Hudba jako pokrm pro duši. Festival Rosa Bohemica rozezní výjimečná místa v Česku, nabídne koncerty i zážitky z putování

/4.6. 2025/ Celkem 17 lákavých akcí – koncerty klasické i jazzové hudby, divadlo s řádovými sestrami jako loutkoherečkami, tematické prohlídky i autorské čtení – nabídne od 22. června do 22. října 5. ročník hudebního festivalu Rosa Bohemica. Ten se letos koná na 14 místech v 5 krajích Česka a v závěru zavítá i do Prahy. Rosa Bohemica přináší hudbu do výjimečných míst – kulturních památek a duchovních prostor. „Publiku nabídneme zážitek z objevování krásných lokalit i radost ze společného prožitku,“ říká Gabriela Eibenová, zakladatelka a hlavní dramaturgyně festivalu. Vstupenky nabízí předprodejní síť GoOut, dostupné jsou na www.rosabohemica.cz a v prodeji budou i na místě vždy půl hodiny před začátkem akce.

Putování s festivalem

„Pomocí kvalitní hudby, výborných interpretů a vhodně zvolené dramaturgie, chceme oživit genia loci jednotlivých míst a upozornit tak na jejich původní poslání, příběhy či osobnosti, které jsou s nimi spojené,“ říká sopranistka Gabriela Eibenová, zakladatelka festivalu.

Tématem letošního ročníku je poutnictví. „Festival se uskuteční hned ve třech kostelích svatého Jakuba, patrona poutníků,“ uvádí Eibenová. „Dějiště festivalu jsou navíc zasazená do překrásné krajiny a letní měsíce přímo vyzývají k putování. Inspirací k němu může být třeba mapa našich festivalových dějišť. Objevujte neznámé končiny i neznámá místa v sobě,“ vyzývá Eibenová.

Poprvé letos Rosa Bohemica zavítá například do svatojakubského kostela ve Slavětíně, jehož obvodové zdi i klenbu presbytáře zdobí rozsáhlé, dechberoucí nástěnné malby ze 14. století. „Jde o nejrozsáhlejší kostelní fresky u nás a jedna z nich zobrazuje i legendu o svatém Jakubovi s poutníky,“ upozorňuje Gabriela Eibenová.

Festival nově navštíví také Zbraslav, Zbiroh, Svatou Horu a zámek Veltrusy. Svatá Hora u Příbrami je významným poutním místem, kostel sv. Jakuba na Zbraslavi je pohřebištěm českých králů, ve Zbirohu zavítáme do rodného domu básníka Josefa Václava Sládka, kde je nyní jeho muzeum, ve Veltrusích si připomeneme mimořádnou zpěvačku Teklu Podleskou, která zde pobývala,“ vypočítává Eibenová. „Výjimečné na našem festivalu je právě to, že konkrétní místo propojujeme s jeho historií a mnohdy tak vytvoříme i hudební program ušitý přímo na míru,“ dodává.

Hudba, která proměňuje

„Našim publikem jsou jednak místní obyvatelé, významná část posluchačů však putuje i za námi. Živě provedené koncerty uspořádané v malebných dějištích přinášejí totiž mimořádné zážitky, pro které se k nám vracejí,“ líčí Gabriela Eibenová, která na třech festivalových akcích vystoupí i jako interpretka.

„Vidíme, jak se tváře posluchačů během koncertu mění: odcházejí uvolnění, s úsměvem, někdy i dojatí. Hudba má totiž tu moc, že se umí dotknout našeho srdce a může být i pokrmem pro naši duši. Zvukové vibrace vnímáme celým tělem a naše většinou napjatá a ustaraná mysl přepne do úplně jiného modu. Tenhle zázrak vám žádná nahrávka neumožní – to musíte zažít naživo,“ uvádí Eibenová.

I proto už od prvního ročníku nese akce podtitul „festival živého umění“. „Měli bychom se potkávat a společně prožívat věci teď a tady,“ dodává Eibenová.

