/22.7. 2025/ Pátý ročník hudebního festivalu Rosa Bohemica pokračuje i ve druhé polovině léta. A i nadále nabízí nevšední zážitky. Od srpna až do konce října je na programu barokní i jazzová hudba, autorské čtení i originální divadelní představení s řádovými sestrami coby loutkoherečkami. Festival se koná v pěti krajích České republiky a ve svém závěru 22. října zavítá také do Prahy. Koncerty a další akce se vždy odehrávají na místech s jedinečnou atmosférou: v duchovních prostorách, historických památkách i malebné krajině. „Tématem letošního ročníku je putování, k němuž festivalová místa návštěvníky vybízejí. Koncerty se u nás propojují s objevováním výjimečných lokalit, které umocňují společně sdílené zážitky,“ říká Gabriela Eibenová, zakladatelka a dramaturgyně festivalu. Vstupenky jsou k dispozici v síti GoOut, na www.rosabohemica.cz, a také na místě konání akcí vždy půl hodiny před začátkem.
V sobotu 16. srpna se festival odehraje v kostele sv. Jakuba ve Slavětíně, místě proslulého dechberoucími freskami. Vystoupí zde flétnové kvarteto Triflauto+. O týden později se v sobotu 30. srpna se Rosa Bohemica přesune do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Posluchačům nabídne autorské čtení spisovatelky Aleny Ježkové z její povídkové knihy Ruce houslisty. Prolínat se bude s koncertem virtuózní barokní hudby pro dvoje sólové housle v podání Lenky Torgersen a Magdaleny Malé.
Hudba v kulisách památek i přírody
S letními prázdninami se Rosa Bohemica rozloučí 31. srpna v Panenském Týnci. Nedostavěný chrám Panny Marie tu ožije koncertem Ingrediente Projekt -, který posluchačům nabídne alternativní a jazzovou improvizaci na gregoriánský chorál. Zazní tu historický smyčcový nástroj viola da gamba Mélusiny de Pas, bicí nástroje, ale i australské didgeridoo Tomáše Reindla, jazzová trumpeta Štěpánky Balcarové a zpěv Jiřího Hodiny.
Jazz na Strži, loutkové divadlo i pocta barokní hudbě
V září se festival naposledy vrátí do Památníku Karla Čapka. Czech Filharmonic Jazz Band složený z členů České filharmonie milujících jazzovou hudbu tu 20. září nabídne zahradní koncert s názvem Dixieland na Strži.
O den později, 21. září, se dějištěm festivalu stane Svatá Hora u Příbrami. V barokním refektáři tu bude uvedena hra Oskar a růžová paní. „Loutkové představení o zázračné pouti životem je určeno dospělému publiku. Čerkeský režisér Evgeny Ibragimov je nastudoval s Kongregací školských sester de Notre Dame v Českých Budějovicích,“ říká Eibenová.
Pátek 26. září bude patřit Loutně české. Významné dílo barokní hudby od Adama Michny z Otradovic bude hostit Kostel sv. Jakuba na Zbraslavi v podání souboru Ensemble Inégal. Zářijový program završí dne 28. září koncert Pocta Tekle Podleské pořádaný v oranžerii Zámku Veltrusy. Program doplní i speciální prohlídky věnované této pozoruhodné operní pěvkyni a pedagožce (1754-1852), která na zámku pobývala.
Sládek ve Zbirohu a festivalové finále v Praze
V neděli 19. října zve Rosa Bohemica do Zbirohu na písňový recitál Romana Hozy Pocta Josefu Václavu Sládkovi. Závěrečný komorní koncert Hudba v průběhu staletí houslistky Katarzyny Olszewské a violoncellisty Petra Hamouze spojený s přednáškou Co je Rosa Bohemica? muzikologa Jiřího K. Kroupy se uskuteční ve středu 22. října v Kostele sv. Vavřince v Praze.
Festival podporuje Ministerstvo kultury ČR a Ústecký kraj. Pět akcí se koná ve spolupráci se Středočeským kulturním létem. Partnery jsou lifestylový časopis Krásný Rok, květinová farma Loukykvět a oděvní designérka Stáňa Šlosserová.
Festival Rosa Bohemica, 22.6. – 22.10. 2025, vstupné od 100 do 300 Kč, studenti, senioři, ZTP a ZTP/P mají slevu. Vstupenky lze koupit na www.goout.cz nebo na stránkách festivalu www.rosabohemica.cz, kde je i mapa s místy dějišť všech koncertů a dalších akcí.
Víte, že …
… festival je pojmenován po významné hudební památce? Rosa Bohemica znamená v překladu Růže česká. Název mu dala stejnojmenná kniha kněze Václava Boleluckého Rosa Bohemica ze 17. století. „Jde o životopis svatého Vojtěcha, kde jsou i významné hudební prameny. Nelze také přehlédnout, že tvar růže má i mapa našich festivalových míst. Také zde jsme se inspirovali tvorbou 17. století, a to slavnou mapou Čech zvanou Bohemiae Rosa. A pak je zde symbolika růží napříč historií: růže je symbolem lásky, půvabu a trpělivosti, v křesťanství je spojována s Pannou Marií a tak dále. Každý si v tom najde své,“ vysvětluje Gabriela Eibenová.
… podtitulem 5. ročníku festivalu jsou slova Chalíla Džibráně, básníka a spisovatele, křesťana a rodáka z Libanonu? „A nezapomínej, že zemi těší cítit tvé bosé nohy a vítr touží pohrávat si s tvými vlasy.“ „Tak neváhejte a vyražte,“ vzkazuje Eibenová, „je na co se těšit.“
FOTO: