Hudební festival Rosa Bohemica rozezní místa s poutavými příběhy. Složí poctu Jiřině Šejbalové, připomene barokní cink i proslulé citolibské mistry

/22.5. 2023/ Zážitek z hudby spojený s atmosférou okouzlujících historických míst nabídne letos už třetí ročník festivalu Rosa Bohemica. Začne 10. června, potrvá po celé léto a pokračuje až do 21. listopadu. Jeho součástí je čtrnáct akcí, které se opět uskuteční v pomyslné růžici v okolí Prahy, jejich dějišti se ale stanou i místa v Ústeckém a Jihočeském kraji. Koncertovat se bude letos poprvé třeba na poutní Makové hoře na Příbramsku, v anglickém parku zámku Krásný Dvůr a v kostele svatého Jakuba v Cítolibech. Festival zavítá také do Blatné, města růží. „Smyslem festivalu je oživovat krásnou, kvalitně interpretovanou hudbou pozoruhodná historická místa se silným geniem loci. Posluchačům i letos představíme inspirativní umělce a připomeneme poutavé příběhy z minulosti,“ říká sopranistka Gabriela Eibenová, zakladatelka festivalu. Program, mapu dějišť, termíny jednotlivých akcí, informace o účinkujících i o vstupenkách lze najít na www.rosabohemica.cz

„Festival zahajujeme 10. června v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou měli hodně přátel z hereckého světa – Adinu Mandlovou, Hugo Haase, Jiřinu Šejbalovou a další. Na Strži bývali častými hosty a tradicí se zde staly koncerty na hrázi přilehlého rybníka. Zpívalo se a Jiřina Šejbalová coby vynikající zpěvačka a hudebnice hrála na akordeon. Připomínkou těchto hereckých sešlostí bude letošní úvodní koncert festivalu, na němž vystoupí Rozálie, zpěvačka, herečka a akordeonistka, která si pro Strž připravila své sólové vystoupení,“ láká do Památníku Gabriela Eibenová. Koncert se zde uskuteční v rámci Muzejní noci.

Barokní hudba v růžemi vonící Blatné, Sólo pro violu v Krásném Dvoře

Další z koncertů se uskuteční 1. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Blatné jako součást tamější Výstavy růží. „Letos jsme pozvali soubor Capella Ornamentata a na programu bude raně barokní hudba. Zazní při ní i jedinečný zvuk vzácného barokního dechového nástroje jménem cink. Ten se v dávných dobách těšil nesmírné popularitě a díky jeho lahodné barvě ho přirovnávali k lidskému hlasu,“ vypráví Gabriela Eibenová.

Ve stejný den jako blatenská Výstava růží se na zámku v Krásném Dvoře koná další festivalová událost spojená s tamějšími zahradními Slavnostmi Jana Rudolfa. „Pro cestovatele a hudební nadšence jsme koncerty v Blatné a v Krásném Dvoře připravili v takovém časovém odstupu, aby je bylo možné stihnout oba,“ uvádí Eibenová.

„Jan Rudolf Černín, majitel zámku v době klasicismu, byl milovníkem vědy, hudby a umění. Studoval v Salcburku a osobně se znal s Mozartem i Haydnem. Zajímal se také o nejnovější trendy v budování zámeckých parků, a právě v Krásném Dvoře založil největší anglický park na našem území. V jednom ze zahradních pavilonů i sám hrával na violu. Koncert jsme proto věnovali právě tomuto významnému šlechtici. Nazvali jsme ho Sólo pro violu a posluchače na něj pozveme do altánu Gloriet v zámeckém parku,“ dodává Gabriela Eibenová. 

Hold citolibským mistrům i místo, kde se nebe dotýká země

Na konci července se v rámci festivalu poprvé uskuteční koncert v barokním kostele v Cítolibech. „Každý konzervatorista se dnes učí o citolibských mistrech, kdo ale přesně ví, kde Cítoliby jsou a co se tu odehrálo,“ říká Gabriela Eibenová a líčí dávný příběh. „Všechno začalo v roce 1720, kdy získal panství Cítoliby na Lounsku hudbymilovný rod Pachtů z Rájova. Kdokoli chtěl vstoupit do zdejších služeb, musel umět číst noty a ovládat hru na nějaký hudební nástroj. Některé noty pak zůstaly až do 20. století na kůru citolibského kostela sv. Jakuba. Tam je objevil malý kluk – pozdější profesor Zdeněk Šesták, který v tamějším kostele působil jako varhaník. A právě v tomto kostele se uskuteční i náš koncert harfenistky Kateřiny Englichové,“ dodává Gabriela Eibenová. Také ona – coby sopranistka specializující se na starou hudbu – 30. července v Cítolibech vystoupí. Zpívat zde bude v rámci poutní mše svaté, která koncertu pro harfu předchází, za doprovodu vynikajícího varhaníka Adama Viktory.