Léto s Rosou Bohemicou

Zahajovací koncert festivalu se uskuteční 22. června na zámku v Nižboru. Zazní díla Antonia Vivaldiho v podání špičkového barokního souboru Ensemble Inégal. O týden později, 28. června, nabídne program swingové písně 30. a 40. let v zahradě Památníku Karla Čapka ve Staré Huti, kde vystoupí soubor Sestryoly. Ve stejný den se festival představí i v Blatné jako tradiční součást Výstavy růží. Zde zazpívá smíšený pěvecký sbor SMIX.

Čtyři skvělí hudebníci v čele s Magdalenou Mašlaňovou, houslistkou České filharmonie, rozezní na svátek sv. Petra a Pavla 29. června malebný románský kostelík v Kojicích, jenž nese jména právě těchto dvou světců. Na programu budou smyčcové kvartety od Wolfganga Amadea Mozarta a od Antonína Dvořáka.

Červencové koncerty

V neděli 13. července se festival vydá do Roudnice nad Labem. Monumentální kostel Narození Panny Marie zde rozezvučí varhanní koncert v meditativním rázu O domina nostra. Nazván je podle skladby duchovního minimalisty Henryka Mikołaje Góreckého. Dne 27. července se v kostele sv. Jakuba v Cítolibech bude konat Pocta citolibským mistrům – slavnostní koncert ke 100. narozeninám profesora Zdeňka Šestáka. Zazní na něm díla citolibských mistrů i skladby letošního jubilanta, který stojí za objevem citolibských skladatelů.

V tentýž den, 27. července, nabídne Rosa Bohemica i koncert souboru Music Florea s klavíristkou Petrou Matějovou. Uskuteční se v kostele sv. Máří Magdaleny v Bohutíně, kde hrával pravidelně na varhany sám Antonín Dvořák. „Dvořákovou zásluhou byly na tomto místě kdysi uváděny skladby i Wolfganga Amadea Mozarta a Václava Jana Křtitele Tomáška. A právě jejich díla tu Musica Florea znovu zahraje,“ říká Gabriela Eibenová.

V srpnu housle, jazz i autorské čtení

V sobotu 16. srpna bude festival hostit kostel sv. Jakuba ve Slavětíně, místa proslulého dechberoucími freskami. Na programu bude koncert flétnového kvarteta Triflauto+. V sobotu 30. srpna se Rosa Bohemica vrátí do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Posluchačům nabídne autorské čtení spisovatelky Aleny Ježkové z její povídkové knihy Ruce houslisty. Prolínat se bude s koncertem virtuózní barokní hudby pro dvoje sólové housle v podání Lenky Torgersen a Magdaleny Malé.

S letními prázdninami se Rosa Bohemica rozloučí 31. srpna v Panenském Týnci. Nedostavěný chrám Panny Marie tu ožije koncertem Ingrediente Projekt – alternativní a jazzovou improvizací na gregoriánský chorál. Zazní tu historický smyčcový nástroj viola da gamba Mélusiny de Pas, bicí nástroje, ale i australské didgeridoo Tomáše Reindla, jazzová trumpeta Štěpánky Balcarové a zpěv Jiřího Hodiny.

Festival podporuje Ministerstvo kultury ČR a Ústecký kraj. Pět akcí se koná ve spolupráci se Středočeským kulturním létem. Partnery jsou lifestylový časopis Krásný Rok, květinová farma Loukykvět a Stáňa Šlosserová.

Festival Rosa Bohemica, 22.6. – 22.10. 2025, vstupné od 100 do 300 Kč, studenti, senioři, ZTP a ZTP/P mají slevu. Vstupenky lze koupit na www.goout.cz nebo na stránkách festivalu www.rosabohemica.cz, kde je i mapa s místy dějišť všech koncertů a dalších akcí.

www.rosabohemica.cz

Víte, že…

… festival Rosa Bohemica pokračuje i na podzim?

V září se přehlídka naposledy vrátí do Památníku Karla Čapka. Czech Filharmonic Jazz Band složený z členů České filharmonie milujících jazzovou hudbu tu 20. září nabídne zahradní koncert. Jeho název je výmluvný: Dixieland na Strži.

O den později, 21. září, se dějištěm festivalu stane Svatá Hora u Příbrami. V barokním refektáři tu bude uvedena hra Oskar a růžová paní. „Loutkové představení o zázračné pouti životem je určeno dospělému publiku a čerkeský režisér Evgeny Ibragimov je nastudoval s Kongregací školských sester de Notre Dame v Českých Budějovicích,“ říká Eibenová.

Pátek 26. září bude patřit Loutně české. Významné dílo barokní hudby od Adama Michny z Otradovic bude hostit Kostel sv. Jakuba na Zbraslavi v podání souboru Ensemble Inégal. Zářijový program završí dne 28. září koncert Pocta Tekle Podleské pořádaný v oranžerii Zámku Veltrusy. Program doplní i speciální prohlídky zámku věnované této pozoruhodné operní pěvkyni a pedagožce (1754-1852), která na zámku pobývala.

V neděli 19. října zve Rosa Bohemica do Zbirohu na písňový recitál Romana Hozy Pocta Josefu Václavu Sládkovi. Závěrečný komorní koncert Hudba v průběhu staletí spojený s přednáškou Co je Rosa Bohemica? muzikologa Jiřího K. Kroupy se uskuteční ve středu 22. října v Kostele sv. Vavřince v Praze. 

festival je pojmenován po významné hudební památce?

Rosa Bohemica znamená v překladu Růže česká. Název mu dala stejnojmenná kniha kněze Václava Boleluckého Rosa Bohemica ze 17. století. „Jde o životopis svatého Vojtěcha, kde jsou i významné hudební prameny. Nelze také přehlédnout, že tvar růže má i mapa našich festivalových míst. Také zde jsme se inspirovali tvorbou 17. století, a to slavnou mapou Čech zvanou Bohemiae Rosa. A pak je zde symbolika růží napříč historií: růže je symbolem lásky, půvabu a trpělivosti, v křesťanství je spojována s Pannou Marií a tak dále. Každý si v tom najde své,“ vysvětluje Gabriela Eibenová.

FOTOGALERIE:

PROGRAM FESTIVALU 2025:

 

Nižbor / Zámek

Kostel Povýšení sv. Kříže

22 / 6 / 2025 / 18.00

Vivaldi v Čechách / koncert barokní hudby

Ensemble Inégal / Gabriela Eibenová–soprán

 

  1. ročník Rosy Bohemiky zahájíme letos v Nižboru, v obci, která s námi pluje naším hudebním korábem již pátým rokem. Na koncertě se představí zakladatelka festivalu se svým domovským souborem Ensemble Inégal, který se již čtvrt století věnuje autentické interpretaci barokní hudby a do Nižboru přiveze hudbu barokní „star“ 18. století, Antonia Vivaldiho

 

         1. zastavení …..na skále nad řekou Berounkou…nechat se unášet tóny sladkých Benátek 18. století….

 

Strž ve Staré Huti

Památník Karla Čapka

28 / 6 / 2025 / 14.00

Lásky zrání / swingové písně 20.– 40. let 20. století

Koncert v zahradě / SESTRYOLY

 

Čtyři zpěvačky a čtyři instrumentalisté, co je spojuje kromě lásky ke swingu a sourozeneckých vazeb? Nechte se prostoupit atmosférou Čapkova milovaného místa a přesuňte se v čase do prvorepublikových dob, budeme hrát v TÉ zahradě, kde Čapek sedával s H. Haasem, A. Mandlovou, svou ženou Olgou, F. Peroutkou nebo s prezidentem Masarykem.

