Jaroslav Dušek chystá na Jezerce „bzučivou grotesku“ Sláva strojů a měst

/30.11. 2018/ Pronikavé, poetické, vtipné – a pikantní. Takové představení slibuje divákům Divadla Na Jezerce (DNJ) režisér a herec Jaroslav Dušek, který tam připravuje novinku na motivy stejnojmenné knihy Jaromíra Rašína Sláva strojů a měst. Společně s výtvarníkem Petrem Niklem a performerem Ondřejem Smeykalem inscenuje divadelní adaptaci neuvěřitelného příběhu amerických inženýrů, německého redaktora a českého včelaře jako bzučivou grotesku. Sám se také představí ve všech ženských i mužských rolích. Premiéra je na Jezerce 24. ledna 2019.

Hra obdivovaného finančníka a kulturního nadšence Jaromíra Rašína (synovce prvního československého ministra financí Aloise Rašína) Sláva strojů a měst je textem, který nestárne. Podle slov Jaroslava Duška překvapuje zejména tím, jak se stoletým předstihem předvídá dnešní dobu. „Hra mne oslovila svou vizí budoucnosti, kterou my už zažíváme jako přítomnost“, říká o připravované novince Jaroslav Dušek. Příběh německého redaktora a dvou amerických inženýrů u českého včelaře podle něj vyvolá plodné střetávání zcela odlišných přístupů k životu a k tvořivosti.

Bzučivá groteska s laskavým žihadlem

„Protože jde o včely, mělo by jít o chutnou koMEDii, pikantní tragikoMEDii, bzučivou grotesku, která občas žahne laskavým žihadlem,“vysvětluje Jaroslav Dušek, režisér připravované novinky a představitel mnoha postav, včetně těch ženských. „Zahraji českého včelaře, německého redaktora, dva americké inženýry, manželku včelaře i jeho tajemného přítele. Nejlépe se cítím ve všech těchto rolích, snad sehraji i nějakou včelu či trubce,“ slibuje s úsměvem ostřílený improvizátor Dušek, který je na Jezerce doma už více než 13 let. Tak dlouho už tam exceluje společně se slovinskou herečkou Natašou Burger v komedii Manželské vraždění. Ta v DNJ vznikla pod režijním dohledem Jana Hřebejka v roce 2005, a od té doby patří k pravidelně vyprodaným představením.

Učme se od včel, učme se od hmyzu!

Divadelní adaptace „včelího příběhu“ Sláva strojů a měst se rodila přes rok. „Jaroslav mi tehdy celé představení zahrál v kanceláři. Prostě mi začal vyprávět svoji představu a čím více se nořil do Rašínova příběhu, tím více jsem žasnul a byl nakonec zcela okouzlen jeho představou divadelního představení, na které se upřímně těším,“ prozrazuje Jan Hrušínský principál a herec Divadla Na Jezerce, který je zároveň producentem představení. Na inscenaci se kromě improvizátora Jaroslava Duška podílí také Petr Nikl Ondřej Smeykal. Jejich roli přibližuje Dušek jako zcela nepostradatelnou: „Petr Nikl vnese do díla své výtvarné vize, jevištní pohybové, hlasové i světelné kreace, včelí píli a občas vstoupí nečekaně i do některé z postav. Hudebník Ondřej Smeykal bude trubcem, hudcem i trubačem, velecikádou, včelí matkou, tam-tamem, celým úlem zvuků a tónů, jimiž protká celý večer tak, aby diváci roztančili všechny buňky svých zázračných těl.“

Premiéra divadelní adaptace knihy Jaromíra Rašína Slava strojů a měst je 24. ledna 2019 v DNJ

http://www.divadlonajezerce.cz

Kdo je kdo?

Jaromír Rašín
Synovec historicky známého politika Aloise Rašína Jaromír byl ve své době známý a obdivovaný člověk. Narodil se v r. 1891 v Žiželicích u Nového Bydžova a velmi rychle se vypracoval. Měl právnické vzdělání, napsal několik knih básní a povídek, živil se také jako překladatel ze starořečtiny a latiny. Úspěšně vedl druhý největší pojišťovací ústav v zemi a jako kulturní nadšenec bohatě podporoval a financoval aktivity v oblasti umění (stavitelství, bibliofilství, sběratelství knih či včelařství). Výstřední byl na tu dobu i jeho přístup k práci – jako generální ředitel končil v pojišťovně už ve 14 hodin a poté odjížděl na svůj statek v Polabí, kde nacházel oddech a tříbil myšlenky. A právě tato harmonie ho inspirovala k napsání knihy „Sláva strojů a měst“. Po odepsání Mnichovské dohody emigroval do Jugoslávie, kde také zemřel roku 1951 ve své vile na ostrově Hvar.

Jaroslav Dušek (* 30. dubna 1961 Praha) improvizátor, herec, režisér, moderátor, libretista a scénárista. V roce 1980 společně s Janem Bornou založil improvizační divadlo Vizita, zahrál si v mnoha úspěšných filmech (např. Úsměvy smutných mužů, Odcházení, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Želary aj.), diváci si ho pamatují i z krimi seriálu Pustina. Společně s Martinem Smolkou  byli oceněni Cenou Alfreda Radoka za operu Nagano . Velice úspěšná je jeho inscenace na motivy stejnojmenného bestselleru Čtyři dohody. Zdravý a alternativní způsob života propaguje ve všech možných formách. Stojí například za stavbou hliněného ekodomu v Jindřichovicích pod Smrkem, v roce 2008 obdržel od Českého klubu skeptiků Sisyfos anticenu stříbrný Bludný balvan za „dobré šamanské rady pro každý den“.

Petr Nikl (* 8. listopadu 1960 Zlín) český malíř, hudebník, fotograf a divadelník byl členem již zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví. V roce 1995 převzal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Zpočátku se věnoval spíše malbě, grafice a kresbě, teď se věnuje výtvarným a divadelním performancím a vydává hudební alba i autorské knihy pohádek – v r. 2008 dostal za knihu Záhádky Magnesii Literu v kategorii kniha roku“.

Ondřej Smeykal (* 19. prosince 1975 Sušice) výtvarník a muzikant je známý především jako profesionální hráč a průkopník hry na australský domorodý nástroj didgeridoo a elektrodidgeridoo. Kromě koncertních vystoupení vydává vlastní CD, pořádá workshopy a přednášky výuky hry pro začínající i pokročilé a na základě úzkých kontaktů na australské výrobce zastává i roli dovozce tradičních eukalyptových nástrojů. Mezi jeho nejvýraznější výtvarné úspěchy patří reprezentace České republiky na Expo 2005 v Nagoji v Japonsku.

 Víte, že?

  • Včela mává křídly rychlostí 180 mávnutí za vteřinu
  • Jedna včela nasbírá za celý svůj život asi 9 gramů medu
  • K nasbírání 0,5 kg medu pracuje 556 včel celý svůj život
  • K nasbírání 1 kg medu včely naletí vzdálenost rovnající se cestě 4x kolem země
  • Včely jednoho úlu navštíví denně přes 225.000 květin
  • Včelí matka se při oplodnění spojí až se 17 trubci v průběhu jedno až dvoudenního letu z úlu. Sperma trubců si uschová na celý svůj život a z této zásoby poté čerpá.

FOTOGALERIE (náhledy):

Přílohy ke stažení

Share