„Hudba se 18. srpna rozezní i na krásném zámku Pátek nad Ohří. A hned vzápětí, 20. srpna, zavítá festival na dechberoucí poutní místo Maková Hora u Smolotel – barokní skvost Povltaví, kde se prý nebe dotýká země,“ zve na obě místa Gabriela Eibenová.

Rosa Bohemica rozkvete i na podzim

„Festival pak bude hostit zámek v Nižboru, kostel v Roudnici nad Labem a přijedeme i do kostela sv. Jiří v Panenském Týnci, kde se nachází i tajuplný nedostavěný chrám. Navštívíme rodiště Jana Dismase Zelenky Louňovice pod Blaníkem a už tradičně vystoupíme také v Praze. Listopadový závěr festivalu bude patřit zámečku ve Vysoké u Příbramě, kde našel druhý domov skladatel Antonín Dvořák. A poprvé zavítáme na zámek v Děčíně. Chceme totiž uctít i památku Jana Blažeje Santiniho, věhlasného barokního architekta, jehož třísetleté výročí si v tomto roce připomínáme. A právě tento architekt je autorem barokní přestavby děčínského zámku,“ vysvětluje zakladatelka Rosy Bohemicy. Festival bude už tradičně zakončen v Kosmonosích, kde se 21. listopadu uskuteční poslední z jeho koncertů.

„Záběr festivalu veliký. Našimi posluchači bývají většinou místní lidé. Ale i nadšenci, kteří cestují podle naší festivalové mapy, z čehož máme velikou radost. Lidé s námi na festivalových koncertech uslyší skvělou hudbu a objeví nová místa. Radost z hudby, z nových setkání a zážitků, které tu lidé prožívají, je nakažlivá. To vše k nám láká další publikum,“ dodává Eibenová.

Pokud jde o rodiče s dětmi, mohou podle Eibenové přijít na každý z letošních koncertů. „Speciální představení pro děti sice letos nemáme, zároveň ale není nic, co by děti nemohly navštívit,“ uzavírá.

Festival se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Středočeského a Ústeckého kraje. Záštitu 3. ročníku poskytl ministr kultury Mgr. Martin Baxa.

Festival Rosa Bohemica, 10.6. – 21.11. 2023, vstupné dle jednotlivých akcí (v průměru okolo 160,- Kč). Studenti, senioři, ZTP a ZTP/P mají slevu. Vstupenky lze koupit na www.goout.cz nebo na stránkách festivalu www.rosabohemica.cz, kde je i mapa s místy dějišť všech koncertů a dalších akcí.

www.rosabohemica.cz

Víte, že…

… růže-rosa jako symbol provází lidstvo odpradávna, od kultury starého Egypta přes křesťanské podobenství s Pannou Marií až po současnost? „My jsme se inspirovali životopisem svatého Vojtěcha s názvem Rosa Bohemica od barokního autora Václava Boleluckého. Pro naše hudební dějiny je kniha mimořádná tím, že se zde poprvé v tištěné podobě objevuje nápěv  písně Svatý Václave, jež byla po staletí vnímána jako národní hymna. Vizuál festivalu zase mocně ovlivnila barokní mapa ve tvaru růže, jež nese jméno Bohemiae Rosa. A pro mě osobně je symbolika růže inspirativní svou harmonickou symbiózou květů a trnů,“ vysvětluje Eibenová.

Kdo je kdo:

Gabriela Eibenová (1972)

„Už jako malá jsem se ráda toulala po neznámých cestách. Zůstalo mi to dodnes a podobné dobrodružství chci nabídnout i našim posluchačům.“

Sopranistka Gabriela Eibenová a zakladatelka festivalu Rosa Bohemica je renomovanou zpěvačkou – interpretkou staré hudby. Vystudovala Pražskou konzervatoř, teorii a provozovací praxi staré hudby na Masarykově univerzitě a historickou interpretaci na JAMU.