  1. zastavení…..v zahradě Čapkova domu, což takhle dát si prvorepublikový swing?

  

Blatná / Kostel

Nanebevzetí Panny Marie

28 / 6 / 2025 / 18.00

O Magnum Mysterium / SMIX

koncert komorního pěveckého sboru

 

Opět po roce ozdobí historické centrum Blatné tisíce květů. Na koncertě v rámci výstavy růží se představí mladý pěvecký sbor SMIX, který se rekrutoval ze členů dětského sboru Rolnička a v souladu s letošním tématem rodiny a sněhobílou růží „Máňa Böhmová“ si připravil své hudební vystoupení. Nechte se inspirovat radostí, kterou jim společné zpívání přináší.

  1. zastavení….Panno Maria, růže tajemná, oroduj za nás!

 

Kojice

Kostel sv. Petra a Pavla

29 / 6 / 2025 / 17.00

Sváteční koncert v den sv. Petra a Pavla

A corde quartet / koncert smyčcového kvarteta

 

Obec s překrásným kostelíkem původem z doby románské, položená u meandrů starého Labe, přivítá čtyři výtečné hudebníky v čele s M. Mašlaňovou z České Filharmonie, kteří zahrají dva smyčcové kvartety od stálic světové hudby, W. A. Mozarta a A. Dvořáka, zatímco sv.

Petr a Pavel, stálice biblických příběhů, budou dlít nad tímto slavnostním dnem.

  1. zastavení….proč se nejpodivuhodnějšímu z Mozartových smyčcových kvartetů říká disonantní, ač je napsán v libozvučné tónině C Dur? 

 

Roudnice nad Labem

Kostel Narození Panny Marie

13 / 7 / 2025 / 15.30

O Domina Nostra / Gabriela Eibenová – soprán

Adam Viktora – varhany / varhanní koncert

 

Rajský dvůr, podzemní jezírko, monumentální chrám, četné umělecké předměty, to vše můžete najít v bývalém Augustiniánském klášteře ze 14. století. My vás navíc zveme k seznámení se zdejšími varhanami, hudebním svědkem minulosti a skvostem tohoto místa. Meditativní ladění programu korunuje skladba O Domina Nostra skladatele H. M. Góreckého.

  1. zastavení….. víte, že pod chrámem Narození Panny Marie vyvěrá pramen obsahující vysoké množství železa, jenž dal podle pověsti jméno městu Roudnice?

 

Cítoliby

Kostel sv. Jakuba

27 / 7 / 2025 / 17.15

Pocta citolibským mistrům, slavnostní koncert ke 100.

narozeninám Zdeňka Šestáka a 700 let městyse Cítolib

Harmonia Mozartiana Pragensis / koncert dechového souboru

 

Fenomén českého hudebního klasicismu vzešlý v 18. století z hudbymilovného panství na Lounsku objevil prof. Zdeněk Šesták, rodák z Cítolib, kdysi varhaník v místním kostele, dnes hudební skladatel a muzikolog. Zveme vás na koncert souboru, který se specializuje na hudbu klasicismu, díla citolibských mistrů i skladby Z. Šestáka. Koncertu bude předcházet poutní mše svatá.

  1. zastavení….přijít do kostela sv. Jakuba uprostřed léta…slyšíte to volání k putování? Alegorie Mládí a Stáří Matyáše Bernarda Brauna vám třeba pomůže uspíšit vaše rozhodnutí….

 

Bohutín

Kostel sv. Maří Magdalény

27 / 7 / 2025 / 18.00

Znamenitý klavírista Václav Jan Křtitel Tomášek / Musica

Florea / Petra Matějová – hammerklavier / koncert

 

Musica Florea je známá kreativním oživováním zapomenutých interpretačních stylů, hraje např. symfonie Antonína Dvořáka na historické nástroje. Zveme vás do kostela, kam kdysi Dvořák chodíval hrát na varhany a uváděl díla světové hudební literatury. A právě některé z oněch autorů jsme zařadili na program koncertu, jemuž bude vévodit předchůdce dnešního klavíru–hammerklavier.

  1. zastavení…. Antonín Dvořák býval zdatným chodcem a milovníkem procházek…chodil po Čechách, třeba i na poutní místa, jako je Svatá Hora nebo Říp….

 

Slavětín

Kostel sv. Jakuba

16/ 8 / 2025 / 17.00

Tres doux compains, Triflauto+ / hudba pro zobcové flétny od

středověku po současnost / koncert flétnového kvarteta

 

Tres doux compains aneb Velmi milí společníci přinášejí průřez repertoárem flétnového ansámblu od 14. po 20. století. Nejstarší skladbou, která dala celému pořadu název, je důmyslný francouzský kánon ve stylu ars nova. Přijměte pozvání do románsko-gotické stavby z přelomu 12. a 13. století, jejíž stěny zdobí nejrozsáhlejší nástěnné malby v Čechách.

  1. zastavení ….a zase Jakub….na stěnách mezi freskami najdete mimo jiné i legendu o sv. Jakubovi s poutníky…a to krásné České středohoří kolem!

 

Strž ve Staré Huti

Památník Karla Čapka

30 / 8 / 2025 / 14.00

Ruce houslisty– L‘Arte del’ Violino / Alena Ježková

–mluvené slovo / Lenka Torgersen / Magdalena Malá–

barokní housle / autorské čtení / koncert

 

Když se potká příběh s hudbou, vznikne komponovaný pořad v podobě autorského čtení české spisovatelky Aleny Ježkové a koncertu dvou skvělých houslistek Lenky Torgersen a Magdaleny Malé. Prostřednictvím slov a brilantních tónů, vás čeká strhující příběh slavného houslového virtuóza pátrajícího po vlastních kořenech v turbulencích dějin 20. století.

  1. zastavení….Čapkova Strž….útočiště před šílenou dobou, místo setkávání, přátelství, tvorby a zahradničení….i dnes z ní vyzařuje klid a pohoda….

 

Panenský Týnec

Nedostavěný gotický chrám

31 / 8 / 2025 / 18.00

Ingrediente Projekt / Mélusine de Pas–viola da gamba /

Štěpánka Balcarová–jazzová trumpeta / Jiří Hodina–

zpěv / Tomáš Reindl–bicí nástroje / alternativní a jazzové

improvizace na gregoriánský chorál

 

Do nedostavěného chrámu z gotické doby s otevřeným nebem nad hlavou letos přivezeme netradiční hudební formaci hudebníků, kteří se věnují jak interpretaci velmi staré hudby, tak se nebojí experimentovat s ryze moderními improvizačními prvky.

  1. zastavení….a nezapomínej, že zemi těší cítit tvé bosé nohy a vítr touží pohrávat si s tvými vlasy… v Panenském Týnci to platí dvojnásob…

 

Strž ve Staré Huti

Památník Karla Čapka

20 / 9 / 2025 / 14.00

Dixieland na Strži / Czech Philharmonic Jazz Band / koncert

v zahradě

 

Na poslední festivalové zastavení na Strži přijal pozvání Czech Filharmonic Jazz Band–soubor složený ze sólistů České filharmonie, které spojuje dlouholetý zájem o jazzovou hudbu. Repertoár sahá od dixielandových hitů přes jazzové standardy až po autorské skladby. Velkým vkladem je nástrojová virtuozita, tónová kultura, precizní intonace či smysl pro dynamiku. 

  1. zastavení…. na Čapkově stezce…. co se vydat na sedmikilometrový okruh místy, kudy chodíval Karel Čapek během svých pobytů na Strži?

