Mateřská centra v Česku slaví čtvrtstoletí, na tradici navazuje MŠ YMCA

/15.5.2017/Právě před 25 lety vzniklo vůbec první mateřské centrum v tuzemsku. V Paláci YMCA v ulici Na Poříčí 12 v Praze je jako místo otevřené a přátelské pro děti i jejich rodiče založila největší světová mládežnická organizace YMCA. Oblíbené Rodinné centrum YMCA dnes sídlí v nedaleké Haštalské ulici, v Paláci samotném na jeho tradici navázala mateřská Školka YMCA. Školka rodinného typu děti vede ke sportu a nabízí i ojedinělý způsob, jak je už od dvou let seznámit s angličtinou. Možnost zapojit děti do programu školičky je právě teď: během letního provozu v červenci a srpnu a pak i v novém školním roce od září 2017 se totiž Školka YMCA částečně otevře i dětem, které ji běžně nenavštěvují.    

„Mateřská Školka YMCA přijímá děti od dvou do šesti let a v duchu ymkařské tradice probouzí u dětí zájem o sport – ne ovšem ten výkonový, ale o sport provozovaný s radostí, v duchu fair play a ve společnosti dalších kamarádů,“ vysvětluje ředitelka Školky YMCA Simona Macková.  Podle ní školka využívá celoročně vše, co jí šestipatrový Palác YMCA nabízí: především tělocvičnu, kam ze školky vede dokonce vlastní vchod, ale i bazén a saunu umístěné jen o dvě patra níž. A nově se těší i z vlastní letní terásky, postavené v klidném vnitrobloku budovy.

Anglicky dobrovolně a hrou

Stejně přirozeně jako sportovní dovednosti tu děti vstřebávají i angličtinu, kterou na ně ve školce mluví dobrovolníci – většinou rodilí mluvčí z USA, kteří si sem s nimi přicházejí pravidelně hrát: unikátní projekt „Angličtina hrou“ zde běží už víc než rok. Dobrovolníci, vysokoškolští zahraniční studenti, se školkou spolupracují v rámci získání odznaku Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu neboli DofEAward. Ten už od roku 1956 po celém světě podporuje mladé lidi ze všech společenských vrstev na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění,“ říká Simona Macková. ¨

Podle ní je setkání dobrovolníků s malými dětí jedinečnou zkušeností pro všechny. „Komunikovat se učí obě strany a všichni se u toho vždycky hodně nasmějeme. A rodiče potvrzují, že nové anglické výrazy děti pak skutečně používají – občas i dost nečekaně, vždy ale naprosto bezprostředně a také s perfektním akcentem,“ říká Simona Macková. Ta se školku snaží co nejvíc otevírat všem dětem od dvou do sedmi let, jejichž rodiče hledají pro své potomky menší kolektiv s důrazem na harmonický rozvoj jejich „duše, ducha i těla“. Právě to ostatně symbolizuje i rovnostranný trojúhelník, který má YMCA ve znaku.

Letní pražská dobrodružství

I proto je ve školce otevřeno i o prázdninách, kdy se sem navíc mohou přihlásit i děti, které jinak Školku YMCA nenavštěvují. „Na prázdniny chystáme program „Praha jako dobrodružství“. V rámci poznávání stověžaté Prahy prolezeme s dětmi zajímavé pražské věže a výškové budovy, v dalších týdnech se pak budeme věnovat podmořským zvířatům, poté rostlinám všude kolem nás, a nakonec i pravěkým tvorům,“ vypočítává Simona Macková.