Se svým manželem, varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou, založila vokálně instrumentální soubor Ensemble Inégal, který se profiluje především jako propagátor díla českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. S tímto tělesem často koncertuje na významných mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Musica Antiqua Brugge, Bach Festival Riga, International Music Festival Santander, Lufthansa Music Festival London, Stockholm Early Music Festival aj.)

Zpívala téměř v celé Evropě, v Izraeli, Libanonu i Japonsku. Na svém kontě má více než 40 CD nahrávek. Působí jako lektorka zpěvu na mistrovských kurzech specializovaných na interpretaci staré hudby. Léta se věnuje technice jógového dýchání „Vítězný dech“, což jí pomáhá v profesi i v životě. Zpívala pro papeže Jana Pavla II. i dalajlámu. S manželem vychovávají tři múzicky nadané potomky.

FOTO:

Program 3. ročníku hudebního festivalu Rosa Bohemica

10. června – 21. listopadu

 

Strž ve Staré Huti

Památník Karla Čapka

10/6/2023/17.30

Hommage à Jiřina Šejbalová

Rozálie

Koncert/Muzejní noc

Čapek s Olgou měli spoustu přátel z hereckého světa – Adinu Mandlovou, Hugo Haase, Jiřinu Šejbalovou i další. A právě oni byli na Strži častými hosty. Tradicí se staly koncerty na hrázi přilehlého rybníka, Jiřina Šejbalová coby vynikající hudebnice a zpěvačka hrávala na akordeon. Připomínkou a odkazem na tyto herecké sešlosti bude letošní koncert Rozálie, zpěvačky, herečky a akordeonistky, která si pro Strž připravila své sólové vystoupení. Koncert se koná v rámci Muzejní noci.

 

Blatná

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

1/7/2023/13.00

La Rosetta

Capella Ornamentata

Koncert/Výstava růží

Tradiční spolupráce s městem růží Blatnou – koncert se odehrává v rámci výstavy růží jako jedna z akcí celodenního programu. Letos jsme si pozvali soubor staré hudby Capella Ornamentata s programem raně barokní hudby. Zazní specifický zvuk unikátního barokního dechového nástroje cink, který se v dávných dobách těšil nesmírné popularitě a býval díky své lahodné barvě přirovnáván k lidskému hlasu.

 

Krásný Dvůr

Zámek / Gloriet

1/7/2023/18.00

Sólo pro violu

Věra Binarová-viola

Ana Brateljevič-harfa

Koncert/Slavnosti Jana Rudolfa

Ve stejný den jako Výstava růží v Blatné se budou odehrávat na zámku v Krásném Dvoře zahradní Slavnosti Jana Rudolfa. Pro cestovatele a nadšence jsme festivalové koncerty na obou místech zařadili v takovém časovém odstupu, aby se případně daly stihnout obě. Jan Rudolf Černín, majitel zámku v době klasicismu, milovník vědy, hudby a umění, studoval v Salcburku a osobně se znal s Mozartem i Haydnem. Zajímal se o nejnovější trendy v budování zámeckých parků, které pak přenesl na svá česká panství. U zámku Krásný Dvůr založil nejstarší a největší anglický park na našem území. Aktivně provozoval hudbu: často hrával na violu v jednom ze zahradních pavilónů. Koncert je věnovaný právě Janu Rudolfu Černínovi. Nazvali jsme ho Sólo pro violu a bude se konat v altánu Gloriet v zámeckém parku. Violistku Věru Binarovou doprovodí harfenistka Ana Brateljevič. V případě nepříznivého počasí se koncert přesune do zámku.