  

Svatá Hora u Příbrami

Barokní refektář

21 / 9 / 2025 / 17.00

  1. E. Schmidt: Oskar a růžová paní

Theatrum Genesius / 12 párů rukou a 35 loutek / režie

Evgeny Ibragimov / loutkové představení pro dospělé

 

Dílo světově proslulého francouzského dramatika se s nečekanou lehkostí a humorem dotýká témat, která jsou jinak těžko uchopitelná. Příběh o velkolepém přátelství a lásce nastudoval nově vzniklý soubor Theatrum Genesius, který sdružuje profesionální herce a sestry z Kongregace Školských sester de Notre Dame.

  1. zastavení… vážně nevážně o životě a smrti…s půvabem loutek a jemnocitem řádových sester…

 

Zbraslav

Kostel sv. Jakuba

26 / 9 / 2025 / 18.00

Adam Michna z Otradovic / Loutna česká / Ensemble

Inégal / koncert barokní hudby

 

Český barokní cyklus třinácti písní o mystické svatbě Duše a Krista, díky nečekanému notovému nálezu zrestaurovaný do své původní podoby,

překvapuje svou literární poetikou, vhledem do podstaty věcí a neuvěřitelně svěží hudební invencí v italském stylu raného baroka. To vše můžete okusit v místě nejpovolanějším – kostele, jenž ukrývá ostatky posledních přemyslovských králů.

  1. zastavení…ach Eliško Přemyslovno, maminko největšího z císařů!

 

Zámek Veltrusy

Oranžerie

28 / 9 / 2025 / 17.00

Pocta Tekle Podleské / Rejcha Kvartet / Pavla Radostová –

soprán / koncert z repertoáru slavné pěvkyně

 

Tekla Podleská, zpěvačka mimořádných kvalit a diva 19.století. Díky nalezení zpěvaččiny sbírky opisů árií vám Rejchovo kvarteto spolu s Pavlou Radostovou představí část repertoáru, který jí zajistil hvězdnou kariéru. Současně vás zveme na zámeckou prohlídku připravenou speciálně pro tento den zaměřenou na zdejší pobyt slavné umělkyně.

  1. zastavení….u sochy římského Boha, v Egyptském pavilónku či přímo v Dórském chrámu? Vítejte v největším krajinářském parku v Čechách!

 

Zbiroh

Muzeum Josefa Václava Sládka

19 / 10 / 2025 / 15.00

Pocta J. V. Sládkovi / Roman Hoza–zpěv / Ahmad Hedar

–klavír / písňový recitál ke 180 letům výročí narození

básníka

 

Tento zbirožský rodák procestoval kus světa, aby nakonec prohlásil, že nejkrásnější kraj je ten jeho rodný. Jeho poezie inspirovala řadu hudebních skladatelů a bývala hojně zhudebňována. Nechte se unést sametovým barytonem Romana Hozy v interpretaci písní a nevšedních melodramů Foerstera, Fibicha, Janáčka a Dvořáka.

  1. zastavení…znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes… najdete ji jen pár kilometrů od Zbiroha v údolí směrem k Sýkorovu mlýnu!

 

Praha

Kostel sv. Vavřince

22 / 10 / 2025 / 19.30

Co je Rosa Bohemica? / J. K. Kroupa–přednáška o tisku ze

  1. století

Hudba v průběhu staletí / Katarzyna Olsewska–housle /

Petr Hamouz–violoncello / komorní koncert po přestávce

 

Co ukrývá publikace z roku 1668, která dala název celému festivalu, nám řekne muzikolog Jiří K. Kroupa. V druhé části večera vás zveme na koncert Katarzyny Olsewské a Petra Hamouze. Čeká vás jedinečná přehlídka hudební rozmanitosti napříč styly i staletími a díky zkušenosti interpretů i hlubší porozumění hudebnímu výrazu jednotlivých epoch.

  1. zastavení…a co je pro Vás Rosa Bohemica?…našli jste po cestě tu svoji růži?

 

Přílohy ke stažení

Share