FEST-END. Nový festival ve Švandově divadle nabídne hry v angličtině

/27.5. 2019/ Od 12. do 14. června se v pražském Švandově divadle uskuteční 0. ročník nového divadelního festivalu FEST-END (Festival of English Speaking Drama). Ten zde divákům poprvé nabídne několik pozoruhodných inscenací v angličtině: na programu budou dvě hry smíchovské scény v anglické verzi, které herci ze Švandova divadlo poprvé uvedli loni v září ve Spojených státech v rámci oslav 100. výročí založení republiky, a chystá se i premiéra společné autorské inscenace studentů DAMU a studentů z Georgetown University ve Washingtonu. FEST-END se zároveň stává součástí multižánrového festivalu Americké jaro, na němž společně vystupují američtí a čeští umělci na desítkách míst po celém Česku.

„Vznik festivalu FEST-END vyplývá nejen z přátelských vztahů se zahraničními partnery v Anglii a USA, ale i z dlouhodobé snahy otevírat dveře Švandova divadla anglicky mluvícímu publiku,“ říká Daniel Hrbek, ředitel divadla, iniciátor festivalu a také dlouholetý pedagog pražské DAMU. A dodává, že název festivalu vychází ze skutečnosti, že jde o „Festival of English Speaking Drama“ (FEST), ale odráží i fakt, že se koná až v samotném závěru pražské divadelní sezóny (END). „Celé slovní spojení je zároveň slovní hříčkou, která připomíná West End, slavné divadelní centrum Londýna,“ říká Daniel Hrbek.

Konání festivalu anglicky mluvícího divadla právě u Švandů je podle něj logické: smíchovská scéna byla vůbec prvním tuzemským divadlem, které už v roce 2004 začalo své inscenace pravidelně uvádět s anglickými titulky. Se svými hrami nastudovanými v anglických verzích, nebo vytvořenými už přímo s anglicky mluvícími herci, také Švandovo divadlo pravidelně hostuje v zahraničí – v posledních letech zejména ve Spojených Státech, kde současnou českou činohru představilo americkému publiku například na jedné ze zavedených Off-Broadwayských scén.

Tři večery in English

Ve středu 12. června zahájí festival komedie Protest/Debt, složená ze slavné aktovky Václava Havla a nově napsané hry debutujícího Marka Hejduka, který na známého dramatika po 33 letech úspěšně navázal. V představení režiséra Daniela Hrbka excelují Tomáš Pavelka jako výřečný Staněk a Robert Jašków jako zdrženlivý Vaněk, v dalších rolích účinkují Tomáš Kořének a Jacob Erftemeijer. Hru v anglickém jazyce a s anglickými titulky uvádí ve Velkém sále Švandova divadla od 20 hodin.

Na témže místě v témže čase se ve čtvrtek 13. června dočkají diváci fiktivního příběhu založeného na skutečných událostech. Drama Pankrác ’45 vypráví o osudu pěti žen, které se v létě roku 1945 sejdou na jedné cele pankrácké věznice. Své role nastudovaly v angličtině Klára Cibulková (Adina Mandlová), Réka Derzsi (Lída Baarová), Eva Josefíková (Hana Krupková), Andrea Buršová (Julča) a Marie Štípková (Nová). Autorkou scénáře a režisérkou je Martina Kinská.

V pátek 14. června festival nabídne exkluzivní uvedení společné autorské inscenace Americký sen/Česká noční můra, kterou pro tento jediný večer pod režijní supervizí Daniela Hrbka připraví studenti činoherního divadla na pražské DAMU se studenty Georgetown University ve Washingtonu. Co o sobě tuší a co o sobě vědí? Jaký je ve skutečnosti americký sen? Může být i noční můrou? A co Čechy – zdá se o nich vůbec někomu? Autorský projekt mladých divadelníků bude uveden ve dvojjazyčné verzi ve Velkém sále Švandova divadla od 20 hodin.

Ke každé inscenaci chystají u Švandů i podrobné doprovodné texty, věnované české historii a reáliím. Ty vysvětlují divákům termíny jako například StB, normalizace, heydrichiáda a přibližují i příběhy lidí, o nichž hry vyprávějí.