Otevřená školka

„Chceme, aby školka zůstala co nejpřístupnější všem, kteří o ni projeví zájem, proto si dál držíme příznivé ceny a zůstáváme tak jednou z nejlevnějších soukromých školek v Praze,“ říká ředitelka MŠ YMCA. Poslední volná místa tu v září nabídnou zejména předškolákům, kteří se o přijetí mohou ucházet i v průběhu roku. „V dalším školním roce budeme pokračovat v angličtině s dobrovolníky a přemýšlíme už o dalších dílech velmi oblíbeného cyklu Povolání, kdy se děti seznámili například s prací policisty, baletky, kavárníka, evangelického faráře nebo lékaře. A v plánu máme i nový program nazvaný Otevřená školka: jedno odpoledne v týdnu chceme do školky pozvat děti, jejichž rodiče chtějí, aby si zvykly na dětskou společnost a adaptovaly se na školkový provoz, ať už budou chodit k nám nebo jinam. Setkání v bezpečném a přátelském prostředí bychom chtěli dětem a jejich rodičům umožnit na pár hodin každou středu v podvečer,“ plánuje Simona Macková.

Prázdniny v YMCA

Školka YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1. Pro děti od 2 do 6ti let. Otevřeno od 10. července do 31. srpna. Program: červenec – Praha stověžatá, Rostliny všude kolem nás. Srpen: Podmořský svět, Pravěcí tvorové. Cena pro děti nenavštěvující školku je 2.000 Kč/týden, už včetně vstupného, pití, jídla (oběda a dvou svačinek) v biokvalitě.

Více na www.skolka-ymca.cz

Rodinné centrum YMCA, Haštalská 21, Praha 1. Od 21. srpna do 1. září pořádá centrum dva týdenní příměstské tábory, letos se ponesou v duchu Letopisů Narnie. Příměstské tábory pro děti od 4 do 12 let stojí 1500 Kč/týden (bez stravy).

Více na www.rodinne-centrum-ymca.cz

Letní tábory YMCA

YMCA pořádá také více než 50 letních táborů pro děti a mládež celé republice, včetně Masarykova tábora YMCA v Soběšíně: ten se bude konat od 9 do 16. července, je pro děti od 7 do 14 let a cena je 3390,- Kč (pro členy YMCA se slevou za 3190,- Kč)

Více na  www.letnitabor.ymca.cz

Víte, že…?

Od vzniku první předchůdkyně dnešních školek v Čechách uplynulo již 185 let? Takzvanou „vzornou opatrovnu“ založil v roce 1832 v Praze v Hrádku pod Emauzy Jan Svoboda, průkopník těchto opatroven. Pomocí her, říkanek a zpěvu vštěpoval tříletým až šestiletým dětem nenásilnou formou morální zásady a učil je základům čtení, psaní i němčiny.

Rozdíl mezi mateřskou školkou a mateřským či rodinným centrem je hlavně v tom, že programu takového centra se zúčastňují matky s dětmi i celé rodiny? Rodinné (původně Mateřské) centrum YMCA se později přestěhovalo do Haštalské ulice a v původních prostorách tak uvolnilo místo právě mateřské Školce YMCA.

První Kindergarten v Čechách byla založena roku 1862 v Praze ve Spálené ulici?  Kindergarten byly zakládány českými Němci a pracovalo se v nich s tzv. „dárky“, což byly objekty geometrických tvarů (koule, krychle, hranol, kužel, atd.), které se dále dělily na menší části – šlo o první dětské stavebnice sloužící rozvoj myšlenkových operací.

Jako reakce na německé Kindergarten v roce 1869 byla v Čechách založena první mateřská škola v Praze v prostorech kolem kostela sv. Jakuba?  Vznikla z iniciativy Marie Riegrové-Palacké, české filantropky, která poslala dvě české opatrovnice (Marii Mullerovou a Barboru Ledvinkovou) do Francie, aby zde přejaly francouzský koncept předškolních institucí. Tato mateřská škola fungovala převážně na principu charity (na provoz přispělo město Praha a zbytek byl financován pomocí charitativních sbírek). Díky dárcovským příspěvkům mohl být provoz MŠ celodenní, děti si nemusely nosit svačiny, ale bylo jim poskytnuto stravování a nejchudší z nich zde byly i ošaceny.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share