Bonaparta a jeho manželek. „První napsal Napoleon bavorskému vévodovi před bitvou u Slavkova, která se stala zásadní událostí v dějinách i v životě tohoto vojevůdce,“ líčí Hejtmánek. Další dva dopisy adresoval Napoleon svým manželkám: své femme fatale Joséphine de Beauharnais a také své druhé ženě Marii-Louise, rakouské arcivévodkyni. Listiny pocházejí z majetku amerického majitele žijícího v Praze. Licitace o ně začne od 110 tisíc korun a od 25 tisíc korun.

Preisler, Hudeček, Lada a české umělkyně

Z české moderny je na aukci zastoupen například Antonín Hudeček s obrazem Nocturno (1900) vyvolávaným za 1 milion korun. Krásným dílem je také Koupání (1908) Jana Preislera (od 750 tisíc korun) či zimní výjev Z Kitzbühelu Emila Orlika vyvolávaný za 180 tisíc korun.

Od 150 tisíc korun nabídne aukce obraz Pražský shon (1933) Milady Marešové, jejíž autorský rekord padl před čtyřmi lety právě u Hejtmánků. Z dalších významných českých malířek je na aukci zastoupena například Antonie Brandeisová dílem Benátské zákoutí (rok 1890, vyvolávací cena 30 tisíc korun). Kresba z roku 1990 Ludmily Jiřincové začíná na 16 tisíci korunách, grafika z roku 1980 Adrieny Šimotové na 40 tisíci korunách a obraz Orchidej od Květy Válové na 110 tisíci korunách.

Reprezentativní Kvetoucí mandloně z prostředí provensálské krajiny z roku 1935 namaloval Otakar Kubín Coubine. Začínat budou na ceně 240 tisíc korun.

Démon lásky, uhrančivý obraz Josefa Váchala z roku 1942, bude dražen od 110 tisíc korun. V aukci je také půvabná kolorovaná kresba Sněžení (1943) Josefa Lady. Zimní krajina s dětmi, sněhulákem a růžovým kostelíkem na kopci jde do aukce od 1,5 milionu korun.

Ohýbaný nábytek a dílo Oty Janečka

Druhou polovinu 20. století reprezentuje například velkoformátová abstrakce (1968) Jaroslava Paura (od 150 tisíc korun). Velký formát představují i Stromy na jaře, reprezentativní obraz Oty Janečka vytvořený mezi lety 1951 a 1952 a vyvolávaný za 280 tisíc korun. Unikátní je ale i kolekce bukového ohýbaného nábytku (1972) od Zdeňka Rothbauera, který jej navrhl pro tehdejší Československou ambasádu ve Stockholmu (od 24 tisíc korun).

Z plastik a soch jmenujme za všechny Tvar Oty Janečka z roku 1963, který jde do aukce od 280 tisíc korun. „Z tvorby Oty Janečka známe hlavně líbivé obrázky ptáčků, ladných dívek a krajin,“ upozorňuje Hejtmánek. „I ty se v aukcí objeví, modernistická plastika Tvar však představuje tohoto autora z jiného úhlu,“ říká Hejtmánek, který chce Otu Janečkovi koncem léta věnovat v galerii Arthouse samostatnou výstavu.

Ze současných umělců uveďme například Jana Kalába s op-artovým obrazem White Infinity z roku 2015 (od 200 tisíc korun). Aukční premiéru bude mít u Hejtmánků Eliška Rožátová s obrazem Petr odešel do nebe z let 2021-2022. Vyvolávací cena je 45 tisíc korun.

www.arthousehejtmanek.cz   

FOTO:

 

Přílohy ke stažení

Share