Svorníky a rozdíly, současnost a historie

Jak připomíná dramaturg festivalu David Košťák, téma nultého ročníku festivalu vyplývá ze společných jmenovatelů pro historii a současnost České republiky a anglicky mluvících zemí. K těm podle něj patří například téma holokaustu a vztah ke svobodě, ale také pohled mladé generace na kulturní a společenské rozdíly. „Festival FEST-END si bere za cíl do budoucna vybudovat ojedinělou událost pražské divadelní scény, která nabídne publiku zajímavé zahraniční inscenace anglicky mluvících divadel doplněné českými titulky, a zároveň zde představí i úspěšné domácí inscenace v anglické mutaci pro pražskou komunitu expatů,“ uvádí David Košťák.

„První ročník festivalu FEST-END v červnu 2020, by měl proběhnout opět ve Švandově divadle a své síly na něm spojí pražská DAMU s newyorskou The New School of Drama,“ doplňuje Daniel Hrbek, který je současně vedoucím ročníku režie na Katedře činoherního divadla pražské DAMU.

Už od 1. ročníku bude mít festival také svého oficiálního patrona v podobě anglického či amerického autora současného dramatu.

www.svandovodivadlo.cz

FOTOGALERIE (náhledy):

 

 

Program 0. ročníku festivalu FEST-END ve Švandově divadle na Smíchově:

  1. 6. od 20:00 ve Velkém sále Protest/Debt (s anglickými titulky / v anglickém jazyce)
  2. 6. od 20:00 ve Velkém sále Pankrác ’45 (v anglickém jazyce)
  3. 6. od 20:00 ve Velkém sále Americký sen/Česká noční můra (dvojjazyčně)

 

Václav Havel and Marek Hejduk

PROTEST/DEBT

Dvě jednoaktové hry, které od sebe dělí 33 let a spojují je postavy spisovatelů Vaňka a Staňka a absurdní humor.

Osoby a obsazení:

Staněk                                     Tomáš Pavelka

Vaněk                                     Robert Jašków

Kozel                                       Tomáš Kořének

Tesař                                       Jacob Erftemeijer

Inscenační tým:

Režisér                                     Daniel Hrbek

Dramaturgie                           Lucie Kolouchová

Výprava                                    Jozef Hugo Čačko
Martina Kinská

PANKRÁC ‘45

„Casting na popravu“ – Fiktivní příběh založený na skutečných událostech.

Osoby a obsazení:

Adina Mandlová, herečka                  Klára Cibulková

Lída Baarová, herečka                        Réka Derzsi

Hana Krupková, odbojářka                Eva Josefíková

Julča, Židovka                                       Andrea Buršová

Nová                                                       Marie Štípková

Inscenační tým:

Režie                                                   Martina Kinská

Dramaturgie                                     Vladimír Čepek

 

AMERICKÝ SEN / ČESKÁ NOČNÍ MŮRA

Režijní supervize: Daniel Hrbek

Kdybych se narodil v USA, mohl bych studovat na jedné z nejprestižnějších světových škol. Kdybych se narodil v Čechách, mohl bych studovat na vysoké škole, aniž bych se tím zadlužil na celý život.

Jedni pochází ze země, která čítá 327 milionů obyvatel, a druzí pochází ze země, jež jich má pouhých 10 milionů. Jedni matně tuší, že druhá země se nachází někde v Evropě, a druzí znají opačnou stranu světa z filmů a seriálů, které sledují odmalička. Jaký je ale ve skutečnosti americký sen? Může být i noční můrou? A co Čechy? Zdá se o nich vůbec někomu?

Společný projekt studentů činoherního divadla na pražské DAMU a studentů Georgetown University ve Washingtonu se zaměří na idealistické představy a předsudky, které vůči sobě navzájem mají mladí lidé pocházející z jedné z největších světových mocností a mládež z malé země s bohatou historií. Co si závidí, v čem by naopak vyrůstat nechtěli a co mají studenti obou zemí překvapivě společné? Odpovědi na tyto otázky hledá unikátní autorská inscenace, kterou Švandovo divadlo uvede exkluzivně pouze v jednom večeru.

Přílohy ke stažení

Share