Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy. Radost udělají lidem, kteří pečují o druhé

/30. 11. 2020/ Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají o ty nejohroženější – nemocné a seniory. Celkem sto třicet výtisků rozdělili mezi zaměstnance Domova sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích a pracovníky Pečovatelského centra v Praze 7. „Kdy jindy, než v době blížících se Vánoc, bychom měli myslet na lidi, kteří pečují o druhé a zaslouží si, abychom je povzbudili a udělali jim radost pěknou knížkou,“ říkají shodně oba zástupci malého pražského nakladatelství, zaměřeného na chytré knihy s poutavými příběhy. 

„Nápad vznikl spontánně. Moc dobře si uvědomujeme, že zaměstnanci pracující v sociálních službách letos na přípravu svátků moc času mít nebudou. A tak jsme se je rozhodli potěšit tím, co je nám nejbližší. Knihami, které je, jak doufáme, přivedou na jiné myšlenky a zvednou jim náladu,“ prozrazuje Jan Pergler. Spolu s kolegou a kamarádem novinářem Janem Dražanem tak ze své knižní produkce darovali deset titulů v celkové hodnotě přes 40 000 korun. K nadílce se rozhodli i přesto, že pro malé vydavatelství jako je ZEĎ není tento rok situace vůbec růžová. „Uzavření kamenných knihkupectví v nejdůležitější předvánoční době je rána, se kterou se jen těžko vyrovnáváme. Naštěstí funguje náš e-shop www.knihyzed.cz, kde si čtenáři mohou vybrat vše, co jsme od založení v roce 2016 vydali,“ dodává Jan Dražan.

„Každá dobrá myšlenka, každý vzkaz, že na nás ostatní myslí, je pro nás velkou vzpruhou a nesmírně si toho vážíme,” uvedla sestra Konsoláta, představená Domova sv. Karla Boromejského, kde se věnují odborné a laskavé péči o věkem pokročilé a nemocné lidi.

Díky nakladatelství ZEĎ spatřilo letos světlo světa třináct titulů. K těm nejvýraznějším patřil například bestseller Jdu s hlavou vztyčenou o rodině Milady Horákové, kniha Reniin deník líčící skutečný příběh osudové lásky uprostřed ghetta, napínavý psychothriller Herec s originálním příběhem a překvapivým rozuzlením, Láska za časů korony věnovaná milostným vztahům lidí v karanténně a nejnověji i Tři jízdenky do Dobrodružství, vtipný a laskavý popis exotické cesty z pera slavného spisovatele a přírodovědce Geralda Durella. „Jsou mezi nimi strhující vyprávění z minulosti, výlety do „starých dobrých časů“ i bystré postřehy o tom, co nás obklopuje právě teď. Těší nás, že si z nabídky může vybrat skutečně každý,” uzavírá nakladatel a novinář Jan Pergler, který spolu s Janem Dražanem stále objevují knihy, jež by chtěli českým čtenářům představit.

www.knihyzed.cz

O nakladatelství

Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S přesným novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.

V první polovině roku 2020 se v knihkupectvích objevila kniha novináře Pavla Barocha – Mengeleho dvojče A-782 o Jiřím Fišerovi, který jako poslední přeživší české dvojče vzpomíná na setkání s nechvalně proslulým doktorem Mengelem v osvětimském koncentračním táboře. Další knihou roku 2020 je kniha Miss Ex-Jugoslávie srbské autorky Sofija Stefanovič, jež líčí příběh své rodiny, která se vystěhovala z bývalé Jugoslávie v době, kdy se z Balkánu začal stávat sud se střelným prachem. K žádaným novinkám patří také titul Sněžím! Deník bílé mafie, příběh pádu Vladimíra Dbalého, bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce, jak jej zachytil investigativní novinář Radek Kedroň, a také aktuálně vydaná kniha Doba koronavirová, v níž dvě desítky odborníků, lékařů, filozofů a publicistů odpovídají na zásadní otázky okolo pandemie.

Na pultech je rovněž titul Jdu s hlavou vztyčenou novináře Daniela Anýže, věnovaná osudu rodiny – manžela a dcery – Milady Horákové, série povídek novináře a válečného reportéra Jaromíra Štětiny Sedmero královen, Veselá svině s račicí a depkou novinářky Andrey Kábelové o jejím životě s rakovinou a kniha Terezy Hronové Láska za časů korony mapující příběhy dvojic, které rozdělila pandemie. V roce 2020 vyšel rovněž titul Herec, napínavý psychothriller herce Josefa Kubáníka, Reniin deník, strhující zápisky polské židovské dívky, které na vydání čekaly dlouhých 70 let, Exodus podle Mosadu, napínavý příběh proslulé tajné operace izraelské špionážní služby na záchranu tisíců lidí a Tři jízdenky do Dobrodružství, vtipné a laskavé líčení exotické výpravy z pera slavného přírodovědce a spisovatele Geralda Durella.

V roce 2019 vyšla úspěšná kniha herce Josefa Kubáníka Poslední deník Květy Fialové, otevřená zpověď slavné herečky, která byla okamžitě rozebrána a v žebříčku nejprodávanějších knih roku zaujala šestou pozici. Kniha Česko na křižovatce nabídla pro změnu pohled dvou desítek komentátorů na současnou politickou i společenskou situaci v Česku. Rozhovor moderátorky Světany Witowské s Kamilou Moučkovou vyšel loni pod názvem Hlavou proti zdi.

Nakladatelství má mj. exkluzivní práva na vydávání americko-izraelského spisovatele Tuvii Tenenboma, jehož vtipné a chytré „politické cestopisy“ Všechny jejich lži, Čau uprchlíci! a Chyťte Žida! se u nás okamžitě staly bestsellery. Kniha Tuvii Tenenboma pod názvem Krysy Jejího Veličenstva, tentokrát z jeho cesty po Velké Británii a věnované tématu brexitu, vyšla v českém překladu loni v říjnu, nejnověji vydaným titulem z roku 20020 je Spím v Hitlerově pokoji, zachycující autorovu cestu po Německu.

K úspěšným knihám Nakladatelství ZEĎ, které jsou stále v prodeji, patří například i Náš Václav Havel (27 rozhovorů, které vedli Jan Dražan a Jan Pergler s bývalými kamarády a spolupracovníky Václava Havla), Poutník časem chaosu (otevřený rozhovor novináře Jana Dražana vedený s Václavem Cílkem), Ó Jeruzaléme (Larry Collins a Dominique Lapierre vyprávějí strhující drama o legendárním boji Izraele za nezávislost), Ať žijou mikrouti (Radkin Honzák, známý psychiatr a publicista píše poučně i s humorem o střevním mikrobiomu, jehož objev mění pohled na léčbu mnoha nemocí) a Inovovati budeš (bestseller Avi Joreše přeložený do 27 jazyků, přináší poutavé příběhy zázračných izraelských inovací, které pomáhají měnit život stovkám milionů lidí po celé planetě).

FOTOGALERIE:

Přílohy ke stažení

Share