 

Cítoliby

Kostel sv. Jakuba

30/7/2023/17.15

Pocta citolibským mistrům

Kateřina Englichová, harfa

Koncert/Poutní mše v 16.00

Účinkují G. Eibenová a A. Viktora

Kdo byli citolibští mistři? Vše začalo v roce 1720, kdy získal panství Cítoliby na Lounsku hudbymilovný rod Pachtů z Rájova. Kdokoli chtěl vstoupit do zdejších služeb, musel umět číst noty a ovládat hru na nějaký hudební nástroj. Nadaným hudebníkům byla hrazena studia u zkušených pražských komponistů. Některé noty pak zůstaly až do 20. století na kůru citolibského kostela. Tam objevil tento významný fenomén českého hudebního klasicismu prof. Zdeněk Šesták, rodák z Cítolib a někdejší varhaník v místním kostele, později hudební skladatel a významný muzikolog. Právě v tomto kostele se bude konat festivalový koncert harfenistky Kateřiny Englichové. Předcházet mu bude poutní mše svatá, při níž zahraje varhaník Adam Viktora a zazpívá Gabriela Eibenová.

 

Pátek nad Ohří

Zámek

18/8/2023/19.00

Pátek na Pátku

Jiří Sycha-housle

Filip Dvořák-cembalo

Koncert

Tradiční místo našeho festivalu přivítá tradiční interprety. Zámek v Pátku nad Ohří je jedno ze „zapomenutých míst Česka“, byť má za sebou bohatou historii. Zasazen do překrásné krajiny vás přivítá neopakovatelnou atmosférou, která se musí zažít. Jako vždy lehce „odlehčený“ hudební program houslisty Jiřího Sychy a cembalisty Filipa Dvořáka vás jistě potěší a osvěží.

 

Maková hora

Kostel svatého Jana Křtitele

a Panny Marie Karmelské

20/8/2023/18.00

Koncert k 300. výročí vysvěcení kostela

Ensemble Sporck

Koncert

Zavítejte s námi na Makovou horu – významné poutní místo zcela uchvacuje svým duchovním nábojem i dechberoucími výhledy do okolní krajiny. Barokní skvost Povltaví láká díky své nepřehlédnutelnosti poutníky již zdaleka. Říká se, že se zde nebe dotýká země. Přesně před 300 lety v roce 1723 vysvětil kostel Jan Rudolf hrabě Špork. A právě při této příležitosti se uskuteční slavnostní koncert barokní hudby i s průvodním slovem k dobové události v podání Ensemble Sporck. A kde se vzalo jméno Maková hora? Překvapivě ne podle výskytu máku. Odkazuje totiž na těžbu drahých kovů: je to hora, která „má kovy“.

 

Nižbor

Zámek-kostel

2/9/2023/18.00

Růžencové sonáty

Lenka Torgersen, barokní housle

Ensemble Inégal

Koncert

Nižbor je dalším místem, kde si Rosa Bohemica podmanila srdce posluchačů a provází festival od jeho samého počátku. Pro koncert v kostele Povýšení sv. Kříže v areálu Nižborského zámku si hudební soubor Ensemble Inégal letos připravil program, jehož dominantním tématem budou Růžencové sonáty významného raně barokního skladatele Heinricha Ignaze Bibera. Nesmírně náročného partu virtuozních houslí se ujme Lenka Torgersen.

 

Roudnice nad Labem

Augustiniánský klášter

10/9/2023/16.00

Mariánské improvizace

Vladimír Roubal, varhany

Koncert

Augustiniánský klášter, který byl v loňském roce pro svou vysokou uměleckou a historickou hodnotu prohlášen za národní kulturní památku, disponuje mimořádně krásnými romantickými varhanami. A právě ty v souvislosti se zářijovými oslavami svátku Narození Panny Marie rozezvučí varhaník, jenž je zároveň vyhlášeným improvizátorem. Máte-li nějaké hudební nápady, stačí je před koncertem vepsat do notového papíru a odevzdat u vstupu. Velmi pravděpodobně pak některé z nich zazní během koncertu v improvizacích Vladimíra Roubala.

 

Panenský Týnec

Kostel sv. Jiří

30/9/2023/20.00

Purgatio

Duo Kchun

Martin Prokeš a Marek Šulc, zpěv

Rudolf Živec – kresba světlem a videoart

Koncert

Představte si kostel, který je ponořen do naprosté tmy a ticha. Náhle se tma probouzí… Světlo a jeho magické obrazy vetkly pomyslný život lidské duši a ta se vydává na cestu. Stejně tak jako v Danteho Božské komedii, kde duše prochází po smrti peklem a očistcem až nakonec dojde do samotného ráje. Věčným příběhem života a smrti, moudrosti a pokory vás budou provázet zpěv Martina Prokeše a Marka Šulce a hlas vypravěče Vladimíra Javorského.  Projekt „Purgatio“ (Očištění) je audiovizuální dílo spojující v jeden celek gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem. Panenský Týnec bude hostitelem tohoto jedinečného projektu.

