Ve Švandově divadle chystají hru Závislosti navzdory

Režisér Dodo Gombár a kolektiv připravují u Švandů novou tragikomedii o boji s alkoholem na všech frontách: Premiéra inscenace Závislosti navzdory se chystá 24. září 2016 ve Velkém sále Švandova divadla. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi, včetně tzv. metanolové aféry, svede dohromady opravdu pestrou společnost, kde se každý po svém, více či méně úspěšně, snaží utéct před démonem alkoholu.

Střízlivý za vás nikdo nebude! To je podtitul nové inscenace Švandova divadla, která v jedné hře spojí osoby závislé, příležitostné pijáky i poučené abstinenty.  Na jevišti se tak sejdou postavy s různými příběhy, které se v mnohém podobají. „Je jedno, zda pije hospodský, učitel, farář, úřednice nebo filmový režisér. Někdo chce utéct před světem, jiný před alkoholem, každý před sebou samým. A někdo na té závislosti může pořádně vydělat,“ říká o chystané novince režisér a umělecký šéf divadla Dodo Gombár. A tak se dál připíjí „na zdraví“, jen na to možná pár lidí „zařve“…

Hereckých partů se ujmou Robert Jašków, David Punčochář, Miroslav Hruška, Martina Krátká, Eva Josefíková, Bohdana Pavlíková, Andrea Buršová, Tomáš Červinek a Jacob Erftemeijer. Na scéně se objeví i dva noví členové souboru Tomáš Petřík s Martou Dancingerovou, tým doplní hostující Petr Buchta. Režisér Dodo Gombár přizval ke spolupráci také dramaturgyni Martinu Kinskou, výtvarnici Michaelu Horáčkovou Hořejší a kostýmní návrhářku Lenku Odvárkovou. Autorem hudby je Tomáš Červinek, který se v inscenaci objeví i jako herec.

Kde je hranice mezi ještě přípustným popíjením a kdy už návyk začne ničit nejen samotného uživatele, ale hlavně však i jeho rodinu a přátele? A jak se z drogy, přinášející pocit uvolnění, radosti a sebevědomí, stane černá propast, z níž se už málokdo dokáže vyhrabat? I na tyto otázky hledá inscenace Závislosti navzdory odpovědi. Svého prvního uvedení, ještě před divadelními prázdninami, se hra dočkala 14. června, premiéra bude v září 2016.

www.svandovodivadlo.cz

Víte, že…?

  • Podle statistik je v České republice na alkoholu závislých kolem 700 000 lidí. Průměrný věk prvního požití alkoholu je 11 let, ale nejsou výjimkou případy, kdy alkohol ochutnalo už osmileté dítě. Protialkoholní léčebny jsou plné, společenská tolerance vůči konzumaci alkoholu je vysoká a Češi jsou stále největšími pijany v Evropě.
  • Zhruba 50 milionů lidí právě teď pije alkohol. Každých 10 vteřin zabije jednoho člověka.

Přílohy ke stažení

Share