 

Louňovice pod Blaníkem

Zámek

1/10/2023/14.00

Jan Dismas Zelenka-známý, neznámý

Adam Viktora

Přednáška

Zveme vás do rodiště Jana Dismase Zelenky, nejvýznamnějšího hudebního skladatele českého baroka. Ale víme o něm všechno? Novodobé odhalení jeho dosud neznámé hudby je senzací pro všechny milovníky baroka. Nenahraditelné místo v procesu znovuobjevování Zelenkova odkazu má varhaník a dirigent Adam Viktora, jenž vám bude průvodcem na cestě Zelenkovým životem i dílem a představí tohoto „blanického rytíře“ z pohledu objevitele pokladu nevyčíslitelné ceny.

 

Praha

Kostel sv. Vavřince

12/10/2023/19.30

Favor, Grazia y Pureza

Gabriela Eibenová, soprán

Ensemble Inégal

Koncert/Svatovavřinecká sezóna

Gotický interiér kostela sv. Vavřince pod Petřínem se v polovině října zaplní hudbou španělského baroka v podání komorního složení hudebního souboru Ensemble Inégal a sopranistky Gabriely Eibenové. Program s názvem Favor, Grazia y Pureza nabídne jedinečnou příležitost vyslechnout si temperamentní hudbu španělských skladatelů 17. a 18. století, která se u nás téměř nikdy nehraje. Koncert se koná ve spolupráci se Svatovavřineckou sezónou.

 

Vysoká u Příbramě

Památník Antonína Dvořáka

4/11/2023/19.00

Ach ty róže, krásná róže

Roman Hoza-baryton

Ahmad Hedar-klavír

Koncert

Chcete navštívit místo, kde Antonín Dvořák s nadšením sadařil, zahradničil, choval holuby a komponoval? Ve Vysoké u Příbramě našel na více než dvacet let svůj druhý domov jeden z největších géniů české hudby. Elegantní novorenesanční vila, dnešní Památník Antonína Dvořáka, přivítá již podruhé barytonistu Romana Hozu a klavíristu Ahmada Hedara. V programu s názvem „Ach ty róže, krásná róže“ zazní mimo jiné i téměř neznámý cyklus „Písně z Rukopisu Královédvorského“. Dvořák se tak připojil k řadě umělců, kteří se nechali tímto geniálním podvrhem inspirovat pro vlastní tvorbu. V té době však byly ještě Rukopisy považovány za pýchu českého národního písemnictví a jejich zhudebnění lze považovat za výraz skladatelova vlasteneckého smýšlení.

 

Děčín

Zámek

19/11/2023/17.00

F. Händel/Žalmy pro hraběte Chandose

Ensemble Inégal

Koncert

Z repertoáru hudebního souboru Ensemble Inégal jsme vybrali mimořádnou kolekci Händelových skladeb, jež se váže k jeho angažmá jako rezidenčního skladatele v sídle vlivného anglického šlechtice, hraběte Chandose. Tato velkolepá hudba zazní na zámku v Děčíně, jenž je mimo jiné proslulý i svým Rosariem. V době, kdy Händel psal svou hudbu, byla založena barokní zahrada ve své původní nádheře se sochami, kanálky s tekoucí vodou a fontánami. I když většina této výzdoby již dnes neexistuje, stále patří Růžová zahrada mezi nejatraktivnější části děčínského zámku.

 

Kosmonosy

Zámek

21/11/2023/19.00

Vídeňský salón

Trio Unitas

Koncert

Závěrečný koncert patří hudbě klasicismu a Triu Unitas v podání Petry Matějové, Magdaleny Malé a Heleny Matyášové. Uslyšíte skladby Haydna či Beethovena v interpretaci na klasicistní nástroje včetně dobového kladívkového klavíru. Koncert je také připomínkou významných českých hudebních skladatelů vzešlých z věhlasné piaristické koleje v Kosmonosích v 18. století.

Přílohy ke stažení

Share